Rehabilitacija Draže Mihailovića

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji osudio je u četvrtak obnovljenu kampanju rehabilitacije i glorifikacije osuđenog ratnog zločinca i suradnika okupatora u 2. svjetskom ratu Dragoljuba Draže Mihailovića.

"Otvaranje privatnog muzeja i postavljenje spomenika u Beogradu posvećeno vođi kolaboracije s fašizmom i Dražazapovjedniku pokreta koji je izvršio genocid nad muslimanskim stanovništvom tijekom 2. svjetskog rata predstavlja još jedan korak u pravcu ubrzane fašizacije društva", naveo je Helskinški odbor, a prenosi agencija Beta.

Odbor je naveo da su za te negativne trendove odgovorni mnogi, a najviše aktualna vlast i predsjednik Aleksandar Vučić, ali i Srpska pravoslavna crkva (SPC) te dio akademske i kulturne elite.

Odbor upozorava da se veličanjem Draže Mihailovića dodatno "provociraju susjedi u regiji i da to neminovno utječe na povećanje stupnja nesigurnosti svih nesrpskih nacionalnosti u Srbiji, a posebno loše utječe na fragilnu regiju Sandžaka".

Naglasili su da je, u tom kontekstu, i "revizionistički film" o spašavanju američkih pilota u 2. svjetskom ratu, iako je dobio podršku veleposlanstva SAD-a, "korak unatrag u stabilizaciji regije i u demokratizaciji Srbije".

Helsinški odbor podsjeća da su četničke snage pod zapovjedništvom Mihailovića odgovorne i za teške ratne zločine nad civilima u okupiranoj Srbiji te ističe da "zabrinjava to što se rehabilitacijom Draže Mihailovića i nekritičkim odnosom prema fašizmu pravi otklon od liberalnih vrijednosti na kojima počiva moderna Evropa kojoj navodno i Srbija teži".

Dragoljub (Draža) Mihailović, poznat i kao Čiča, bio je zapovjednik kraljevske Jugoslovenske vojske u otadžbini tijekom 2. svjetskog rata (četnika), osuđen je i strijeljan 1946. zbog ratnih zločina i suradnje s okupacijskim vlastima.

Točan broj Muslimana, Hrvata i drugih nesrpskih žrtava koje su tijekom rata pogubili četnici nikad nije službeno utvrđen, a prema procjenama riječ je o više desetka tisuća žrtava.

(hkv)

Pon, 2-12-2024, 08:32:23

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.