Armenski sag

Izradba sagova je jedna od vrsta armenske narodne primijenjene umjetnosti. Armenski sagovi su stoljećima bitna sastavnica unutarnjega uređenja prostora. Tradicijski u Armeniji sagovi prekrivaju podove, pokrivaju unutarnje zidove domova, počivaljke, škrinje, sjedala i krevete. Sagove često možemo vidjeti i u armenskim crkvama za vrijeme svetkovine ili na armenskim minijaturama. Sagovi su često imali određenu ulogu u obitelji kao dio dote (miraza). Izradbom sagova od davnih dana obično su se bavile žene i djevojke.

Sag1

Armenke tkaju sagove u radionici za sagove, Van, 1907.

U arapskim, bugarskim, grčkim, rimskim i perzijskim izvorima sačuvana su mnogobrojna svjedočanstva o poznatim ranoarmenskim sagovima. Ulomci starih sagova pronađeni su blziu Jerevana i tijekom iskopavanja grada Anija. U srednjem vijeku, prema zapisu arapskoga zemljopisca iz 12. st. As-Saalibija, ovčja vuna iz Armenije po svojoj kakvoći bila je na drugom mjestu poslije egipatske, a treće je mjesto zauzimala perzijska vuna.

Armenskim sagovima su bili ukrašavani i istočnjački dvorci. Znameniti europski slikari Caravaggio (1571. - 1610.), Giotto (1267. - 1337.), Rembrandt (1606. - 1669.), Rubens (1577. - 1640.) slikali su interijere s armenskim sagovima.

Sag2

"Višapagorg" ('Zmajev sag'), 17. st., Muzej Galusta Guljbenkjana, Lisabon

Korjenoslovlje

U armenskom jezku postoje dvije riječi koje obilježuju sag: karpet i gorg. To su istoznačnice, ali riječ karpet obično se povezuje sa sagom bez dlačica, a gorg s dlačicama. U armenskim srednjovjekovnim rukopisima riječ ‘sag’ u obliku kapert prvi put se spominje u prijevodu Svetoga pisma. Riječ kapert proistječe od korijena kap- što na armenskm znači 'čvor'. Prema korjenslovnim rječnicima riječ karpet se je tvorena od srednjovjekovne latinske riječi carpita 'debela vunena tkanina' (carpere 'čupkati', u srednjovjekovnom latinskom modificirano carpire) odakle riječ prelazi i u druge europske jezike. Moguće je da je riječ došla u Europu zajedno s armenskim trgovcima koji su prodavali Europljanima uz ostalu robu i sagove. Primjerice, firentinski bankar Francesco Balducci Pegolotti, koji je živio u 14. st., podrobno je opisao u knjizi La pratica della mercatura trgovački put iz cilicijskoga grada Ajas u Sivas, Jerzinkan i Erzurum (staroarmenski grad Karin) i dalje u grad Tabriz. On također priopćuje da su se od 1274. do 1330. sagovi uvozili u Firencu iz armenskih gradova Ajas i Sis. O značenju armenskoga grada Ajas u međunarodnoj trgovini pisao je također poznati mletački trgovac i putopisac Marco Polo (1254. - 1324.) koji je 1271. god. posjetio Ajas i iz njega otplovio u Mletke (Veneciju) na armenskom trgovačkom brodu. U svojem putopisu (knjiga 1., poglavlje 22.) piše: "Velika Armenija je golema zemlja: počinje ona oko grada Arzinga (arm. Jerzinka, tur. Erzincan) gdje tkaju najbolji u svijetu bokaran ('vunena tkanina'). Imaju tu također izvrsna kupališta i najbolje u svijetu izvore. Žive tu Armenci... (...) U Velikoj Armeniji, reći će vam još, na visokoj planini je Noina arka." (poveznica).

Sag3

Dolazak braće Polo u trgovačku luku Ajas 1271. u armenskom Cilicijskom kraljevstvu. Ilistracija u knjizi Le livre des merveilles, 15. st.

Riječ gorg prvi put se susreće u pisanim izvorima u vidu natpisa na armenskom koji datiraju iz 1242. - 1243. god. na kamenom zidu crkve Kaptavan u Gorskom Karabahu. Armenist Grigor Kapancjan smatra da riječ gorg potječe od hetsko-armenskoga gdje je postojala u obliku kurk i kurkas.

Sag4

Armenski sag, 18. st. Rizinica Katolikosata, Ečmiadzin

Izradba sagova

Priprema vune za izradbu sagova bila je dosta teška. Vunu je puno puta trebalo ispirati u tekućoj vodi, trljati, presti na vretenu ili preslicama, motati, bojiti, učvršćivati boju stipsom, solju i vapnom. A za dodavanje sjaja vunu je još trebalo namakati u surutki od mlijeka. U izradbi sagova su rabili vunu, svilu, kasnije - pamuk i lan, zlatne i srebrne niti. Za bojenje vune su rabili obično prirodne boje. Primjerice, crvenu boju grimiz (arm. vordan karmir) dobivali su od cochinela (lat. Dactylopius coccus - vrsta štitastih uši) u Araratskoj dolini, od željeznoga okera - zelenkastu mineralnu boju i dr. Biljne boje su dobivali od šafrana, nevena, šišarke, od zelene kore ploda oraha.

Sag5

Armenski sag iz Gorskoga Karabaha s istkanim natpisom na armenskom Ani, 1850.

Sag6

Sag "Ocagort" ('zmijski’) s kukastim križem, 1860., Hndzoresk, Galerija Alberta Levija

Sag7

Armenski sag iz Hndzoreska, Sjunik, 19. st.

Ornamenti armenskih sagova iznimno vrlo su raznoliki, najstarije sagove se naziva višapagorg ('zmajev sag') jer je u središtu sagorisa (umjetničke kompozicije saga) prikazan višap ('zmaj'), jedan od likova u armenskom folkloru. Kasnije se pojavljuju sagovi s drvom života, a od 17. st. biljno-geometrijski tip sagova sa stiliziranim prikazima ptica, pataka, konja... Važno mjesto u pojedinih sagova imaju također slike orlova i križeva. Zanimljivo je da je katkada tkalac, radi vjerskoga razlikovanja od drugih istočnjačkih sagova, uključivao u uzorak saga neki kršćanski simbol, na primjer, armensko slovo ‘T’ (arm. S) koje je značilo ‘Tyar’(‘Ter’) (arm. Տեր/Տյար), tj. 'Gospodin' (Bog). Armenski se sagovi dijele na nekoliko tipova: Kazak, Karabah, Ganzak i druge koji su povezani s imenima sela ili područja gdje su nastali. Danas postoji veliki broj armenskih sagova različitih suvremenih uzoraka, oblika i građe ručne i industrijske izradbe.

Literatura: Հայկական գորգ

Artur Bagdasarov

Pet, 25-04-2025, 05:00:07

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.