Khor Virap
Samostan-utvrda Khor Virap (u prijevodu znači - ‘duboka jama’) se nalazi na lijevoj obali rijeke Araks, u podnožju biblijske planine Ararat, blizu armensko-turske granice. Ovdje je nekoć bila jedna od prijestolnica Armenije - Artašat. Grad je sagradio 176. god. pr. Kr. kralj Artašes I. / Artaksija I. Tu je također postojala kraljevska tamnica gdje bi osuđenika na smrt bacili u duboke jame pune zmija i otrovnih kukaca.
Planina Ararat i samostan Khor Virap, http://photo.qip.ru/
Khor Virap
Poganski kralj Trdat III. (vladao od 287. - 330.) u jednu od tih jama bacio je sv. Grgura Lusavoriča (Prosvjetitelja) koji je propovijedao kršćanstvo u Armeniji. Nakon 13 godina Grgurova zatočenja u podzemnoj tamnici i ubojstva prvih starokršćanskih mučenica (sv. Hripsime i djevica), kralj Trdat je pao u teško ludilo. Uz pomoć Trdatove sestre Hosrovaduht Grgur izlazi iz tamnice, liječi i krsti kralja. Godine 301. kralj Trdat proglašava kršćanstvo državnom religijom Armenije.
Tamnica sv. Grgura Prosvjetitelja u samostanu Khor Virap
Godine 642., prema nalogu katolikosa Nersesa III., tu je sagrađena kapela od bijeloga vapnenca. U 13. st., zahvaljujući javnomu i crkvenomu djelatniku, povjesničaru Vardanu Arevelciju (oko 1198. - 1271.), u Khor Virapu se otvara sjemenište. Smatra se da je u Khor Virapu Arevelci napisao svoj glavni rad pod imenom “Zbornik povijesti” koji opisuje povijesne događaje od gradnje Babilonske kule, bitke Hajka i Bela, a završava 1267. godinom kada je umro armenski katolikos Konstandin I. Bardzraberdci. Godine 1662. poznati trgovac Zakarij i njegov brat Hođza Šmavon (Siamon), upravitelj Jerevanske kovnice novca i skupljač poreza, pokraj ruševina starije kapele grade crkvu sv. Astvacacin koja je posvećena Bogorodici. Ali 1679. god. jaki potres je srušio crkvu koju ponovno obnavlja katolikos David. U vrijeme pregradnje crkve bio je otvoren grob s moćima Vardana Arevelcija.
Crkva sv. Bogorodice u Khor Virapu
U samostanski sklop ulaze jednobrodna crkva sv. Gevorga s polukružnim apsidom i crkva sv. Astvacacin, gdje se održavaju crkveni obredi, i zvonik na zapadnoj strani. Pod crkvom sv. Gevorga se nalazi Grgurova kamena jama koja ima promjer 4,4 m i visinu do 6 m. Khor Virap je jedno od poznatijih hodočasničkih mjesta Armenaca i mnogih turista.
Artur Bagdasarov
Videoprilog: Khor Virap