Zorac Karer
Zorac Karer (ili Karaundž) je unikatni spomenik monumentalne arhitekture brončanoga doba na području kojega se nalazi naselje ranoga brončanoga doba (4. - 3. tisućljeće pr. Kr.) i mnogobrojni humci (3. - 2. tisućljeće pr. Kr.) Zorac Karer se nalazi na planinskoj visoravni (1770 m nad morem) u sjunikskom kraju Armenije blizu grada Sisian.
Spomenik Zorac Karer više je poznat po polju megalita (grč. megalíthos - veliki kamen). Megaliti su na tom polju poredani kao vojnici. Odatle i potječe naziv megalitnih blokova: arm. zork znači vojska, a kar - kamen, tj. kamena vojska. Na području od 7. - 8. hektara, udaljeni 1,5 - 2 m jedan od drugoga, smješteno je više od 200 bazaltnih megalita od kojih je svaki težak nekoliko tona.
Poznati armenski znanstvenik, akademik Paris Geruni (1933. - 2008.) vrlo dugo je proučavao raspored i moguće značenje ovih megalita. Prema njegovu istraživanju megalitno polje Zorac Karer predstavlja neobični opservatorij koji ima oko 7500-godišnju povijest. On je došao do zaključka da ovi kameni blokovi odgovaraju rasporedu zvijezda na nebu. Znanstvenici Sveušilišta u Oxfordu zajedno s astrofizičarima Kraljevskoga zemljopisnoga društva Engleske nastavili su istraživanja P. Gerunija.
Rezultati znanstvene ekspedicije potvrdili su dokaze armenskoga akademika da je riječ o mogućem prastarom opservatoriju. Ogromni kameni blokovi zaista su usmjereni prema Suncu i najvjerojatnije usklađeni s položajem Mjeseca.
Zanimljivo je da su usklađeni i s nekim zvijezdama i planetima o čem svjedoče mali otvori koji su probušeni prema obzoru. Upravo ovi otvori čine ovaj megalitni spomenički kompleks unikatnim među sličnim europskim spomenicima kao što su: Stonehenge u Engleskoj ili Carnac u Francuskoj.
Artur Bagdasarov
Fotogalerija