Noravank

samostanski kompleks Noravank je smješten na izbočini duboka klanca pritoka rijeke Arpa i okružen je crvenkastim stijenama. U prijevodu s armenskoga Noravank znači - "Novi samostan". Najstarija građevina kompleksa je crkva sv. Karapeta koja je sagrađena 9. - 10. st. Samostan je utemeljio 1205. god. biskup Ovanes. Godine 1216. - 1217. sjevernije od porušene crkve sv. Karapeta građena je istoimena crkva i uz nju predvorje (arm. gavit ili žamatun) - rodovska grobnica knezova Orbeljan. Godine 1275. majstor Siranes gradi još jednu crkvu sv. Grgura Prosvjetitelja koja je grobica kneza Smbata Orbeljan.

Noravank1

Povijest samostana je tijesno povezana s djelatnošću poznatoga kipara i arhitekta srednjovjekovne Armenije Momika (1250. - 1339.). Upravo po narudžbi kneza Burtela Orbeljana bila je sagrađena crkva sv. Bogorodice (arm. Surb Astvacacin) - unikatna dvokatna zgrada. Tu možemo vidjeti na bareljefu čovječji lik Boga Otca. U to vrijeme prikazivanje čovječjega lika Boga Otca bilo je vrlo neobično pa i izazovno jer su ga po pravilu crtali ili u vidu ruke koja blagoslivlja ili u vidu zrake. Ovdje je pored zida crkve pokopan i sam majstor Momik.

Noravank2

Kameno stubište na pročelju crkve sv. Bogorodice

Noravank3

Lik Boga Otca koji desnom rukom blagoslivlja raspelo, a lijevom drži glavu Adama i iznad nje je golub koji simbolizira Duha Svetoga (crkva sv. Karapeta)

Gandzasar

Gandzasar u prijevodu s armenskoga znači "planina bogatstva" - naziv je planine koja ima puno rudnika srebra. Ali bogatstvo toga područja zapravo je samostanski kompleks iz 13. st. Samostanski kompleks sastoji se od katedrale sv. Ivana Krstitelja i predvorja (gavita). Prema predaji upravo ovdje je pokopana odrubljena glava Ivana Krstitelja. Izgradnja katedrale je počela 1216. god. po narudžbi hačenskoga kneza Asana Džalala Vahtangjana, a predvorje je sagradila kneževa žena Mamkan. Na otvorenje katedrale 1240. god. došlo je 700 gostiju. Osim katedrale i predvorja u samostanu se nalaze redovničke ćelije, blagovaonica i zgrada sjemeništa. Zidovi samostana sadrže oko 200 tekstova na armenskom jeziku.

Noravank4

Zadivljuje bogata unutarnja i vanjska dekoracija katedrale. Izvrsni su kamenorezi koji su raznoliki po svojim ornamentalnim motivima i virtuozna tehnika rada u rezbarenju. Gandazar je sačuvan tijekom stoljeća gotovo u nepromjenljivu vidu.

Artur Bagdasarov

PRILOG: Fotogalerija

Noravank

Noravank5

Noravank6

Noravank7

Bareljef Djevice Marije s djetetom Isusom i arkanđelima Mihaelom i Gabrielom (crkva sv. Bogorodice)

Noravank8

Noravank9

Noravank10

Video: Noravank

 

Gandzasar

Gand1

Gand2

Bareljefi Boga Otca, Eve i Adama katedrale sv.Ivana Krstitelja

Gand3

Natpis Asana Džalala na armenskom jeziku

Gand4

Kip Asana Džalala

Gand5

Dekoracija na zidovima

Uto, 8-10-2024, 01:27:39

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.