Noravank
samostanski kompleks Noravank je smješten na izbočini duboka klanca pritoka rijeke Arpa i okružen je crvenkastim stijenama. U prijevodu s armenskoga Noravank znači - "Novi samostan". Najstarija građevina kompleksa je crkva sv. Karapeta koja je sagrađena 9. - 10. st. Samostan je utemeljio 1205. god. biskup Ovanes. Godine 1216. - 1217. sjevernije od porušene crkve sv. Karapeta građena je istoimena crkva i uz nju predvorje (arm. gavit ili žamatun) - rodovska grobnica knezova Orbeljan. Godine 1275. majstor Siranes gradi još jednu crkvu sv. Grgura Prosvjetitelja koja je grobica kneza Smbata Orbeljan.
Povijest samostana je tijesno povezana s djelatnošću poznatoga kipara i arhitekta srednjovjekovne Armenije Momika (1250. - 1339.). Upravo po narudžbi kneza Burtela Orbeljana bila je sagrađena crkva sv. Bogorodice (arm. Surb Astvacacin) - unikatna dvokatna zgrada. Tu možemo vidjeti na bareljefu čovječji lik Boga Otca. U to vrijeme prikazivanje čovječjega lika Boga Otca bilo je vrlo neobično pa i izazovno jer su ga po pravilu crtali ili u vidu ruke koja blagoslivlja ili u vidu zrake. Ovdje je pored zida crkve pokopan i sam majstor Momik.
Kameno stubište na pročelju crkve sv. Bogorodice
Lik Boga Otca koji desnom rukom blagoslivlja raspelo, a lijevom drži glavu Adama i iznad nje je golub koji simbolizira Duha Svetoga (crkva sv. Karapeta)
Gandzasar
Gandzasar u prijevodu s armenskoga znači "planina bogatstva" - naziv je planine koja ima puno rudnika srebra. Ali bogatstvo toga područja zapravo je samostanski kompleks iz 13. st. Samostanski kompleks sastoji se od katedrale sv. Ivana Krstitelja i predvorja (gavita). Prema predaji upravo ovdje je pokopana odrubljena glava Ivana Krstitelja. Izgradnja katedrale je počela 1216. god. po narudžbi hačenskoga kneza Asana Džalala Vahtangjana, a predvorje je sagradila kneževa žena Mamkan. Na otvorenje katedrale 1240. god. došlo je 700 gostiju. Osim katedrale i predvorja u samostanu se nalaze redovničke ćelije, blagovaonica i zgrada sjemeništa. Zidovi samostana sadrže oko 200 tekstova na armenskom jeziku.
Zadivljuje bogata unutarnja i vanjska dekoracija katedrale. Izvrsni su kamenorezi koji su raznoliki po svojim ornamentalnim motivima i virtuozna tehnika rada u rezbarenju. Gandazar je sačuvan tijekom stoljeća gotovo u nepromjenljivu vidu.
Artur Bagdasarov
PRILOG: Fotogalerija
Noravank
Bareljef Djevice Marije s djetetom Isusom i arkanđelima Mihaelom i Gabrielom (crkva sv. Bogorodice)
Video: Noravank
Gandzasar
Bareljefi Boga Otca, Eve i Adama katedrale sv.Ivana Krstitelja
Natpis Asana Džalala na armenskom jeziku
Kip Asana Džalala
Dekoracija na zidovima