Hrvatska baština
U organizaciji Udruge Hrvata iz Bosanske Posavine „Cekin“, održana je u petak 25. listopada 2024. godine vrlo uspješna prezentacija narodnih kolača Hrvata Bosne i Hercegovine pod naslovom „Zlatna tepsija“. Organizaciji se priključio kao pokrovitelj Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Riječ je o specifičnim gastronomskim delicijama poznatima pod nazivom pita. Pita ima raznih: od mesa, sira, krumpira, kupusa… Velik broj žena pobrinuo se da gostima budu predstavljene sve vrste pita. Kako sam prvi puta nazočio ovakvoj manifestaciji moram izraziti oduševljenje izborom i kvalitetom pita, ali i cjelokupnom atmosferom koja je vladala u prostorijama UDRUGE HRVATA BOSANSKE POSAVINE CEKIN (Horvatova 82) gdje je festival održan. Namjerno koristim pojam festival jer mislim kako to ova manifestacija zaslužuje. Bilo bi nepošteno zaboraviti imena vrijednih kuharica koje su predstavile svoje pite. Ukupno ih je 39 iz svih 39 različitih krajeva BiH.
Navodim njihova imena, uz mjesto iz kojega su stigle:
Ivka Božić – Kužnjača (Modriča)
Cecilija Bošnjak (Kraljeva Sutjeska)
Dijana Labudović (Teslić)
Mara Rokić (Garevac)
Jela Kutlić (Foča)
Anica Kralj (Plehan)
Antonija Lovrić (Petrićevac)
Kata Brnjić (Dubrave)
Ana Blažević (Ivanjska)
Francika Blažević (Mišin Han)
Jela Čorkula (Šeher)
Ružica Jurić (Srednja Slatina)
Đina Gučić (Janjevo)
Slavena Ćurić (Kotor Varoš)
Jela Marijanović (Brčko)
Nevenka Šušanj (Busovača)
Cecilija Jelinić (Jajce)
Ruža Grgić (Orašje)
Kata Butorac (Komušina)
Leonarda Bošković (Stolac)
Marija Lovrić (Šuica)
Stažija Rašić (Odžak)
Timka Sejdinović (Bosanski Novi)
Jelena Josipović (Vareš)
Mira Kovačević (Lušćani)
Anica Čujić (Tomislavgrad)
Marijana Sušić (Brizici)
Katarina Blažević (Bijelo Brdo)
Anika Krajnović (Šušnjari)
Marina Sivonjić (Jajce)
Dubravka Jularić (Derventa)
Ruža Anđelić (Svilaj Odžak)
Mara Martić (Brezici Derventa)
Goste je kao izaslanik ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske gospodina Grlića Radmana, prijatelja naše udruge, pozdravio dr. sc. Domagoj Knežević. U ime Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH nazočnima se obratio voditelj službe za pravni položaj, kulturu i obrazovanje Hrvata u Bosni i Hercegovini, rođenjem Posavljak, Ivan Zeba.
Pejo Šimić i Ćiro Gašparac
Program je vodila Marija Pušeljić.
Glazbeni ugođaj stvorila je izvorna grupa Topić Čujić izvodeći poznati posavski narodni melos, kao specifičnu hrvatsku glazbenu baštinu. Dvorana u kojoj je održana ova svečanost bila je dupkom puna, što je veliki uspjeh organizatora, a poglavito agilnog predsjednika udruge Ilije Gojmerca. Dvorana je bila vrlo ukusno aranžirana i cjelokupni doživljaj je ostavio na mene duboki dojam. Hrvati koji su se ovdje našli morali su napustiti svoja pradjedovska obitavališta i pronaći novi dom u Republici Hrvatskoj. Kako sačuvati vlastitu kulturnu baštinu u uvjetima raspršenosti veliki je problem.
Jedan od načina su upravo ovakva okupljanja. Ljudi su se osjećali ugodno, čak su zapjevali i zaplesali uz zvuke svoje drage šargije. Osobno sam vrlo impresioniran i želim podržati na svaki način okupljanje naših sunarodnjaka iz Bosanske Posavine. Štoviše, potrebno je stvarati ovakve kulturne, športske, glazbene i ine kontakte što češće, jer oni su dokaz etničke samobitnosti ovdašnjih pučanstva. Ako takvi susreti nestanu uslijedit će povijesni zaborav, a ime i emocionalna veza sa zavičajnim identitetom.
Đuro Vidmarović