Osvrt na Zbornik autora: „Književni kompas Sisačko – moslavačke županije“

Zbornik autora: Književni kompas Sisačko – moslavačke županije, DHK, Ogranak Sisačko – moslavačke županije, Novska, 2023.

Kompas

Premda je jedan od najmlađih ogranaka koje čine Društvo hrvatskih književnika, Ogranak za Sisačko – moslavačku županiju vrlo je aktivan i sve se više nameće kao uzor. Dokaz tome je i Zbornik koji želim predstaviti, a u kojemu je okupljeno oko 60 autora koji žive ili su rođenjem vezani uz ovu županiju. Urednik ovog Zbornika je književnik Siniša Matasović koji je ujedno i predsjednik Ogranka. On u svome uvodnome tekstu ističe: „Kada smo 2019. godine pokrenuli Ogranak Društva hrvatskih književnika Sisačko – moslavačke županije, imali smo veliki entuzijazam, vjeru u uspješan budući rad i okvirnu predodžbu o broju živućih aktivnih autora pisane riječi na području naše županije. (…) U ovom Zborniku obuhvatili smo ih šezdeset pet. Impresivan je to broj autora koji su u stanju napisati ne samo suvisle, nego i vrlo dobre, štoviše u mnogim slučajevima i odlične stihove pjesama ili retke proze. Koliko nam je poznato, ovo je prvi put da je netko na jednom mjestu sabrao i u zajedničkom svesku tiskao tekstove pjesnika i prozaika Sisačko – moslavačke županije. (…) Mnoge ovdje zastupljene autore ni mi kao organizatori projekta nismo ranije poznavali, još manje su se oni poznavali međusobno. Kroz svega četiri godine, ta slika se stubokom promijenila. (…) Neka nam ne zamjere političari, gospodarstvenici, glazbenici, ili primjerice, sportaši, ali dojma smo kako smo mi književnici prvi u punom smislu povezali cijelu županiju u jednu smislenu, interaktivnu sredinu i međusobno se umrežili. Nemojmo smetnuti s uma da je naša županija površinom treća po veličini u Republici Hrvatskoj i da obuhvaća djelomično Slavoniju (Novska i okolica), zatim se prostire preko Moslavine, Siska, Sisačke Posavine, Pokuplja, rubno čak i Turopolja, pa sve do Banovine i Pounja“. Matasović s pravom ističe kako su u ovoj antologiji zastupljeni pjesnici iz svih dijelova županije stoga je ona reprezentant duhovnog stvaralaštva u ovom dijelu Hrvatske. Mnogi među njima, djelujući unutar Ogranka unapređuju svoje književno znanje, ali što je jako važno pojavljuju se na književnim okupljanjima, umjesto da djeluju unutar svoja četiri zida. „U prve četiri godine – nastavlja Matasović – projekta, Književni kompas Sisačko – moslavačke županije održali smo u ukupno osamnaest gradova i mjesta, uključujući svih sedam gradova u županiji svoje tribine. U nekima i više puta“. Vrlo je korisno što autor navodi abecednim redom dotična mjesta: Budaševo, Desni Dubrovčak, Glina, Hrvatska Kostajnica, Komarevo, Krapje, Kutina, Lekenik, Lipovljani, Martinska Ves, Novska, Petrinja, Popovača, Repušnica, Sisak, Sunja, Topusko i Velika Ludina.

Matasovic1

Siniša Matasović

U Zbornik koji predstavljamo uvršteni su pjesnički uradci sljedećih autora (vrijedi ih imenovati jer će većini to biti prvi javni nastup): Ivan Bezuh, Ratko Bjelčić, Ana – Marija Borić, Jasmina Bosančić, Božica Brkan, Ljiljana Brković Zorčić, Elizabeta Brleković, Asja Bužimkić, Sanja Bužimkić, Helena Ćatić, Petar A. Ćosić, Sanja Domenuš, Mira Dujmić, Željko Đerverlija, Sanja Feltrin, Simbad Hadžić, Pavlo Holovčuk, Dinko Husadžić Sansky, Kata Jerković, Mira Jungić, Jasna Kapelec, Filip Katavić, Miroslav Kirin, Marin Kos, Ines Kosturin, Nastja Kulović, Salih Kulović, Marijan Kus, Jasna Lacković, Dubravka Lazić, Melita Lenička, Miroslav Lovčanin, Mario Lovreković, Višnja Lovrić – Mencej, Marija Ljubić, Željko Maljevac, Dubravka Mandić, Siniša Matasović, Rajko Mladenović, Ljiljana Mlađenović, Daniel Pavlić, Tihana Petrac Matijević, Marijana Petrović Mikulić, Jasna Popović Poje, Gordana Ross, Dalibor Ruševljan, Nerina Sarkotić, Slavica Sarkotić, Gordana Sedmak Jednaček, Lea Sekulić, Kristina Semenjuk, Senka Slivar, Mia Slunjski, Ljubica Stublija, Lana Sučec, Ivan Šantek, Ivana Švragulja, Danko Tomanić, Branko Tompić, Željka Uhitil, Đuro Vidmarović, Denis Vidović, Mladen Vojtkulak, Zdenka Vrapček i Đurđica Vuković. Svaki od navedenih autora ili autorica prisutan je u antologiji s dvije pjesme. Iznimku čine Danijel Pavlić, Tihana Petrac Matijević, Mia Slunjski, Danko Tomanić i Marijana Petrović Mikulić koji su se predstavili s po jednom pripovijetkom.

Zbornik autora „Književni kompas Sisačko – moslavačke županije“ vrlo je korisno književno ostvarenje jer djeluje poticajno i pored literarne njegova je naglašena uloga kulturološka pa i prosvjetiteljska. Zbog toga može poslužiti kao uzor drugim ograncima Društva hrvatskih književnika.

Đuro Vidmarović

Čet, 18-07-2024, 06:28:08

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.