Balkanske zemlje kreću u združenu misiju u Afganistan
Balkanske zemlje poharane ratom u 1990-ima rasporedit će združeni tim za vojno uvježbavanje u Afganistanu kao dio snaga pod vodstvom Nato-a, rekli su u četvrtak (neki) dužnosnici.
Ministri obrane Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Slovenije suglasili su se o detaljima te misije, koja će uvježbavati nastajuću afganistansku vojnu policiju.
Tim pod vodstvom Hrvatske na početku će imati 40 članova, iako on može s vremenom porasti, rekli su dužnosnici.
Bivše jugoslavenske države vjeruju da mogu dati znatan doprinos projektu s obzirom na svoje jedincato iskustvo stečeno u građanskim sukobima koji su u nekim aspektima slični situaciji u Afganistanu.'Balkanski tim'Tim pod vodstvom Hrvatske na početku će imati 40 članova, iako on može s vremenom porasti, rekli su dužnosnici
„To je važan sporazum za čitavu balkansku regiju", rekao je crnogorski ministar obrane Božo Vučinić. „Iako su neke od tih zemalja bile u sukobu tijekom 1990-ih, one sada daju doprinos sigurnosti jedne druge zemlje koja je u ratu."
Osim što daju doprinos Natoovim nastojanjima, te balkanske susjede ujedno se nadaju da će [ovim što sada čine] raspršiti međunarodno raširenu percepciju po kojoj je njihova regija od pamtivijeka područje mržnja i nestabilnosti, te da će pred oči (međunarodne) javnosti staviti stalno poboljšavanje u svojim međusobnim odnosima.
Dužnosnici su rekli da vrata ostaju otvorena i za Srbiju – koja je optužena kao agresor u balkanskim ratovima – gdje mnogi zaziru od angažmana u Natoovim operacijama nakon što su od tog vojnog saveza bili bombardirani tijekom sukoba na Kosovu g. 1999.
Nato je visok prioritet dao uvježbavanju i opremanju afganistanskih sigurnosnih snaga, koje bi trebale preuzeti sve borbene obveze te omogućiti povlačenje međunarodnih snaga do (uključno) 2014.
Afganistanske sigurnosne snage, koje u ovom trenutku broje 306.000 vojnika i policajaca, porast će dogodine na 360.000 pripadnika.
Nato, koji još uvijek ima više od 4000 mirovnjaka na Kosovu, odmah je pozdravio postignuti sporazum.
„To je dobro za zemlje koje u tome sudjeluju, dobro za ljude u Afganistanu, i dobro za naše partnere (u Nato-u)", rekla je glasnogovornica Natoa Oana Lungescu. „To pokazuje da zajedno možemo učiniti više no što bismo mogli ostvariti sami."
Slobodan Lekić
Associated press