Presuda kao prijevara
Međunarodni sud u Haagu (ICJ) presudio je da se na određenom dijelu BiH, u području Srebrenice, dogodio genocid, ali je amnestirao Srbiju od odgovornosti za taj strašni zločin. Takva presuda u Sarajevu je dočekana s neskrivenim razočaranjem, u Beogradu sa zadovoljstvom, dok međunarodni krugovi, među njima SAD i EU, ističu kako bi ona trebala biti još jedna prigoda da se krene prema pomirenju i prevladavanju povijesnih podjela na jugoistoku Europe. Pravni stručnjaci govore da su se suci priklonili konzervativnom poimanju genocida, ograničavajući ga tako samo na područje Srebrenice gdje je 1995. godine i počinjen pokolj nad oko osam tisuća ljudi koji se organizirano provodio danima. Drugi se, međutim, pitaju što je s ostalim žrtvama. U BiH je ubijeno oko 100.000 ljudi, protjerano njih više od milijun, a nije im jasno kako to da je Srbija oslobođena odgovornosti s obzirom da je i na ad hoc Tribunalu u Haagu utvrđeno kako je iz Beograda, gdje je stolovao Slobodan Milošević, planirana i pokrenuta velikosrpska agresija i na BiH i na Hrvatsku.
Uostalom, upravo zbog sudioništva u srebreničkom zločinu pred tim sudom sudi se i bivšem zapovjedniku Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću kojeg se tereti da je poslao svoje specijalce i obavještajne snage kako bi se planirani masakr nad zarobljenim Bošnjacima što "detaljnije" proveo. Imajući na umu taj nesrazmjer između poznatih činjenica i sadržaja presude, mnogi spekuliraju da je ona posljedica i političkih nagodbi. Prema tim tvrdnjama, Srbija je oslobođena krivnje za genocid u BiH kao dio trgovine za lakše prihvaćanje skorog gubitka Kosova. Ako u tome ima imalo istine, a neki su upućeni krugovi danima prije presude upozoravali na takav ishod, onda presuda Međunarodnog suda u Haagu u vezi s genocidom u BiH nije čin pravde, nego zapravo pravosudna prijevara.
Njome je danas amnestiran osvajački pohod Srbije na BiH, međutim, time je upućena i moralno neprihvatljiva i nedopustiva poruka budućim agresorima da će vjerojatno moći nekažnjeno provoditi etničko čišćenje i genocid u nekim novim ratovima. Zbog svega toga, presuda ICJ-a neće, kako to očekuju u Bruxellesu i Washingtonu, pridonijeti pomirenju naroda i država na jugoistoku Europe. Upravo suprotno, stoga što je duboko nepravedna, pa čak, kako neki slikovito govore, i uvreda za zdrav razum, ona će proizvoditi nove podjele i zasigurno postati stalan izvor napetosti. Umjesto da pridonesu pravednijem međunarodnom poretku, haaški suci su takvom presudom zapravo uzeli u zaštitu krvnike dok su žrtve ponovo, kao što su to učinile i UN-ove postrojbe 1995. u Srebrenici, ostavili na cjedilu.
Marko Barišić
Vjesnik
{mxc}