Komentar uredništva portala HKV-a povodom Apela "Spasite Branimira Glavaša i omogućite mu obranu sa slobode!"
Rijetki su hrvatski mediji koji su korektno popratili apel četiri biskupa i devetnaest redovitih članova HAZU, te zbivanja nakon njegova objavljivanja. Najdalje je u tome otišao Večernji list od 5. prosinca o. g. koji je izborom naslova i podnaslova svog članka o Mesićevoj poruci javnosti, kao i komentarima svoje novinarke Jasmine Popović, potpuno iskrivio smisao Apela, ali i Mesićevoj poruci dao smisao koji se bitno razlikuje od onoga koji se može iščitati iz same poruke. Kako je među potpisnicima Apela i sedam članova Hrvatskog kulturnog vijeća ovdje se još jednom osvrćemo na ovakvo i slično manipuliranje javnošću.
Za razliku od naslovopisaca Večernjeg lista, predsjednik Mesić je svoju poruku adresirao cijeloj hrvatskoj javnosti, jer je valjda kao političar ocijenio da je ogromna većina hrvatskog naroda doživjela zbivanja u slučaju zastupnika Glavaša kao posrtanje pravne i političke države Hrvatske. Da se radi samo o nekoliko akademika i biskupa on bi se valjda s njima po dosadašnjem običaju nosio šutnjom, a tako bi, imamo razloga vjerovati, postupili i neki mediji. No, već mjesecima prije Apela cijela hrvatska javnost je kroz slučaj zastupnika Glavaša dnevno svjedočila lutanju političkog i pravnog sustava zemlje, umjesto jasnog iskazivanju međusobne nezavisnosti izvršne, zakonodavne i sudske vlasti.
Apel smo doživjeli upravo kao pokušaj da se prekine ono što je mnogima u Hrvatskoj izgledalo kao politička, pravosudna i medijska farsa, koja je prijetila da završi smrću jednog čovjeka i da destabilizira ne jednu politiku koju zastupa sadašnji politički vrh zemlje, nego da ugrozi etički, politički i pravni sustav zemlje, pa i zemlju samu. Prvim riječima Apela upućenog Ustavnom i Vrhovnom sudu Republike Hrvatske istaknuto je da potpisnici vjeruju u najviše sudske instance naše države i da ih poštuju, suprotno od objeda da pravnu državu destabiliziraju. To naravno ne znači da imalo dijele stajalište koje se često iznosi kada neki građani Republike Hrvatske izlaze pred domaće ili međunarodne sudove, gdje i predsjednik Mesić povremeno svjedoči. Stanovište naime, da tamo treba ići kako bi se dokazivala nevinost. To stanovište je potpuno je protuetično, protuustavno i protuzakonito, jer nevinost se podrazumijeva, a samo krivnja dokazuje.
Nadamo se da dokazivanje nevinosti pripada prošlim vremenima. Danas je na tužilaštvima da dokazuju krivnju, a na optuženima da se brane tek kad su optuženi, a ne kada su pod istragom, kao primjerice zastupnik Glavaš. Uz načelo demokratske trodiobe vlasti, to je temelj na kojem počiva sudstvo čitave Europe. Te vrijednosti dijeli i HKV. Da je u cijelosti objavljen, vidjelo bi se da Apelom (za tekst vidi naš portal) nije prejudicirano da je zastupnik Glavaš kriv ili ne, niti da Apel sprječava put Hrvatske u Europu, nego obratno, da zastupa europske demokratske vrijednosti. Stoga držimo da su insinuacije iznesene u Večernjem listu neutemeljene, ma od koga one dolazile.
S druge strane, stavljanje slučaja zastupnika Glavaša u kontekst političkih ambicija da Hrvatska uđe u Europsku Uniju, kao što u svojoj poruci javnosti čini predsjednik Republike nakon što je hrvatsko pravosuđe donijelo svoju odluku, može se shvatiti i kao politički pritisak na to pravosuđe. No, kako ne prihvaćamo konstrukcije na račun Apela i njegovih potpisnika, tako držimo da se i drugima može prigovarati samo ono što je čvrsto utemeljeno, pa se u bilo kakve insinuacije ne želimo upuštati.
Uredništvo