Kukuriče li?
Ovo je bio izuzetan tjedan za Hrvatsku. Parlament je raspušten, a 31. listopada predsjednik Ivo Josipović raspisao je izbore za 4. prosinca. Objavljeno je da se vladajuća stranaka Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) nalazi pod istragom zbog korupcije. Ivi Sanaderu, bivšem čelniku HDZ-a i premijeru, započelo je suđenje, a prvi ministar unutarnjih poslova neovisne Hrvatske uhićen je pod optužbama za ubojstva navodno počinjena 1945. On poriče sve optužbe.
Reforme
Što napraviti sa svim tim? U lipnju je Hrvatska dobila odobrenje da se pridruži Europskoj uniji 2013. Zemlja je napravila velik posao u moderniziranju i reformiranju države kako bi se mogla pridružiti.Europska unijaŠto napraviti sa svim tim? U lipnju je Hrvatska dobila odobrenje da se pridruži Europskoj uniji 2013. Zemlja je napravila velik posao u moderniziranju i reformiranju države kako bi se mogla pridružiti. Velika je stvar bila ojačati pravosuđe i pokazati da je svatko jednak pred zakonom, te da se izvršna vlast ne miješa u rad pravosudnih tijela Velika je stvar bila ojačati pravosuđe i pokazati da je svatko jednak pred zakonom, te da se izvršna vlast ne miješa u rad pravosudnih tijela.
Na početku je malo njih vjerovalo da ove reforme uistinu znače da će ljudi na samom vrhu doći pod istragu, a kamo li na suđenje. Oni su bili šokirani kada je Ivo Sanader, premijer od 2003. do 2009. optužen i uhićen u Austriji u prosincu kada je pokušao pobjeći. Konačno je njegovo suđenje počelo. Središnja optužnica je da je navodno primio mito od Austrijske banke, Hypo-Alpe-Adria.
Sanader je rekao sudu da poriče „optužbu da je ratni profiter s gnušanjem. Ja sam uvijek služio mojoj zemlji i mojoj naciji. "Rane indikacije pokazuju da će njegova linija odbrane biti ta da ako je bilo zlodjela, to su počinili drugi, uključujući Matu Granića, bivšeg ministra vanjskih poslova.
Ironija je slučaja da je Sanader bio taj koji je modernizirao HDZ i postavio ga na pravac pristupa Europskoj uniji. Njegova nasljednica Jadranka Kosor otvorila je put za istrage Sanadera i drugih čelnih dužnosnika. HDZ se nalazi pod službenom istragom antikorupcijske agencije zbog djelomičnog financiranja izbora 2003. i 2007. i predsjedničkih izbora 2005., kada ja Kosor bila kandidat. Njegovi kritičari kažu da je to samo vrh ledenjaka.
Istraga, uhićenje, suđenje...
Kosor se osobno ne nalazi pod istragom. Ona je rekla novinarima da je najava bila „jedan od najtežih dana za stranku. To je pokušaj da se uništi HDZ." Sve to je fantastično dobra vijest za Kukuriku, opozicijsku koaliciju. Ime je dobila po restoranu gdje su se u početku sastajali čelnici, ali je jasno odabrano kako bi simboliziralo poziv Hrvatima da se probude i glasuju za njih. Zadnja istraživanja pokazuju da su oni to spremni učiniti. Oni daju Kukuriku 40 posto glasova, a HDZ-u 20 posto. Kosor ima potporu 26 posto birača dok Zoran Milanović, čelnik socijaldemokrata, najveće stranke u Kukuriku koaliciji ima 46 posto.
Neki nisu bili iznenađeni uhićenjem Josipa Boljkovca 2. studenog, ministra unutrašnjih poslova kada je Hrvatska proglasila neovisnost 1991. Uhićenje BoljkovcaPartizani su 1945. ubili na tisuće ustaša, srpskih četnika i drugih za koje se smatralo da su surađivali s nacistima i fašistima. Boljkovac je uhićen pod optužbom za „zapovjednu odgovornost" za smrt 21 osobe u svibnju 1945. Njegov odvjetnik Ante Nobilo je rekao da su optužbe „besramne"Boljkovac, koji skoro ima 91 godinu, bio je poput Franje Tuđmana, tadašnjeg predsjednika i čelnika HDZ-a, koji je također bio partizan u Titovoj pobjedničkoj komunističkoj vojsci, koja je preuzela kontrolu nad Jugoslavijom na kraju Drugog svjetskog rata. Tijekom rata Hrvatskom je upravljao ustaški kvinsliški režim.
Partizani su 1945. ubili na tisuće ustaša, srpskih četnika i drugih za koje se smatralo da su surađivali s nacistima i fašistima. Boljkovac je uhićen pod optužbom za „zapovjednu odgovornost" za smrt 21 osobe u svibnju 1945. Njegov odvjetnik Ante Nobilo je rekao da su optužbe „besramne".
Druge dvije osobe stare 91 godinu su pod istragom za slične navodne zločine. Jedan je Josip Manolić, koji je bio premijer kada je Hrvatska proglasila neovisnost 1991., a drugi je Rade Bulat optužen za ratne zločine iz 1943. On je rekao da bez zapovijedi s vrha „nitko nije mogao biti likvidiran.
Neki komentatori u regiji su povezali uhićenje Boljkovca sa slikom HDZ-a i izborima, pogotovo uoči suđenja Sanaderu. Neki smatraju da to nema nikakve veze s općim izborima, te da je uhićenje Boljkovca i možda drugih kao što je Manolić, za kojeg je nekad Karamarko radio, povezano s poslijeizbornom politikom. Može se reći, kako se čini danas, da će HDZ neminovno doživjeti poraz, Kosor biti uklonjena iz vodstva stranke, a Karamarko se naći u snažnoj poziciji da preuzme vodstvo. Bude li imao skalpove bivših komunista u svojoj torbi, bez obzira koliko oni bili stari, to će ojačati njegov kredibilitet među tvrdolinijaškim nacionalistima koji su bili gurnuti na rub pod Jadrankom Kosor. No, to je priča koja će se nastaviti.
The Economist