Papa Franjo: Ono što karakterizira žene nije uvjetovano konsenzusom ili ideologijama
Usklopu svojega putovanja u Belgiju papa Franjo u subotu je posjetio Katoličko sveučilište u Louvainu (UCLouvain) koje slavi 600. obljetnicu osnutka. U svojem govoru na tom sveučilištu francuskoga govornoga područja Sveti Otac je među ostalim odgovorio i na pismo koje su mu uputili studenti i profesori koji su ga pitali o učenju Katoličke Crkve o ženama, povijesnoj ulozi Crkve u učvršćivanju podređenosti žena, nepravednoj podjeli rada, pa čak i nerazmjernom siromaštvu žena.
„Žene su kroz povijest Crkve bile nevidljive“, stoji u pismu koje su studenti i profesori uputili papi Franji. „Kakvo je onda mjesto za žene u Crkvi?“
Papa je odgovorio rekavši da je Crkva žena, napomenuvši da je talijanska riječ za nju, „chiesa“, imenica ženskoga roda.
Žene su, rekao je zatim Papa, članice zajedničke Crkve i moraju ispunjavati svoje uloge kćeri, sestara, supruga i majki, baš kao što muškarci moraju ispunjavati vlastite uloge sinova, braće, muževa i očeva.
„Ono što karakterizira žene, ono što je istinski ženstveno, nije uvjetovano konsenzusom ili ideologijama, kao što ni samo dostojanstvo nije osigurano zakonima napisanim na papiru, nego izvornim zakonom napisanim u našim srcima“, rekao je papa Franjo.
Žene su, rekao je, „u srcu povijesti spasenja“, jer je Isus došao na svijet po Mariji. Ženskost nam, dakle, „govori o plodonosnoj dobrodošlici, brizi i predanosti koja daje život“.
S tim u vezi, Papa je u kratkoj primjedbi osudio promjenu spola i transrodnost, rekavši: „Ružno je kad žena želi biti muškarac, ne, ona je žena!“
Ljudsko dostojanstvo urođena je kvaliteta koja se nikada ne može oduzeti, rekao je Papa, inzistirajući na tome da kršćanska kultura nastoji „razviti uvijek svježa razumijevanja poziva i poslanja muškaraca i žena i njihova zajedničkoga postojanja jednih za druge u zajedništvu“.
Muškarci i žene pozvani su u svijetu na ljubav, protumačio je, dodavši da to mora biti izraženo u njihovim ulogama kako u društvu tako i u Crkvi.
„Nije im suđeno biti suparnicima, već da budu jedno za drugo“, rekao je Sveti Otac.
Ukratko, Papa je u svojem govoru jednostavno ponovio istinu protiv koje se teško boriti: Žena je žena, a muškarac je muškarac. Očito se to nekima nije svidjelo.
Nedugo poslije Papina govora stiglo je oštro priopćenje za javnost sa sveučilišta koje je njegovo stajalište o ulogama žena u društvu nazvalo „determinističkim i reduktivnim“.
„UCLouvain izražava svoje nerazumijevanje i neodobravanje stajališta koje je papa Franjo izrazio o ulozi žena u Crkvi i društvu. UCLouvain može samo izraziti svoje neslaganje s tim determinističkim i reduktivnim stajalištem“, stoji u priopćenju.
„UCLouvain je inkluzivno sveučilište i posvećeno je borbi protiv seksističkoga i spolnoga nasilja. Ponovno potvrđuje svoju želju da svi napreduju u njemu i u društvu, bez obzira na njihovo podrijetlo, rod ili spolnu orijentaciju“, priopćilo je sveučilište. „Crkva se poziva da slijedi isti put, bez ikakva oblika diskriminacije.“
Da bi se razumjelo takvo priopćenje, valjalo bi znati malo više o tom „katoličkom“ sveučilištu, na kojem se zapravo gubi katolička dimenzija. Možda bi trebalo čuti i nedavne glasove onih koji su rekli da je na tom sveučilištu zavladao liberalni ljevičarski etos, opterećen idejama različitosti, sa stajalištima o etičkim pitanjima koja su dijametralno suprotna Papinima i da se zapravo srame svojega katoličkoga identiteta. Štoviše, nedavno je ponovno pokrenuta rasprava iz 2008. o uklanjanju pridjeva „katoličko“ iz imena sveučilišta.
(hkv/Crux/Guardian/Catholic Herald/Brussels Times)