Rast cijena

Više od 50 dobavljača najavilo je rast cijena proizvoda. Poskupjet će gotovo sve, neki proizvodi 3 posto, a neki i znatno cijena hraneviše, rekao je za N1 Martin Evačić, predsjednik HUP - Udruge trgovine. Prva poskupljenja očekuju se već za mjesec dana.

"Preko 50 dobavljača nam je najavilo povećanja cijena koja se kreću od 3 pa na više posto u sljedećih mjesec do dva dana. Stalno ponavljamo da marže trgovaca apsolutno nisu rasle zadnje dvije, tri godine, dapače, kod dijela robe su i padale, kod ovih kontroliranih cijena nekada smo prodavali i ispod nabavne cijene, što je protivno zakonu o zabrani nepoštenih trgovinskih praksi, što je protivno zakonu o trgovini", kazao je Evačić.

"Apsurdno, nedopustivo, nevjerojatno"

"Komentar nas kao potrošača je vrlo jednostavan - nedopustivo, nevjerojatno i apsurdno. Znamo da isti proizvod u Hrvatskoj košta 20, 30 čak i 100 posto više nego u razvijenim i bogatijim zemljama. U tim razvijenim i bogatijim zemljama energenti su skuplji, cijena rada je skuplja, skuplji je transport, a PDV je možda 2-3% niži", kaže Josip Kelemen iz potrošačke udruge Halo, inspektore.

"Ne možemo nikako reći hoće li promjena cijena biti već u sljedećim tjednima ili mjesecima. Sigurno da ne možemo očekivati stabilizaciju u odnosu na prethodno razdoblje. Naročito kava, kakaovca i drugih prehrambenih proizvoda.

Ostali proizvodi kemijske industrije koji su vezani za naftu imaju nešto manju projekciju rasta", objašnjava za RTL Stjepan Roglić, direktor Nadzornog odbora najvećeg regionalnog dobavljača - Orbico grupe.

Plenković: Proširit ćemo popis proizvoda s ograničenom cijenom

Istovremeno, vlada najavljuje da planira proširiti popis proizvoda čija će cijena biti ograničena. "Proširit ćemo mjere proizvoda koje će imati ograničene cijene, a veću ulogu imat će i Državni inspektorat i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja", rekao je premijer Plenković.

"I dalje vodimo računa o očuvanju životnog standarda građana, vlada planira proširiti popis proizvoda čija je cijena regulirana i pokušat ćemo uravnotežiti košaricu da bude što zdravija i što više priuštiva našim građanima", rekao je ministar gospodstva Šušnjar.

Kako neslužbeno doznaje RTL, s popisa otpadaju najmanje dva proizvoda - jabuka, ali i mliječna čokolada koju bi trebala zamijeniti ona za kuhanje. Na zaštićenom popisu trebalo bi biti više od 30 proizvoda, a dominirat će oni koji doprinose zdravijoj prehrani pa bi na listi trebalo završiti više povrća.

Najkasnije idući tjedan vlada će donijeti konačnu odluku, a ovaj tjedan sastat će se s direktorima vodećih trgovačkih lanaca i udrugama potrošača.

"Ministar Šušnjar je izvijestio o aktivnostima koje provodi radna skupina unutar Ministarstva gospodarstva. On je osobno na tome vrlo angažiran. Znate da su cijene strateških energenata zamrznute i s time se nastavlja. Postoji lista proizvoda koja će se vjerojatno širiti, ali o tome kad dođe do konkretnih zaključaka koliko proizvoda i na koje vrijeme. Vidim da su u planu i razgovori s trgovačkim lancima i udrugama potrošača. Mislim da će to biti do kraja ovog tjedna. Sigurni smo da tu postoji prostor kako bi se došlo do rješenja koja su u ovom trenutku za Hrvatsku važna, a to je da se dodatno obuzda rast cijena. Siguran sam da ćemo tu imati određene rezultate u kratko vrijeme", rekao je potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

(hkv)

Pon, 27-04-2026, 13:48:53

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2026 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.