Za predsjednika udruge izabran je Zdravko Čepo

U subotu, 9. ožujka 2019. održan je u dvorani Kulturnog centra u zagrebačkoj Dubravi 5. izborni (izvanredni) sabor Udruge Macelj 1945., na kojem su izabrani novi članovi izvršnih i radnih tijela udruge.

Sabor je započeo hrvatskom himnom i minutom šutnje za preminulog predsjednika prim. dr. Stjepana Bačića te za prvog predsjednika Stjepana Brajdića i sve preminule članove UM1945. Uslijedio je izbor radnog predsjedništva (A. Obranić, D. Brglez, I. Jaklin) i zapisničara te izvješće o broju nazočnih članova i utvrđivanje kvoruma (D. Borovčak).

RAdno predsjednistvo

Radno predsjedništvo - I. Jaklin, A. Obranić, D. Brglez

Predsjednistvo2

 U spomen preminulom predsjedniku prim. dr. Stjepanu Bačiću

Izvješće o radu u proteklom razdoblju podnio je dopredsjednik Alfred Obranić. Govorio je o aktivnostima udruge od početka 2017., tj. od prošloga redovitog sabora, spomenuvši hodočašća, godišnje svete mise, obilježavanje obljetnica i sl., a kao najvažnije je istaknuo rad na prijedlogu zakona o spomen-području Macelj te bogatu izdavačku djelatnost udruge. Pritom je spomenuo i dvije najzaslužnije osobe u tim aktivnostima: prof. dr. Andriju Hebranga kao autora prijedloga spomenutog zakona i Damira Borovčaka kao autora i urednika knjiga u izdanju udruge te organizatora njihova predstavljanja i predstavljača. "Posebno je vrijedno englesko izdanje monografije 'Macelj 1945.', to je kapitalno djelo", naglasio je Obranić i pojasnio: "Zadaća je intelektualaca, povjesničara i ostalih upoznati svijet s događajima u II. svjetskom ratu i u Domovinskom ratu, no mi imamo malo prijevoda takvih knjiga na strane jezike. Isto tako, u našoj se domovini održavaju mnogi skupovi na tu temu, ali naši povjesničari izostaju s međunarodnih skupova na kojima bi govorili o tome. Zato je važan prijevod monografije na engleski jezik."

Alfred Obranic

Alfred Obranić

Hebramg

Prof. dr. sc. Andrija Hebrang

O prijedlogu zakona o spomen-području Macelj, koji je trenutačno na razmatranju u Ministarstvu hrvatskih branitelja, podrobnije je govorio autor prijedloga prof. dr. Andrija Hebrang. Podsjetivši da su na maceljskom području iskopane 1163 žrtve, što je više nego u Jasenovcu, prof. Hebrang je istaknuo da UM1945. želi posebnim zakonom, upravo po uzoru na Spomen-područje Jasenovac, osnovati maceljsko spomen-područje te osigurati nastavak istraživanja, iskapanja, identificiranja i pokapanja žrtava. "Za svakog kršćanina pokojnik je pokojnik", dodao je prof. Hebrang, "i naša je kršćanska dužnost da im svima obilježimo grob, bez obzira na to na kojoj su se oni strani nalazili." Kratko je podsjetio nazočne na rad nekadašnje Komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava, koja je djelovala od 1991. do 2002., zatim i na rad Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugoga svjetskog rata, koji je ukinut 2012. nakon što je djelovao samo godinu dana, te dodao da očito postoji konsenzus ljevice i desnice danas i u prošlosti: "Ne dirajte kosti da ne bi istina izišla na vidjelo!". "Trenutačno je sve na Ministarstvu hrvatskih branitelja, koje je preuzelo daljnja istraživanja i iskapanja", objasnio je prof. Hebrang, "no ministarstvo - i uz najbolju volju i uz najbolje kadrove - ne će moći samostalno završiti taj posao. Trebalo bi se otkopati 200 lokaliteta godišnje da bi posao bio završen dok su još živi primarni i sekundarni svjedoci. Nastavi li se raditi brzinom kao dosad, trebat će nam stoljeća da bismo pokopali sve žrtve."

Borovcak3

Damir Borovčak

Izvješće o aktivnostima rada na engleskom izdanju monografije "In Memory of the Martyrs MACELJ 1945. Commemorating 75 Years Since the Crimes of Communism" (UM1945., Zagreb, 2018.) podnio je Damir Borovčak posebno se osvrnuvši na priređivanje i predstavljanja tog engleskog izdanja najprije u Kanadi (Hamilton, Norval, Oakville, Toronto, Mississauga), a potom i u Hrvatskoj (Zagreb, Krapina, Varaždin), za što su ponajviše zaslužni volonteri koji su u taj posao uložili svoj trud i vrijeme, kao i podupiratelji udruge koji su pomogli svojim novcem. "Cilj i svrha toga engleskog izdanja i predstavljanja knjige bio je internacionalizacija istine o komunističkim zločinima: o ubojstvu 21 svećenika, franjevca i bogoslova, tisuća razvojačenih ratnih zarobljenika, civila, žena i djece... Medijska nas šutnja ne obeshrabruje", rekao je među ostalim Borovčak, te istaknuo Laudato TV i Portal HKV-a kao jedine medije koji sustavno prate rad udruge i izvješćuju o njezinim aktivnostima.

6. b

Nazočni članovi udruge prihvatili su dva spomenuta izvješća, kao i izvješće rizničara i predsjednika Časnog suda i Nadzornog odbora. Potom su razriješeni svi članovi izvršnih i radnih tijela udruge i izabrani novi članovi za sljedeće mandatno razdoblje. Među njima je izabran i novi predsjednik UM1945. Zdravko Čepo, iznimno aktivan član udruge i njezin dosadašnji rizničar, te dopredsjednici Damir Borovčak i fra Drago Brglez, a za glasnogovornika je ponovno izabran Ivan Jaklin.

6. c

Ante Beljo predsjednik HZD a

Ante Beljo, predsjednik HŽD-a

Novi predsjednik Zdravko Čepo u svojem je obraćanju istaknuo da će udruga nastaviti sa svim dosadašnjim i predviđenim aktivnostima, no da je u idućem mandatnom razdoblju od iznimne važnosti u udrugu uključiti i mlađe članove kako bi se osigurao kontinuitet u radu i širenje aktivnosti. Kao poseban cilj istaknuo je proglašenje spomen-područja Macelj, tj. donošenje posebnog zakona o njegovu proglašenju jer bi se time dobio legitimitet za daljnja istraživanja, iskapanja posmrtnih ostataka, identifikaciju i pokop žrtava te uređenje centralnoga hrvatskog spomen-područja žrtava iz komunističkog razdoblja.

Izaslanica ministra hrvatskih branitelja Ivana Horvat

Izaslanica ministra hrvatskih branitelja Ivana Horvat

6

Zdravko Čepo, novi predsjednik UM1945

Na kraju su se članovima udruge obratili gosti koji su nazočili saboru. Predsjednik Hrvatskoga žrtvoslovnoga društva Ante Beljo čestitao je novom vodstvu na izboru te podsjetio da su HŽD i UM1945. prijateljske udruge koje i nadalje trebaju zajedničkim naporima raditi na utvrđivanju svih žrtava komunističkoga režima. Izaslanica ministra hrvatskih branitelja Ivana Horvat, voditeljica Službe za obilježavanje mjesta masovnih grobnica i suradnju s organizacijama civilnog društva, rekla je da se nada budućoj uspješnoj suradnji te izvijestila nazočne da će se u Ministarstvu hrvatskih branitelja uskoro održati sastanak s novim vodstvom udruge u svezi s prijedlogom zakona UM1945., koji je trenutačno na razmatranju.

Tekst: hkv
Foto: Marijan Pinhak

Pon, 4-11-2024, 15:20:53

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.