Brojevi u glagoljici
KGZ, Knjižnica Vladimira Nazora i Odjel za etnologiju i arheologiju Matice hrvatske organiziraju predavanje Darka Žubrinića: Brojevi u glagoljici.
Predavanje će se održati u srijedu, 8. svibnja 2024. u 17:00 sati, u Dvorani Jure Petričevića, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb.
Riječ je o sedmom ciklusu predavanja i radionica programa Hrvatska mitska baština u (ranome) srednjem vijeku pod nazivom "Igra kolo u dvadeset i dva ‒ Mitska simbolika brojeva".
dr. sc. Darko Žubrinić, red. prof. u miru
Vrlo su rijetke izvorne tablice glagoljice koje uključuju i brojeve. Takva je tablica hrvatskoga glagoljaša Jurja Slovinca pisana oko 1400. na sveučilištu Sorbonne u Parizu. Ta je tablica najkonzistentnija za koju znamo, te se preporučuje za učenje pisma. Glagoljicom pisani brojevi pojavljuju se u natpisima na mnogim hrvatskim crkvama, kao i u mnogim pravnim dokumentima. Nazivi prirodnih brojeva od jedanaest do devetnaest povezani su s načinom kako su ih glagoljaši zvali: od jedan-na-dest do devet-na-dest. Spomenuti Juraj Slovinac (Georges d'Esclavonie) to pismo zove „alphabetum chrawaticum“.
Darko Žubrinić redoviti je profesor u trajnom zvanju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, od 2023. u miru. Zajedno s prof. dr. sc. Vladimirom Ćepulićem idejni je utemeljitelj Društva prijatelja glagoljice (DPG) koje djeluje od 1993. godine. Autor je knjige Hrvatska glagoljica te velikog broja tiskanih i mrežnih članaka. Održao je na stotine javnih predavanja o glagoljici. Član je redakcije časopisa Bašćina u izdanju DPG-a i časopisa Slovo rogovsko u izdanju Udruge glagoljaša Zadar. Zajedno s Mirnom Lipovac, tajnicom DPG-a, priredio je sedamdesetak panoa za potrebe izložaba koje slikom i riječju opisuju hrvatsku glagoljašku baštinu. Aktualni je predsjednik Društva prijatelja glagoljice.
(hkv)