Loši ekonomski i društveni pokazatelji
Nedavno je stigla jesen i lišće je počelo polako padati na tlo. Nažalost, polako padaju i pokazatelji u hrvatskom gospodarstvo koje nezaustavljivo tone prema dnu. Recesija je riječ koja ne silazi s naslovnica već šest godina i ljudi su zaboravili što znači blagostanje. Mnogi se sjećaju nekih prošlih vremena i tvrde da je tada bilo bolje, iako nije bilo slobode. A danas imamo slobodu, ali džepovi su sve prazniji. Do kada?
Čujemo od vladinih stručnjaka da proračunska rupa iznosi preko 13 milijardi kuna. I što čini vlada? Lakše je pričati o rezanju i novim nametima, nego privući i jednu stranu investiciju. A kad već spominjemo strane investicije, po njima je Hrvatska na samom začelju Europske unije. Ekspresno smo ušli u proceduru prekomjernog deficita odmah nakon ulaska u EU.
Agencije su smanjile hrvatski rejting tijekom ljeta, rekao bi ministar Grčić da je sve to prema vladinim očekivanjima. Još jedan RopstvoUšli smo u moderno ropstvo u kojem država grca u dugovima, te je prisiljena kao ovisnik podizati kredite kako bi normalno funkcionirala. Stalno se čuje priča o dolasku MMF-a, no tek ćemo onda vidjeti što znači rezanje i financijska konsolidacija, kad se potpuno izgubi financijska neovisnost. Da li se sve to slučajno događa?nedavno objavljen podatak bode u oči, a to je onaj o stopi industrijske proizvodnje koja je pala za 4,7 posto na godišnjoj razini. U to sivilo se uklapa i priča o zatvaranju sisačke rafinerije. Tvrtke se zatvaraju, radnici ostaju bez posla. Scenarij koji se ponavlja iz godine u godinu. Popis propalih poduzeća je nepregledan. Do kada?
Ušli smo u moderno ropstvo u kojem država grca u dugovima, te je prisiljena kao ovisnik podizati kredite kako bi normalno funkcionirala. Stalno se čuje priča o dolasku MMF-a, no tek ćemo onda vidjeti što znači rezanje i financijska konsolidacija, kad se potpuno izgubi financijska neovisnost. Da li se sve to slučajno događa?
Bliži se dan kada će na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje biti 300 tisuća nezaposlenih. To naravno nikoga iz vladajućih struktura ne zabrinjava. Velik udio nezaposlenih čine mladi, među kojima je znatni broj onih koji uopće nemaju radnog iskustva. Svake godine raste broj mladih koji završavaju fakultete, ali značajnijeg otvaranja radnih mjesta nema jer gospodarstvo i obrazovni sustav nisu povezani. Postoji ona poznata mjera stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Mladi se nakon godina školovanja i odricanja raduju što mogu negdje steći iskustvo, a posebno ako ih zadrže na radnom mjestu.
Nezaposlenost mladih
Nedavno je na Sveučilištu u Zagrebu promovirano preko 200 doktora znanosti. Trebalo bi nakon godine dana provesti istraživanje o tome koliko je njih zaposleno te koliko ih je uopće ostalo u StarijiNisu ni stariji građani u puno boljoj situaciji. Nedavno je objavljen podatak o tome da preko 40 posto naših sugrađana koji su stariji od 60 godina živi na rubu siromaštva. Dovoljno se prošetati ulicama grada kako bi vidjeli te ljude koji su prisiljeni tražiti boce kako bi preživjeli. Duge godine rada nisu im osigurale visoku mirovinu, kao nekim povlaštenima, i zato ne mogu u miru provoditi svoje stare dane.Hrvatskoj. U Norveškoj ili Švicarskoj sigurno ne žive nekakvi nadljudi. Tamo se posao dobiva prema stručnosti i obrazovanju, dok se u Hrvatskoj posao dobiva preko veza i stranačkih iskaznica.
Upravo zato sve više mladih odlazi u inozemstvo i tamo traži svoju perspektivu, jer su svjesni da je ovdje možda nikada neće dobiti. Među njima ima puno mladih s visokom stručnom spremom koji se nikada neće vratiti u Hrvatsku. To je još jedna u nizu izgubljenih hrvatskih generacija
Nisu ni stariji građani u puno boljoj situaciji. Nedavno je objavljen podatak o tome da preko 40 posto naših sugrađana koji su stariji od 60 godina živi na rubu siromaštva. Dovoljno se prošetati ulicama grada kako bi vidjeli te ljude koji su prisiljeni tražiti boce kako bi preživjeli. Duge godine rada nisu im osigurale visoku mirovinu, kao nekim povlaštenima, i zato ne mogu u miru provoditi svoje stare dane.
Polako nam se približava 2015. godina. Godina u kojoj će vladajući požnjeti plodove Plana 21. Neka im je sa srećom, uz napomenu da hrvatski građani imaju jako dobro pamćenje.
Mate Samodol
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.