Zašto Financial Times krši pravila Haaškoga suda?

 

Financial timesBritanski list "The Financial Times" objavio je danas 11. prosinca kako je hrvatska policija otkrila tisuće povjerljivih vojnih dokumenta koje traže UN-ovi tužitelji u Haagu. Objašnjavajući pronalazak navodno tajnih dokumenata, list piše kako su tzv. nestali topnički dnevnici prepreka ulasku Hrvatske u EU, sugerirajući kako je policija pronašla bar dio materijala navodno nestalih topničkih dnevnika. U tekstu se navodi kako "nestali dnevnici" izvješćuju o istjerivanju pobunjenih etničkih Srba 1995. za vrijeme kojega je vojska navodno namjerno koristila granatiranje za teroriziranje civila, a tom operacijom, koju list naziva takozvanom Olujom zapovijedao je general Ante Gotovina, kojem se, kako piše list i sudi za protjerivanje Srba. Ti navodni dnevnici, piše Financial Times, mogli bi razjasniti namjere spomenute operacije jer je, kako tvrdi list, koji se poziva na izvješće hrvatske policijei političkih dužnosnika, Gotovina bio na čelu vojnog arhiva pa je protiv sebe mogao uništiti dokaze.

Britanski tisak mnogim je tranzicijskim zemljama, sve do manipulacija s Blairovom ratničkom epizodom u Iraku, bio je uzorom demokratskoga rada medija. Izgleda kako se u pisanju Financial Timesa, bar kad je riječ o Hrvatskoj, još uvijek mogu pronaći zaostatci te ratne propagande. Naime, poznato je kako je Haaški sud davno odobrio i tužiteljstvu i obrani prikupljanje dokumenata pa začuđuje kako to uredništvo uglednoga britanskog lista ne zna. Ili možda zna, pa ipak manipulira? Ako ne zna, po pravilima novinarske struke moglo se lako raspitati kod američkog odvjetničkog tima generala Gotovine? No, je li moguće da Beritanija ne zna što misli, a ne samo, što radi Haaški sud, kad već godinama ionako sama inzistira na "prekomjernoj" suradnji Hrvatske s Haagom? Ako pak zna, zašto ugledne britanske novine podupiru kršenje prava generala Gotovine, prava na tajnost podataka obrane, koja su svetinja upravo u anglosaksonskom zakonodavstvu? Ako mu nije stalo do prava optuženika, zašto onda britanski list i sam svojim manipulacijama krši pravila Međunarodnoga suda u Haagu, a Hrvatskoj istodobno prigovara za nesuradnju s tim istim sudom? Ili možda britanski list misli kako neki narodi imaju veća, a neki manja prava?

T.Ž.S.

Pon, 27-04-2026, 09:02:21

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2026 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.