Predsjednički izbori ili skupni izlet Hrvata u Kumrovec

Rezultati predsjedničkih izbora u prvome krugu koji snažno odudaraju od sociopolitičke strukture hrvatskoga društva zaslužuju krajnju pozornost i raščlambu. Dvoje kandidata izrazito lijeve orijentacije, IzboriZoran Milanović 49,09 posto i Ivana Kekin 8.89 posto, dobili su 57.98 posto od ukupnoga broja glasova. To se dvoje jasno i nedvosmisleno predstavljaju kao kandidati ljevice, odnosno krajnje ljevice. Treći kandidat, odnosno kandidatkinja, Marija Selak Raspudić, koja je dobila 9,25 posto glasova, deklarira se nominalno kao predstavnica političkoga centra s mogućnošću zahvaćanoga dijela glasača desno od centra. Međutim, mnogo toga u njezinu nastupu sugerira da ona privlači poglavito glasače lijevo od centra kao i one desnoga dijela spektra koji su povjerovali u mogućnost njezina uspjeha u drugome krugu vješto im sugeriranu od glavnostrujaških medija.

Dragan Primorac, neovisni kandidat HDZ-a, sa svojih 19,35 posto glasova trebao bi predstavljati desni centar. Premda je Miro Bulj, Most, nastupao u kampanji populistički, čini se da je velika većina njegovih birača (dobio je 3.82 posto) u drugom krugu glasovala za Milanovića. Neovisni Niko Tokić Kartelo svojih je 0.88 posto glasova potražio među glasačima kojima je jednako ozbiljno bilo do glasovanja kao i njemu samome. Na kraju dolazimo do dvoje kandidata koji su dobili glasove desnoga biračkog tijela, Tomislava Jonjića 5.09 posto i Branke Lozo 2.41 posto, dakle ukupno 7,5 posto.

Predsjednik Republike po ustavu ima velike ovlasti u području obrane, vanjskih poslova i sigurnosti, dakle regalijski dio vlasti bitan za upravljanje državom.

Ovakvi su rezultati u velikom neskladu s hrvatskim društvom pa je potrebno pokušati razumjeti zašto. Budući da je uloga predsjednika Republike Hrvatske značajna u određivanju smjera kojim se vodi narod i država, potrebno je Jonjuićnajprije odrediti prema čemu ćemo se referirati kad ocjenjujemo kandidate na tako visoku funkciju. U novijoj hrvatskoj povijesti nakon ilirskoga pokreta koncem prve polovice devetnaestoga stoljeća pa do danas postoji samo jedna osoba i jedan pokret kojemu je bio cilj samostalna hrvatska država. To je Ante Starčević uz bitnu suradnju Eugena Kvaternika koji je kraće živio i djelovao jer je stradao u Rakovičkoj buni 25 godina prije Starčevićeve smrti. Oni su zajedno utemeljili pravašku ideologiju. Svi hrvatski političari koji su težili za samostalnom Hrvatskom, priznavali su i priznaju i danas Starčevića kao oca Domovine. Sam predsjednik Franjo Tuđman, pod čijim je vodstvom ostvarena neovisna hrvatska država, priznavao je Starčeviću tu ulogu. Svi drugi politički pokreti u Hrvata od Narodne stranke Strossmayera i Račkoga, preko hrvatsko-srpske koalicije, Mačekova HSS-a i komunista dovodili su Hrvatsku u podređen položaj u odnosu na narod s kojim su dovodili Hrvate u zajednicu. Poslije Starčevića njegovu ideju o neovisnoj hrvatskoj državi ostvarila je NDH, ali zbog poznatih svjetskih okolnosti nije prikladna za usporedbu. Kao logičan nastavak i realizacija Starčevićeve ideje Domovinski je rat koji je danas osnovna referenca državničkoga djelovanja. Logično je, dakle, da se kandidati za predsjednika Republike ocjenjuju kroz prizmu njihova odnosa prema Domovinskome ratu. U izbornoj kampanji u prvome krugu bila su sama dva prava kandidata, Zoran Milanović, jer je već predsjednik Republike i ima iskustvo, i Tomislav Jonjić, jedini među ostalih sedmoro koji ima široku državničku viziju. Budući da je Jonjić već dobro poznat na intelektualnoj pozornici po svojim stavovima protivnima vladajućoj političkoj eliti proizišloj iz komunističkoga nasljeđa, ova je posljednja, nakon najave njegove kandidature, poduzela sve mjere da ga neutralizira. Svi su ga glavni mediji sustavno bojkotirali sve do predaje potpisa kad su mu morali po sili zakona prepustiti malo mjesta u svojim izvješćima.

Budući da je Hrvatska članica Europske unije koja njeguje demokratske metode političke borbe, kumrovečki su stratezi pribjegli metodama kompatibilnima s takvom situacijom. Nakon Jonjićeve najave kandidature za predsjednika, pojavile su se druge. Kandidatura osobe koju podržava HDZ najnormalnija je jer jedna tako velika stranka nije mogla preskočiti jednu tako važnu utakmicu. Kandidatura predstavnika stranke Možemo najprije je bila u funkciji održavanja utjecaja stranke na političkoj pozornici. Njezina kandidatkinja niti je imala profil predsjednika države niti je u kampanji govorila o problematici iz nadležnosti te funkcije. Ona je dizala prašinu i lovila muhe po zraku, ali je uspjela privući pozornost tolikoga broja birača koji se približava postotku koji ostvaruje njezina stranka.

Kako doživjeti ostale četiri kandidature

Ne ćemo se baviti time kako su te kandidature potaknute i od koga. Možemo čak slobodno pretpostaviti da su svih četvero kandidata donijeli samostalno odluku o kandidiranju. Za nas je, međutim, važno kako su se kumrovečki mudraci koristili tim kandidaturama u blokiranju Jonjića. To se manevriranje moglo jasno pratiti slijedeći medije koje kontroliraju, na čelu s Jutarnjim listom.

Kandidatura gospođe Lozo tematski je bila najbliža Jonjićevoj. Malo oštriji ton od njegova u domoljubnoj tematici trebao je uvjeriti publiku da je ona još žešća od njega u obrani hrvatstva. Na trenutke to je bilo pomalo groteskno, Upitnikprimjerice kad je izjavljivala da će se zalagati za proglašenje Stepinca svetcem. Nije proglašenje svetcem jedne osobe isto kao suglasnost na izbor papinskoga nuncija u jednoj državi. Kad bi imala barem malo povijesnoga znanja, znala bi da to tako ne ide s Vatikanom. Nama Hrvatima dobro poznati car i kralj Franjo Josip, kad je javno prigovorio Strossmayeru na manevrima u Bjelovaru zbog njegove čestitke rektoru Kijivskoga sveučilišta 1888. godine povodom 900. godišnjice pokrštenja Rusije, a ovaj mu javno odbrusio da mu je savjest čista, premda je bio jedan od najmoćnijih vladara svojega vremena, nije uspio skinuti Strossmayera s biskupskoga stolca i poslati u samostan.

Kandidature Mire Bulja naročito se obraćala ruralnoj populaciji i za tu se kandidaturu unaprijed znalo da joj je doseg ograničen. I Buljevu kandidaturu i onu gospođe Lozo svesrdno su podržavali glavnostrujaški medija s idejom da uzmu što veći dio potencijalnih Jonjićevih glasača. Budući da im je Jonjić superioran, kako u izražajnom tako i u sadržajnom smislu, on bi, da nije bio medijski blokiran, osjetno smanjio njihove izborne rezultate.

I kandidatura gospodina Kartela jednako kao dvije prije spomenute mogla je biti korisna da se Jonjić približio ulasku u drugi krug. Njegovih 14.409 glasova moglo je biti jezičac na vagi. Ipak, glavni udar na Jonjića kumrovečki su stratezi vidjeli u kandidaturi Marije Selak Raspudić. Ona je neprestano bila u svim medijima. U domoljubnome dijelu izbornoga tijela stvarao se dojam da jedino ona može u drugome krugu pobijediti Milanovića. To je podrazumijevalo da ne treba glasovati za Jonjića jer je on nepoznat široj javnosti pa je glas za nj bačeni glas ili glas za Milanovića. Ta je strategija dobro funkcionirala pa se među glasovima gospođe Selak Raspudić našao veliki broj onih čiji bi glas inače išao Jonjiću, ali su ga neokomunisti uspješno skrenuli prema Selak Raspudić. Tijekom kampanje bilo je upadno kako se gospođa Selak Raspudić, želeći impresionirati, često i s jakim naglaskom koristila izrazom 'Ja kao vrhovna zapovjednica vojske...' Nju očito ne muči kompleks koji je imao Eugen Kvaternik. Naime, kad je Kvaternik 1865. boraveći u Torinu, pripremajući ustanak u Vojnoj krajini, onamo slao svojega kompanjona Antu Rakijaša s kojim će zajedno nastradati u Rakovičkoj buni šest godina kasnije, pisao je: 'Neka me opiše kod naroda kako sam niska stasa, ali velika duha, da se ne bi videći me razočarao. Naš narod poima znamenite muževe ili kao starce ili goleme, a ja nisam ni jedno ni drugo.'

Primorac žrtvovan, Milanović kao partizanski diverzant

Premda je Dragan Primorac istaknut kao kandidat najjače stranke, vrlo rano pojavilo se suglasje da je on žrtvovan bez ikakvih izgleda za pobjedu. Ističući Primorca kao kandidata HDZ-a, Andrej Plenković pokazao je visok stupanj prijezira prema članovima svoje stranke. Predložiti kandidaturu nekoga koji je bio izbačen iz stranke jer je sabotirao na izborima 2009. vlastitoga službenog kandidata na granici je politike i medicine.

Drugi je krug donio golemu pobjedu Zorana Milanovića 74,68 posto i 25,32 posto za Primorca. Za ovakav Dragan Primoracneuobičajeni rezultat postoji više objašnjenja. U većini recentnih anketa HDZ je bio kreditiran s oko 30 posto glasova. Kada se analizira postotak glasova koji je dobio Primorac u drugome krugu, 25,32 posto, onda u taj zbir ulaze glasovi svih glasača onih stranaka koje su uz HDZ podržale Primorca: HSLS, Domovinski pokret, Hrvatska Demokršćanska stranka, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Nezavisni. Simpatizeri tih stranaka nisu imali nekih osvetničkih poriva prema Primorcu kao što su mogli imati članovi HDZ-a zbog Primorčeve izdaje 2009. godine. Oni su normalno većinski slijedili upute svojega vodstva i glasovali za Primorca. Takvih je glasova oko 5-6 posto u ukupnome broju Primorčevih glasova. S druge strane, premda ostalih pet kandidata iz prvoga kruga – Selak Raspudić, Jonjić, Bulj, Lozo i Kartelo – nisu dale savjete za drugi krug, jedan dio njihovih birača glasovao je za Primorca. Pa kad se i ti glasovi zbroje s onima koalicijskih partnera HDZ-a, u ukupnom broju koji je dobio Primorac od 25,32 posto, ispada da su standardni glasači HDZ-a sudjelovali s oko dvije trećine u ukupnom broju koji je dobio Primorac, to jest s oko 15 –16 posto, odnosno oko dvije trećine. Budući da je Milanović dobio u drugom krugu golemih 74,68 posto glasova, a da za Primorca ni izdaleka nije glasovao cijeli glasački potencijal HDZ-a, očito je da je jedan dio toga potencijala, među kojima i članova HDZ-a, ili ostao kod kuće ili glasovao za Milanovića. Premda je izlaznost u drugom krugu 2024. godine bila 30 posto manja od one u drugome krugu 2019., odnosno 460. 266 birača manje, Milanović je dobio 88. 689 glasova više nego u drugom krugu 2019. godine. Očito ta razlika nije mogla doći samo iz rezervoara lijevih glasača.

Zoran Milanović po prirodi je fajter, borac i kavgadžija. Kako bi povećao svoju podršku u biračkome tijelu, on se od nekoga vremena ponašao kao odvažni partizanski diverzant, ubacujući se u neprijateljsku pozadinu iza leđa Plenkoviću. Nešto riječima, a nešto manje djelima, poput odlikovanja, pridobio je jedan dio desne glasačke populacije.

Zašto narod glavinja

Porfirogenet, odgojen u višim slojevima komunističke nomenklature, nakon studija poslan je u inozemstvo da dobije zapadnu glazuru. Kad je sazrjelo vrijeme, doveden je od svojih protektora na čelo HDZ-a da ga očisti od desnih elemenata. Sve do sada ona mašinerija koja ga je dovela na vlast, osiguravala mu je sigurnu plovidbu. Međutim, autokratsko kadroviranje, koje je kulminiralo biranjem pogrješnog konja za predsjedničku trku, dovelo je do velikoga nezadovoljstva u stranci. Predsjednički su izbori bili prilika za sređivanje računa. Za članove HDZ-a, koji mu se ne bi usudili javno protusloviti, ubacujući glasački list u kutije, pokazali su odličan način za osvetu.

Andrija Hebrang u nekoliko je vrlo gledanih emisija demolirao Dragana Primorca. Plenković je to očito ignorirao. Da jPlejnokviće Andrej Plenković došao na čelo vlasti političkom borbom za birače, odnosno da je imao minimum nacionalne svijesti, učinio bi, makar nevoljno, neku gestu da odobrovolji one kojima srpski svet ne leži na srcu.

Vrijeđanja i ispadi između Milanovića i Plenkovića pokazuju da ni jedan ni drugi nisu prihvatili hrvatsku državu kao svoju. Kao što su se nekada kao mladi diplomati sprdali s Tuđmanom po hodnicima Ministarstva na Zrinjevcu, o čemu je posvjedočio Milanović, tako se i danas sprdaju s hrvatskom državom. Kumrovečki stratezi rade svoj posao na konačnom i trajnom učvršćivanju onoga što su im predci namakli. U tomu nema ničega čudnog. Tomislav Jonjić skrenuo je pozornost javnosti na potpuno prešućivanje Deklaracije koju su potpisale bivše komunističke zemlje s SAD-om, u kojoj stoji da su te europske države 1945. bile okupirane, a ne oslobođene. Kakva to mora biti savršena organizacija u vremenu toliko razvijenih sredstava komuniciranja da bi se takvo što skrilo od javnosti!

Ali sad treba odgovoriti zašto hrvatski narod tako glavinja od 2000. godine? Kako je moguće da u jednoj zemlji, u kojoj se 85 posto pučanstva smatra katolicima, u prvome krugu predsjedničkih izbora 58 posto glasova dobiju osobe koje se jasno i glasno smatraju novokomunističkom ljevicom, a i kod nekih drugih kandidata ima blago rečeno nedoumica.

Na takvo pitanje nije lako odgovoriti u jednome kratkom novinskom tekstu. Ali ipak neke se stvari mogu naznačiti. Domoljubna je elita hrvatskoga naroda tako temeljito uništena 1945. da se još nije obnovila. S druge strane, one snage koje su ju uništile sačuvale su svu svoju vitalnost. Prije pada Berlinskoga zida znale su što se priprema i poduzele su sve kako bi preživjele oluju koja dolazi. Devedesetih godina, umjesto da se skrivaju, odlučili su uzeti bika za rogove i potpuno kontrolirati događaje. Kad je turbulencija bila na vrhuncu, pritajili su se kontrolirajući događaje iz pozadine. Držali su, kao što i danas čvrsto drže, kontrolu obrazovnoga sustava. Danas izlaze na glasovanje osobe koje su svoje školovanje završile slušajući nakaradne istine o Domovinskom ratu, o čemu je među ostalim govorio i profesor Jurčević. Snage bivšega sustava dovele su na čelne pozicije svoje sljednike koje su u vrijeme komunizma slali na usavršavanje u izabrane zapadne škole. Te nove snage, imajući političko umijeće svojih predaka, obogatile su se duhovno iskustvima zapadnih elita i s lakoćom manevriraju na ovim osiromašenim prostorima. Obnova hrvatske domoljubne elite teško i sporo napreduje. Hrvatski studiji još uvijek ne uspijevaju igrati jednaku utakmicu s novokomunističkim elitama formiranima na Filozofskom fakultetu i na Fakultetu političkih znanosti.

 

Starčevićanstvo je trajni temelj hrvatske državotvorne politike

Starčevićanstvo je najvažnija pojava novije hrvatske povijesti. Obilježilo je hrvatski politički život 19. i 20., kao i početak 21. stoljeća. Da bi se shvatilo važnost te ideologije, treba Starčevićju staviti u povijesni kontekst. Razvoj hrvatske nacije imao je osjetno drukčiji put od onih naroda koji su vrlo rano u srednjem vijeku stvorili svoju neovisnu državu koja je nastavila kontinuirano živjeti u raznim formama sve do naših dana. To se u prvom redu odnosi na Francusku i Englesku, kasnije na Španjolsku nakon ujedinjenja Castille i Aragona 1492. i konačnoga protjerivanja Arapa s Pirinejskoga poluotoka. Portugal je također rano kročio neovisnim putem nakon stvaranja kraljevstva u 12. stoljeću. Mnogo kasnije nastupa i Nizozemska nakon dobivanja neovisnosti mirom 1648. i na kraju Italija i Njemačka nakon njihova ujedinjenja u 19. stoljeću. Rusija snažno stupa na svjetsku scenu protjerivanjem Mongola u 15. stoljeću. Sve su te države, da se zaustavimo na najmoćnijima, razvijale svoju povijest borbom njihovih vladara, kraljeva i careva s plemićima, čije su pobjede i porazi utkivani u nacionalnu svijest. Njihovi su vladari nastojali proširivati svoj teritorij i vlast što su više mogli. Bili su na čelu piramide svoje države, a svi njihovi podanici gravitirali su im. Bilo je, naravno, i pojedinačnih i skupnih izdaja i prelazaka u protivnički tabor, ali su vladari to surovo kažnjavali – neke uništavajući, a druge vraćajući u vlastiti tabor.

Starčević je cijeli život posvetio borbi za Hrvatsku

Hrvatski je narod također imao takav razvoj u doba narodnih vladara osnivajući najstarije europsko kraljevstvo pod imenom koje nosi do danas. Izumiranjem narodne dinastije 1102. godine hrvatsko plemstvo izabire ugarsku dinastiju za svoje kraljeve. Poslije izumiranja Arpadovića pojavit će se još neke dinastije da bi konačno Hrvati izabrali Habsburge 1527. i imali ih kao vladare sve do propasti Habsburške Monarhije 1918. godine. Tijekom srednjega vijeka moćne hrvatske plemićke kuće, ponajprije Zrinski i Frankopani, suvereno vladaju na svojemu teritoriju, naravno priznavajući kraljeve koje su sami izabrali Oni štite svoje teritorije pa se na tim područjima život odvija slično kao i u drugim velikim državama toga vremena. Provala Turaka, koja će trajati kroz dugi period, počinje temeljito razarati nacionalno tkivo kada veće skupine pučanstva predvođene plemstvom prelaze na islam. Nakon Francuske revolucije 1789. u Europi pa tako i u Hrvatskoj u javni život stupaju pripadnici građanskoga društvenog sloja. Nakon Napoleonovih ratova hrvatske zemlje, osim Bosne i Hercegovine, okupljene su unutar Habsburške Monarhije, ali su razjedinjene. Banska Hrvatska, Vojna Krajina, Dalmacija i Istra žive odvojeni život. Središte je Monarhije u Beču, ali se Ugarska pomalo izdiže kao konkurentska sila austrijskoga dijela Monarhije. Kao što to biva i u drugih naroda koji se nađu pod stranom dominacijom, vanjska središta moći kreiraju svoje lokalne podložnike koji o njima ovise i koji tim vanjskim središtima moći služe kao prijenosne poluge utjecaja. Taj se sloj podložnika u službi vanjskih sila malo pomalo konstituira u političku snagu. Takve su snage dominirale u hrvatskom političkom životu od ulaska građanstva u politiku pa sve do početka devedesetih godina prošloga stoljeća, to jest do Domovinskoga rata s kratkim prekidom u doba NDH.

Međutim, one nisu nestale stvaranjem neovisne Hrvatske, nego su i danas nazočne u hrvatskoj politici. U vremenu djelovanja Ante Starčevića takva je stranka, pored Mađarona, bila i Narodna stranka koju KVaterniksu osnovali Rački i Strossmayer i koja je u početku krenula s idejom za poboljšanjem položaja hrvatskoga naroda unutar Habsburške Monarhije, a njezin glavni dio kasnije se stopio s prougarskim unionistima u doba vlade Khuena Hederevaryja. U hrvatskim zemljama prvo veliko stupanje na javnu scenu građanskoga sloja pojavljuje se tijekom prve polovice 19. stoljeća takozvanim ilirskim preporodom. Među građanstvom javljaju se i pripadnici plemstva kao što je grof Drašković, a mladi Ante Starčević kasnije će pripovijedati da je i on bio vatreni Ilirac. No on je dosta rano napustio slavenske iluzije i krenuo putem hrvatske nacionalne borbe. Uz Antu Starčevića usko je vezano djelovanje Eugena Kvaternika. Oni su se upoznali u srednjoj školi u Zagrebu gdje je otac Eugena Kvaternika Josip Romuald bio profesor. Postali su prijatelji i politički suradnici sve do tragičnoga Kvaternikova kraja u Rakovičkoj buni 1871. godine. Starčević je cijeli život posvetio borbi za Hrvatsku. Ono što ga je trajno ugradilo u simbol hrvatske nacionalne samosvojnosti, pored njegova političkoga djelovanja, njegov je način života. Sav je život posvetio hrvatstvu žrtvujući obiteljski život, živeći sam u iznajmljenoj sobi među svojim knjigama. Glavna značajka političkoga rada Starčevića i Kvaternika borba je za neovisnu hrvatsku državu. Oni su po tome ostali uzor i referenca svim naraštajima do danas. Starčević je bio nešto stariji, rođen je 23. svibnja 1823. u Velikom Žitniku u Lici, dok je Kvaternik rođen 31. listopada 1825. u Zagrebu. Tijekom srednjoškolskoga školovanja Kvaternik je bio slaboga zdravlja i često obolijevao te izostajao iz škole pa mu je Starčević pomagao nadoknaditi izgubljeno. Tako je među njima stvoren odnos instruktora prema instruiranom, koji će se osjetiti tijekom čitave njihove suradnje.

Ante Starčević – od ilirizma do čistoga hrvatstva

Vuk Karadžić je 1849. objavio svoj zloglasni Kovčežić s prilogom Srbi svi svuda. Nakon toga dolazi do Bečkog književnoga dogovora koji je objavio Ljudevit Gaj u svojim Narodnim novinama. Dvije godine kasnije Starčević napada Karadžića jer je hrvatskim pjesmama dao srpsko ime. Tijekom 1852. Starčević potpuno odbacuje ilirizam i kreće u žestoki obračun u Narodnim novinama s velikosrpskim pretenzijama. On piše da ne poznaje nikakav srpski jezik jer su se Srbi još koristili slavenosrpskim književnim jezikom. Vrijeme objave ovoga Starčevićeva teksta bio je period Bachova apsolutizma kad je političko djelovanje bilo ograničeno. Mjesec dana nakon njegova objavljivanja Ljudevit Gaj ogradio se od njega izgovarajući se da je bio odsutan kad je tekst objavljen. Od toga vremena pa sve do svoje smrti Starčević vodi beskompromisnu borbu za hrvatski narod. Kvaternik je nakon svršetka studija prava radio kao odvjetnik u vrijeme Bachova apsolutizma. Dolazi u sukob s austrijskom vlašću koja mu oduzima pravo raditi u odvjetništvu te kreće u emigraciju u Rusiju početkom 1858. Uspio je na kratko dobiti rusko zaposlenje u Pešti postavši ruski državljanin. U proljeće 1859. Kvaternik napušta Peštu i kreće na zapad, najprije u Torino, tada glavni grad Sardinije, a zatim u Pariz. U to vrijeme došlo je do rata između Sardinije, potpomognute Francuskom i Austrijom. Taj je rat vodio ujedinjenu Italije. Na kraju rata Austrija je izgubila Lombardiju, ali sačuvala Veneciju. U emigraciji Kvaternik je pripremio i nedugo nakon mira u Villefranci objavio knjigu La Croatie et la confédération italienne. Ta knjiga, kako piše profesorica Mirjana Gross u svojoj opširnoj studiji Izvorno pravaštvo, „kojoj je svrha probuditi poštovanje Europe prema Hrvatima, jer su ih mnogi vidjeli samo kao vojnike austrijskog vladara, a u samih Hrvata ponos na vlastitu prošlost, samosvijest o njihovoj važnoj ulozi među europskim narodima i uvjerenje da imaju posebnu misiju, nije nikada objavljena na hrvatskom jeziku“. (To prof. Gross piše 2000. godine). Koliko smo mogli provjeriti, knjiga ni do danas nije objavljena u Hrvatskoj. Ta knjiga na francuskome jeziku od izvanredne je vrijednosti za hrvatsku povijest. Kvaternik ju je dijelio tadašnjim moćnicima koji su krojili sudbinu Europe i ona je mnogo pomogla poznavanju hrvatske stvari na zapadu. Sramota je hrvatske države da ju ni 166 godina o njezina objavljivanja u Parizu nije tiskala u Hrvatskoj. Kvaternik se vratio u Zagreb u studenome 1860. gdje je politički djelovao do ponovnoga odlaska u emigraciju u srpnju 1863. iz koje se vraća 1867. godine. Završio je svoj životni put u Rakovičkoj buni 1871. godine. U vrijeme Bachova apsolutizma, kad je 1854. godine počeo Krimski rat između Rusije, s jedne strane, i Francuske i Engleske s druge strane, uz pomoć Sardinije, otvara se tzv. istočno pitanje, to jest pitanje budućnosti Osmanskoga Carstva. Starčević se zanima za Bosnu i Hercegovinu. On piše: 'U Bosni žive strana našeg najčišćega, najnepokvarenijeg naroda, koji lakše može bez nas, negoli mi bez njega. Za nas je njegov život znamenitiji nego li pariških proletera i njemačkih mudraca, njegovo je naravno stanje za nas korisnije i potrebitije nego li zapadna civilizacija koja smućuje pamet, truje srce i ubija nam život.' Kako su i danas aktualne ove riječi! Njegovi pogledi o Bosni ostavit će trajnoga traga u hrvatskoj politici.

Veličina hrvatske prošlosti

Na kraju Bachova apsolutizma, a poslije poraza u ratu u Italiji, Franjo Josip objavljuje glasovitu Listopadsku diplomu 20. 10. 1860., a potom i Veljački patent 26. 2. 1861. Ta dva dokumenta pokreću novi politički život u Habsburškoj Monarhiji, u kojemu će Starčević sudjelovati sve do kraja života. On će voditi borbu jednako protiv bečkih presizanja za dominaciju nad Hrvatskom kao i onu protiv Ugarske. Starčević je bio čovjek velike kulture, slobodarskoga duha, poklonik Rousseaua i njegova Društvenoga ugovora, čitao je francuske enciklopediste Diderota, Voltairea, privučen idejama Francuske revolucije. U Zagrebu je uz pomoć Strossmayera 1. 10. 1860. pokrenut Pozor u kojemu je surađivao Starčević. Tu je on formulirao svoja stajališta iz područja povijesti, politike i filozofije s namjerom da pouči narod. To je jedna od najvažnijih njegovih značajki, on je za razliku od Kvaternika bio manje privučen dnevnim političkom akcijom, a više je držao da treba odgajati narod podižući njegov stupanj razumijevanja. Držao je da treba pripremati i odgajati narod, a da će velike promjene donijeti krupni međunarodni potresi. To se uistinu i dogodilo tijekom Prvoga svjetskog rata i to je dokaz njegove pronicljivosti. U siječnju 1861. Starčević stupa na mjesto velikoga bilježnika Riječke županije u kojoj će ulozi napisati glasovite predstavke. Izabran je za zastupnika u Hrvatskom državnom saboru i sudjeluje na glasovitome zasjedaju 1861. Tada će započeti rivalstvo između Starčevića s jedne strane i Strossmayera i Mažuranića s druge strane i trajati tijekom cijeloga njihova života. U svojim predstavkama, studijama kao i u saborskim govorima, Starčević jasno definira svoje viđenje položaja Hrvatske u Habsburškoj Monarhiji iz kojega će izrasti pravaška ideologija čija je glavna postavka samostalna hrvatska država. Rezultat zasjedanja Sabora rezimiran je u glasovitome članku 42. koji postaje temeljem buduće hrvatske politike u Habsburškoj Monarhiji. U tom se članku traži sveukupnost svih hrvatskih zemalja, stoji se na stanovištu da su 1848. prekinute sve veze između Trojedne Kraljevine i Ugarske te se izjavljuje spremnost stupiti u užu državnopravnu vezu s Ugarskom čim Kraljevina Ugarska prizna samostalnost i nezavisnost Trojednice i njezin opseg. Starčević je uvijek isticao veličinu hrvatske prošlosti. Javno je u Hrvatskome državnom saboru osporavao moćnome austrijskom caru Franji Josipu koristiti se klasičnim vladarskim naslovom 'Milošću božjom kralj Hrvatske…' podsjećajući ga da je njegov predak Ferdinand postao hrvatskim kraljem slobodnim izborom hrvatskoga plemstva na Cetingradskom saboru 1527. a ne nikakvom voljom Božjom.

Starčevićanstvo nije nikakav desničarski nauk

Starčević je žestoko uzvraćao na srpske nasrtaje na hrvatski narodni prostor započete djelatno još od Vuka Karadžića pa dalje. Srbima je osporavao čak i postojanje kao narodu, osporavao im je i jezik. Bila je to već tada primjena one glasovite “Na ljutu ranu ljuta trava“ Nakon sklapanja Austro-ugarske nagodbe, koja je bila izravna posljedica austrijskoga poraza u Austro-pruskom ratu 1866. godine, car Franjo Josip pritisnuo je Hrvatski sabor na nagodbu s Ugarskom. U to vrijeme srpska inteligencija u Hrvatskoj ili se priklanja Beču ili podržava Strossmayera. Starčević ponovno angažira borbu koju je nekoć vodio protiv Karadžića i 1867. tiska svoju raspravu Ime Serb vodeći bitku sa srpskim ekspanzionizmom. Koristeći se argumentima svoje rasprave Ime serb, stvara krilaticu Slavoserbi ili slavoserbska pasmina. Za njega su riječi Slaven i Srbin derivati 'sclavus' i 'servus' što znači rob, sužanj. Za Starčevića 'slavoserb' označuje u svim narodima skupine beznačajnika, podlaca i kompromislija. Hrvatska inačica tih ljudi za nj su 'madjarolci', što je kovanica od riječi 'mađaron' i 'tirolac', odnosno Austrijanac. Jednu Starčevićevu misao dobro je imati na umu i danas: 'Naš je narod kroz viekove varan, zamamljivan i tlačen, i to uviek neposredno od svojih sinovah. Tomu je posliedica da ovaj narod skoro nemože razbrati dobro o zla, svojega prijatelja od svojega neprijatelja, i da se nemože svojski za ništa zauzeti, nego serne (srne) kamo ga jačji pokrene, bez da ikomu vieruje.' Starčevićanstvo nije nikakav desničarski nauk kojim bi se primitivni provokatori služili kao mamcem za kooptiranje naivnih. Nije ni bezidejni centar. Starčević je vrlo dobro shvaćao da je za dobrobit naroda potrebno imati poduzetne ljude koji stvaraju bogatstvo. Ali je također imao slobodarski duh i bio socijalno osjetljiv znajući da stečeno bogatstvo treba pravedno razdijeliti. Starčevićeva je misao stožerna, oko koje se može okupiti većina naroda. Treba ju najprije ispravno shvatiti, a onaj koji ju shvati, a zatim ispravno protumači i prenese narodu u svakodnevnoj političkoj borbi, imat će njegovo većinsko povjerenje.

Ranko Oršulić
Hrvatski tjednik

Pet, 21-03-2025, 14:07:52

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.