Igre s hrvatskim plinom

 

Nedavno je političar koji ima ulogu ministra za gospodarstvo lijepo objasnio u medijima da Hrvatska svojom proizvodnjom plina zadovoljava tek oko 60% svojih potreba, a ostatak od 40% osigurava uvozom iz Ruske federacije. Ustvrdio je da je ruski plin poskupio pa stoga mora i plin u Hrvatskoj poskupjeti za kućanstva za oko 20% i da treba postići tržišnu cijenu (nije objasnio što je ta cijena). Neupućeni bi u to možda mogli povjerovati, no to nije tako. Izgleda da je spomenuti ministar vrlo loše informiran ili namjerno (ako zna stanje) ne govori istinu. Naime ministarstvo kojem je trenutno na čelu svake godine izdaje publikaciju Energija u Hrvatskoj. Tako su u izdanju Energija u Hrvatskoj 2006. Ministarstvo gospodarstva RH, 10. prosinac 2007., koje je potpisao njegov prethodnik (bivši ministar gospodarstva) koji sada ima ulogu ministra obrane, pokazani poprilično drukčiji podaci.

Naime u tablici 4.3.1. na 141. stranici spomenute publikacije piše da je u Hrvatskoj npr. 2006. proizvedeno 2,714 milijardi m3 što je bilo gotovo dovoljno plina za njene potrebe tj. potrošnju od 2,878 milijardi m3, što znači da je svojom proizvodnjom zadovoljeno čak 94,3% potreba za plinom u Hrvatskoj, a ne samo 60% kako tvrdi trenutni ministar. Da još pritom Hrvatska nije izvezla goleme količine umjetnog gnojiva za čiju proizvodnju je potrošen plin (oko 300 milijuna m3 vrlo jeftinog plina čiju cijenu subvencioniraju kućanstva) Hrvatska bi te godine imala plina u suvišku. Te godine zaista je, prema spomenutoj tablici, uvezeno i 1,127 milijardi m3 (iz Ruske federacije) ali i izvezeno 0,896 milijardi m3 (u Italiju) i to bi možda u otvorenom tržištu bilo u redu da nije nešto drugo u pitanju.

Plin izvozimo tri puta jeftinije nego što ga uvozimo

Naime, ono što ne piše u spomenutoj publikaciji Ministarstva gospodarstva je da je plin uvezen 2006. iz Ruske federacije po cijeni od 0,22-0,24 USD/m3, a domaći plin izvažan u Italiju po 0,063-0,08 USD/m3, dakle 3-4 puta jeftinije nego isti takav plin koji su uvezli. Izvezeno je još i oko 0,3 milijarde m3 po 0,09 USD/m3 u proizvedenom umjetnom gnojivu, što je uz spomenuti uvoz - izvoz sjajan posao za one koji su ga ovako ugovorili. Nitko ovaj „sjajan“ posao u pravnoj državi Hrvatskoj nije istražio i poduzeo mjere da sankcionira zacijelo vrlo zaštićene počinitelje. Slične „mudrolije“ bile su i u drugim područjima energetike u Hrvatskoj, čak i izvoz nafte i derivata agresoru u tijeku agresije na Hrvatsku (nije li to ratni zločin?) i nikog nije briga za to, a govori se o zaustavljanju korupcije. Važno je samo postići „tržišne“, čitaj, što više cijene energenata.

Onima koji poskupljuju plin i žele postići „tržišne“ cijene plina nije bilo dovoljno što kućanstva u Zagrebu plaćaju plin 0,402 USD/m3 (2,08 kn/m3 po tečaju 5,17 kn za 1 USD od 31.12.2008.) i u odnosu prema kupovnoj moći stanovnika, među najskupljima je u svijetu, ili čak 6,39 – 5,03 puta skuplje nego što su „mudraci“ (koji jamaju !?...) ugovorili izvoz našeg plina iz Jadrana u Italiju, pa trebaju od 1. siječnja 2009. plaćati još 20% više nego 2008. Poskupljenje plina je stoga sjajan dar bogatim ugovaračima i poticaj da i nadalje tako nastave, a nema nikakve veze s ruskim plinom. Vrijedi spomenuti i najnoviju „ideju“ političara za izdvajanje posla s plinom iz tehnološki jedinstvenog procesa istraživanja i proizvodnje nafte i plina, a napose želje za otkupom podzemnog skladišta plina koje su prodajom INA-e prodali Mađarima (jedino se ne mogu dogovoriti o cijeni koju će ponuditi Mađarima). Očito nemaju pojma o istraživanju i proizvodnji nafte i plina, a napose o skladištenju plina, a ne žele pitati one koji znaju. Valjda je pekmez od bunike u pitanju (kao u šamana u Lici).

Drogirani šamani energetske ovisnosti

Teško je ocijeniti da li je za ovakve „mudre“ odluke - ugovore - postupke u energetici u Hrvatskoj veći uzrok glupost onih koji su ih potpisali ili njihova potreba za novcem koji su im zacijelo dali oni koji od takvih ugovora imaju goleme koristi (stranci). Javnost je informirana o oduzimanju imovine dilerima droge, što je dobro za zaustavljanje tog zla. Zanimljivo bi bilo znati kada će političari zaista početi bitku s korupcijom, i sa sličnim potezima kao prema dilerima droge, početi prema onima koji su na spomenuti način pristupili „ostvarenju“ energetske neovisnosti Hrvatske (koju političari mogu samo sanjati). Ovo što se događa u energetici opasnije je od droge i mnogo je veći novac u pitanju. Možda je jedini način smanjivanju ovisnosti o uvozu energenata u Hrvatskoj nacionalizacija onog što je u energetici u bescjenje ustupljeno strancima (i domaćim „pregovaračima“). No, da bi se to provelo potrebno je ostvariti mnoge preduvjete, među kojima je zacijelo provođenje slobodnih izbora osoba, a ne tzv. izbora (pola milijuna „birača“ više nego što ima stanovnika) poslušnika koje su već izabrali njihovi partijski šefovi. Šteta što se spomenuti ministar prije svoje izjave o poskupljenju plina nije posavjetovao sa svojim prethodnikom ili barem pročitao ono što je taj potpisao. Da je spomenuti političar umjesto svojih omjera 60% za domaći plin prema 40% za onaj iz uvoza koji ne „drže vodu“, ocijenio da je za spomenuta ugovaranja poslova u energetici 60% uzrok glupost (bunika?) onih koji su ih potpisali, a 40% njihova pohlepa, ili možda obrnuto, bio bi uvjerljiviji. Ima i drugih načina punjenja državnog proračuna osim postizanja „tržišnih“ cijena energenata.

http://www.croatia.ch/zanimljivosti/070202.php

http://www.croinfo.com/3Gospodr/Energetska_politika/06/Hajdmo_Plinoficirati_Hrvatsku.html

http://hakave.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2556&Itemid=128

 

http://www.croinfo.com/3Gospodr/Energetska_politika/06/Projekt_Razaranja_Energetike.html

http://www.croatia.ch/zanimljivosti/070207.php

http://hakave.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1487&Itemid=177 

 

Dr. Branimir Molak

{mxc}

Uto, 3-12-2024, 00:17:12

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.