Premijer 'dobrosusjedske dežele', politički maneken Borut Pahor, a nakon jednosatnog sastanka s parlamentarnim strankama, izjavio je da su se sve stranke, izuzev tradicionalnih šovinista 'Zmagine i Marijanove' stranke, većinski složile, ali ne s EU-prijedlogom nego s dopunama, izmjenama i promjenama što će ih slovenska vlada u dogledno vrijeme ipak uputiti na decidirani prijedlog Ollija Rehna. Kakav li je tek kontraprijedlog 'croatofoba' Zmage Jelinčiča i istomišljenika mu Marijana (ne-)Podobnika, e, to nismo uspjeli doznati!? Vjerojatno je sličan jednom drugom poznatom megalomanskom modelu, po paroli: mala Slovenija sve do Tokija.
Da se podsjetimo, taj prijedlog Europske Unije dobile su jednakim tekstom i sadržajem obje zemlje a u njegovu završnom dijelu stoji sasvim jasno napisano: uzmi ga ili ga ostavi. Međutim, Slovenci se prave 'Englezima' pa sasvim ucjenjivački poručuju Europi: Ako se slovenske primjedbe u cijelosti ne prihvate, onda Slovenija neće uzeti ponuđeno pa će 'maratonski dugo' čekati eventualni odgovor na izmijenjeni i dopunjeni novi prijedlog koji samo njoj odgovara; «lijepe li i pravične» ucjene, tipično po slovenskom «modelu prejudiciranja!» U suprotnom, prijeti gospodinu Olli Rehnu jogunasta EU-'deželica' i njen premijer: poglavlja koja je Slovenija već poodavno prema Hrvatskoj blokirala zbog, eto, navodnog hrvatskog prejudiciranja granice i dalje će ostati blokirana, i….gotovo! Potpuno jasno i sasvim bezobrazno.
Slovenci insistiraju da se u rješavanju spora uvaži načelo pravičnosti i istodobno rješava pitanje granice na moru, kopnu(valjda i podmorju, i u zraku!, nap.a.), te još i slovenski izlaz na međunarodno more, ekskluzivno za Sloveniju. Ne sviđa im se nikako ni sastav «Arbitražnog suda» u kojem bi, smatraju, trebali sjediti isključivo (podobni) političari a ne nekakvi međunarodni stručnjaci za pravo mora. Rijetko viđena bahatost kojom Slovenci opstruiraju mjerodavnost stručnjaka kojima je to primarni zadatak konkretno i potvrđen upravo na rješavanju jednakog spora između Ukrajine i Rumunjske. Kao što je poznato, Hrvatska je Rehnov prijedlog bez pogovora usvojila, unaprijed prihvaćajući 'arbitražnu odluku', pa prema tome-sasvim logično-to više i nije problem Hrvatske nego isključivo problem Slovenije s Europskom Unijom u kojoj očito vlada, figurativno rečeno: «teror manjine nad većinom» i to u omjeru 1:26, što je sasvim suprotno elementarnim demokratskim načelima.
Istini za volju treba kazati da i prijedlog Olli Rehna nije kompletan jer ne određuje kakve su političke sankcije predviđene za zemlju koja odbija ono što joj se definitivno nudi, pa se upitajmo: što bi se desilo da je kojim slučajem Hrvatska odbila taj nadasve razuman i logičan prijedlog? Odgovor na to je veoma jednostavan: Hrvatskoj bi se zaprijetilo jednakom mjerom 'blokade pristupa EU' kako je to bilo, sjetimo se, u dosada poznatim slučajevima: 'Gotovina' ili 'ZERP', zar ne!? Eto, to je ta euro-slovenska pravičnost.
Damir Kalafatić
{mxc}