"Oni (Srbi) su izazvali rat, ali s pravom, jer je endehazija pokazivala svoje zube, Tuđmanovo neoustaštvo je krenulo u ofenzivu protiv srpstva u Hrvatskoj, onda je normalno da su Srbi u Krajini ustali na ustanak ". Ovo nije izjavio neki prolupali velikosrpski agitpropovac, već je to 26. studenoga 2008. na Radio Televiziji Srbije izgovorio Igor Mandić u emisiji Olivere Kovačević "Da - Možda - Ne". U nastavku donosimo širi prikaz emisije koji je napisao Josip H. Nikšić, kao i poveznice na videozapis sa samom emisijom. Spominjemo još u ovom uvodu kako se beogradski istup Igora Mandića približno poklopio sa saborskom raspravom o izvješću o provođenju ustavnoga Zakona o pravima nacionalnih manjina za prošlu godinu, iz koje se moglo saznati kako je u tu svrhu provođenja zakona u prošloj godini izdvojeno 131,5 milijuna kuna, odnosno 50% više nego u odnosu na 2006. godini. Međutim, kako su potrošena ova rekordna sredstva nije se iz hrvatskih medija moglo puno doznati, jer je u prvi plan iskočila "svađa" uvaženih zastupnika Šeksa i Kajina.(mm)
Da - Možda - Ne
U susret haaškoj presudi Praljku i drugovima te Gotovini i drugovima

U posljednje vrijeme svjedoci smo, naoko, izdvojenih i slučajnih izjava «hrvatskih» uglednih i javnih osoba, odvjetnika, pisaca, političara i intelektualaca, o novim zločinima Hrvata u posljednjem ratu, kojeg Hrvati nazivaju Domovinski rat. Samo ovlaš da ih nabrojim: A. Nobilo, V.Z.E. Pusić, N. Visković, I. Mandić, I. Josipović, itd. Uglavnom se sve izjave svode na to da su Hrvati izazvali i krivi za rat u Krajini i u Bosni, da su počinili mnogobrojne i masovne ratne zločine prema «srpskom i bošnjačkom civilnom stanovništvu».

Zanimljivo, ali ne slučajno ili ne naoko slučajno, posljednjih mjeseci se javlja i historičar/histeričar I. Go. koji iznosi nove podatke o povlačenju «ustaške vojske» kroz Sloveniju, pri čemu su «ustaše ubile na hiljade slovenskih seljaka» (zanimljivo, do sada ni jedan srbojugoslovenski historičar nije o tomu pisao!). I još, k tomu, dodaje da su se ustaše borile i iza kapitulacije Sila osovina i da je u tim borbama poginulo preko «hiljadu partizana». Naravno, nigdje ne spominje na stotine tisuća onih koje su ubili partizani.

Igor MandićNo, posvetimo se emisiji Olivere Kovačević "Da Možda Ne" na Radio Televiziji Srbije prikazanoj 26. studenoga, na kojoj je zvijezda večeri bio Igor Mandić, «poznati hrvatski književnik, novinar, publicist», itd.. Olivera, svojedobna Playboyova akvizicija, bila je oduševljena Igorom. Druga dvojica, Dino Mustafić, reditelj iz Sarajeva, i Darko Bajić, reditelj iz Beograda, bila su potisnuti u drugi plan.

Središnja tema je, naoko, bila povijest i trebala bi se ona u udžbenicima u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, odnosno Zapadnom Balkanu, uskladiti. Uglavnom, sve se svelo na to da se udžbenici trebali pisati na jednom mjestu, od  strane komisije koju bi organizirali vanjski čimbenici, barem u Bosni i Hercegovini. Mandić je ovdje primijetio da se zajednička povijest ne može pisati bez zajedničke države. Šteta što nisu bili autori takvih prosrpskih uradaka Jakovina i Koren.

Nadalje, Igor Mandić je ustvrdio, na ushit voditeljice Olivere, kako u Hrvatskoj više nema Srba niti kao manjine: "Srbe se u Hrvatskoj ne naziva nikako, jer je srpsko pitanje u Hrvatskoj riješeno - rekao je Tuđman". Na pitanje kako je riješeno, Mandićev odgovor glasi: "Fizički - sa statusa i količine naroda od 12 % koliko ih je bilo prije devedesete... svedeni su na jedva 4% - fizički". "Srpsko pitanje je riješio Tuđman i postustaše".

Srbi, po Mandiću, danas u Hrvatskoj su i manje od nacionalne manjine, etnos, pleme... "Kada su (Srbi) u ratu istrebljeni ili istjerani u masovnom ratnom zločinu, koji može imati ovo ili ono ime, kako odrede pravnici, spali su na ništa, na jedva vidljivu manjinu.  Koju se nikako ne naziva, bolje da ju se ne vidi."

«Domovinski rat», po Mandiću, izmislili su kao sintagmu u tjedniku Globus kako bi podigli tiražu, a onda je to uzdignuto na razinu «nedodirljive svetinje». Insistirajući na tome da je Domovinski rat bio građanski rat, Mandić je ustvrdio još kako se nije radilo o agresiji nego o regresiji, odnosno pobuni balvanima. "Oni (Srbi) su izazvali rat, ali s pravom, jer je endehazija pokazivala svoje zube, Tuđmanovo neoustaštvo je krenulo u ofenzivu protiv srpstva u Hrvatskoj, onda je normalno da su Srbi u Krajini ustali na ustanak."

Naravno, pokolji u Ćelijama, Vukovaru, Voćinu, Bučju, Širokoj Kuli, Škabrnji te silna bombardiranja gdje je u Osijeku, Vinkovcima, Brodu, Karlovcu, Gospiću, Zadru, Šibeniku, itd., itd, poginulo na tisuće civila, po Igoru Mandiću nisu bili vrijedni spomena na Radio Televiziji Srbije. Nema sada sumnje kako će ove zločine po njegovoj logici u Srbiji će vrlo lako i rado opravdati. Jer su to usputne žrtve u borbi protiv Franje Tuđmana i Tuđmanovih neoustaša.

Kada je u jednom trenutku Mandić uzeo predah, pokušao je Mustafić nešto reći o četnicima i Draži Mihajloviću, ali voditeljica je skočila kao oparena i vrisnula: «Ne, ne, čekajte, to je naše... to je naš specijalitet».

Eto, to je to. Sijačima kaosa trebaju tobožnji Hrvati da govore o navodnim zločinima, njihova riječ je teža i ima veću vrijednost, «eto, to i NJIHOVI kažu… onda je bezbeli istina…». Tako su, uostalom, brojni Hrvati od 1945. radili, opanjkavali Hrvate i za tu rabotu debelo lijepo živjeli.

A Hrvatska? Gdje je Hrvatska? Hrvatska šuti! A kada dođu presude na naplatu, onda će pijano plakati, «Ustani bane, Hrvatska te zove…», a tada će sve biti kasno. Ili, kako bi rekla Olja, «веома дoцкан»!» Hrvati nikako da nešto nauče iz prošlosti ili povijesti.

Josip Hećimović Nikšić

 

Anketa:

 

RTS - Anketa

Na pitanje treba li usaglasiti udžbenike iz povijesti Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine 56% ispitanika odgovara s da....
RTS - Anketa

...dok istovremeno 63% ih se protivi ideji da udžbenike pišu strani autori.

 

{mxc}

Čet, 5-12-2024, 05:57:12

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.