Carina na knjige ili priča protupravnosti i protuustavnosti?
Iako se u RH na plaća carina na knjige u smislu PDV-a (Poreza na dodanu vrijednost) od 22% (sada 23%), tj. obračunava se po stopi od 0% temeljem čl. 10a Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost (N.N., 105/99), ipak nekad trebate platiti ceh da bi u konačnici dobili knjige koje ste naručili u inozemstvu.
Ako naručite knjige u nekog od različitih inozemnih izdavača knjiga (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećete platiti carinu ako vam ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako Vam kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstu s kojom imaju ugovor o dostavi (uračunati su troškovi u konačan račun knjiga koji ste već platili), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom, ali ako angažiraju domaću dostavljačku službu, onda počimlje priča protupravnosti. Knjige su zaustavljene u središnjoj Pošti-carini u Podsusedu, te treba angažirati otpremnika (špeditera) da vam ispiše carinsku deklaraciju i preuzme knjige do Zagreba, tj. dostavljačke službe koja će vam onda prethodno zaračunati nemale troškove za - u ovom slučaju - knjige na koje se ne plaća carina, te vam dostaviti knjige. Zašto onda zaustavljati knjige da bi se izdala carinska deklaracija o nečemu na što se ne plaća carina? Ovo mi se dogodilo nekoliko puta kada su mi dostavljačke službe inozemnih knjigoizdavačkih kuća poslale knjige putem (u konačnici) domaćih RH-dostavljačkih službi. Nekako sam sve to probavio kada je u pitanju bilo više knjiga. Iako u čl. 51. st. 2. Ustava RH (N.N., 41/01) stoji da se porezni sustav temelji na načelima jednakosti i pravednosti, ne mogu se oteti dojmu da nije tako i da zakonodavac ni sam nije vjerovao u zapisano. Upravo u Europskoj uniji postoji nešto što bi mogli nazvati u nekoj mjeri oslobađajućim carinskim sustavom za kojim bi trebala težiti i RH. Moram li uopće spomenuti da po čl. 68. st. 2. Ustava RH (N.N., 41/01) država neće moći poticati i pomagati razvitak znanosti, kulture i umjetnosti, ako postoje ovakve priglupe pseudopravne floskule zamišljaja.
Sada mi je došla samo jedna knjiga u vrijednosti 13,5 engleskih funti (oko 115 Kn) za koju dodatno treba u RH platiti oko 220-260 Kn za "usluge dostave" i izdavanja carinske deklaracije. Mislim da će ovaj put sve završiti na trebanju. Očito deklaracije o nepravima i nepoštivanju čovjeka i građanina. Ma, sramite se. Pazite, radi se o jednoj knjizi jer na omotnici (u privitku) piše da se radi o knjizi dotične vrijednosti. Svejedno da se radi i o više knjiga jer "roba je uvijek roba". Nekome je i ljudski život i vrijeme "roba", pa neka mu bude uslast!
Đivo Bašić
{mxc}