Održana Godišnja skupština HKV-a
U ponedjeljak, 20. studenoga 2017. godine u prostorijama Društva hrvatskih književnika održana je Godišnja skupština Hrvatskoga kulturnog vijeća.
Skupština je počela u 18 sati minutom šutnje za preminule članove HKV-a, a potom je uslijedio izbor radnoga predsjedništva i zapisničara. Za članove radnoga predsjedništva predloženi su i izabrani aktualni predsjednik HKV-a Đ. Vidmarović, dopredsjednik HKV-a i gl. urednik Portala HKV-a O. Barišić, dopredsjednica HKV-a M. Peakić-Mikuljan te dugogodišnji predsjednik HKV-a H. Hitrec. Za zapisničarku je predložena i izabrana tajnica HKV-a.
Predsjednik HKV-a podnio je izvješće za 2016. godinu s posebnim osvrtom na 2017. godinu u kojoj se rad udruge intenzivirao zahvaljujući otvaranju tajništva udruge, kao i povećanom angažmanu pojedinih članova, među kojima je posebno istaknut rad A. Belje na pripremi trodnevnoga „Međunarodnog simpozija FPB/HIC1991. – 2017.“ pod pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović i uz potporu Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH i Hrvatske matice iseljenika, zatim požrtvovan rad D. Borovčaka oko pripreme ovogodišnjih predstavljanja knjiga te izniman rad Portala HKV-a, ozbiljan urednički pristup i tekstovi na visokoj razini, za što su ponajviše zaslužni članovi redakcije i brojni volonteri koji nesebično daruju svoje vrijeme i pišu o svim aktualnim temama koje su predmet interesa HKV-a.
Govoreći o tajništvu HKV-a, predsjednik je istaknuo kako je za revitalizaciju i stabilizaciju HKV-a prioritet osigurati rad tajništva i u idućem razdoblju jer to jamči osnaživanje programskih aktivnosti udruge, bolji kontakt s članovima, a otvara mogućnost i za nove programe i projekte Važnost TajništvaGovoreći o tajništvu HKV-a, predsjednik je istaknuo kako je za revitalizaciju i stabilizaciju HKV-a prioritet osigurati rad tajništva i u idućem razdoblju jer to jamči osnaživanje programskih aktivnosti udruge, bolji kontakt s članovima, a otvara mogućnost i za nove programe i projekte udruge, kao i za prijave na razne natječaje putem kojih bi ti projekti bili financirani. Konkretni pozitivni pomaci u radu, o čemu je govorila i tajnica HKV-a, vidljivi su u tome što je prikupljena dokumentacija udruge, u većem je dijelu ažurirana knjiga članova, bolja je komunikacija s članovima, volonterima i izvođačima programa, HKV se prijavio na veći broj natječaja, pomagao u pripremi natječajne dokumentacije i za druge srodne udruge, organizirano je nekoliko većih javnih događanja, članovi se predlažu za izbore u vijeća, dodjele nagrada, nastoji se proširiti članstvo i realizirati suradnja sa srodnim udrugama i pojedincimaudruge, kao i za prijave na razne natječaje putem kojih bi ti projekti bili financirani. Konkretni pozitivni pomaci u radu, o čemu je govorila i tajnica HKV-a, vidljivi su u tome što je prikupljena dokumentacija udruge, u većem je dijelu ažurirana knjiga članova, bolja je komunikacija s članovima, volonterima i izvođačima programa, HKV se prijavio na veći broj natječaja, pomagao u pripremi natječajne dokumentacije i za druge srodne udruge, organizirano je nekoliko većih javnih događanja, članovi se predlažu za izbore u vijeća, dodjele nagrada, nastoji se proširiti članstvo i realizirati suradnja sa srodnim udrugama i pojedincima itd. Sve to pak udrugu čini vidljivijom, prepoznatljivom i više uključenom u svakodnevna zbivanja te joj omogućuje da svojim aktivizmom pridonosi pozitivnim društvenim promjenama.
Financijsko izvješće za 2016. pročitaoje dopredsjednik Barišić spomenuvši skromne prihode kojima HKV raspolaže, no naglasivši kako HKV i u tome nastoji biti iznimno štedljiv pa su i rashodi udruge iz godine u godinu u skladu s prihodima, odnosno nastoji se održati pozitivno financijsko stanje HKV-a. I u tom je smislu spomenut povećan broj natječajnih prijava za financijsku potporu koje je udruga podnijela, no o financijskim je mogućnostima u idućem razdoblju (gledajući i dalje na 2018. godinu) nemoguće govoriti prije nego što budu poznati rezultati svih tih natječaja. Dopredsjednik Barišić pročitao je i izvješće koje je potpisao predsjednik Nadzornoga odbora HKV-a prof. dr. sc. M. Šunjić, koji je također nazočio skupštini. U izvješću stoji da uvidom u prihode, rashode istanje računa u 2016. godini nisu utvrđene nepravilnosti u djelovanju HKV-a.
Pročitano je i izvješće Časnoga suda HKV-a u kojem je napisano da u 2016. godini nije bilo potrebe za djelovanjem, RaspravaUslijedili su prigodni govori i rasprava u koju se uključio veći dio nazočnih članova, a govorilo se o hrvatskom jeziku (A. Beljo, M. Peakić-Mikuljan, H. Hitrec, Đ. Vidmarović, M. Ljubić, J. Novak, A. Periša, Z. Vlaić), o dodjeli pojedinih književnih nagrada, radu ministarstava kulture i znanosti i obrazovanja, općenito o kulturnoj politici i problemima s kojima se pojedinci suočavaju i sl., a pročitano je i pismo gospodina I. Jaklina, povjerenika HKV-a za sjevernu Hrvatskua potpisali su ga akademik D. Jelčić i akademik I. Aralica.
Uslijedili su prigodni govori i rasprava u koju se uključio veći dio nazočnih članova, a govorilo se o hrvatskom jeziku (A. Beljo, M. Peakić-Mikuljan, H. Hitrec, Đ. Vidmarović, M. Ljubić, J. Novak, A. Periša, Z. Vlaić), o dodjeli pojedinih književnih nagrada, radu ministarstava kulture i znanosti i obrazovanja, općenito o kulturnoj politici i problemima s kojima se pojedinci suočavaju i sl., a pročitano je i pismo gospodina I. Jaklina, povjerenika HKV-a za sjevernu Hrvatsku – Varaždin, koji nije mogao nazočiti skupštini HKV-a. U poticajnom pismu izvijestio je o svojim radovima u protekloj godini, velikom broju predstavljanja novih knjiga mnogih poznatih autora u Varaždinu, što je omogućeno i zahvaljujući dobroj suradnji s Varaždinskom biskupijom i mons. Josipom Mrzljakom, varaždinskim biskupom. Nazočni su članovi pozdravili predan rad gospodina Jaklina te iskazali zahvalu varaždinskom biskupu uz napomenu kako bi prigodno trebalo posjetiti Varaždinsku biskupiju.
Nadovezujući se na dio pisma koji govori o predstavljanju knjiga, predsjednik HKV-a istaknuo je kako HKV doista ima velik broj članova koji su nedavno objavili svoje knjige te da to treba biti poznato (M. Međimorec, H. Hitrec, M. Peakić-Mikuljan, J. Novak, D. Dijanović...), a posebice je važno učiniti nešto i za one autore koji ne dobivaju medijski i javni prostor pa ostaje nepoznato da su objavili novu knjigu, premda se radi o djelima koja zaslužuju da se o njima govori.
Skupština je trajala do 20 sati, a završila je predsjednikovom najavom da se već 24. ožujka 2018. može očekivati redovna izborna skupština.
hkv