Do kraja tjedna sudski će vještaci ponovno procijeniti je li Branimir Glavaš sposoban za nastavak suđenja, a njegovi branitelji uložit će još jednu žalbu na odbijanje njegova puštanja iz pritvora. Od predsjednika Kaznenog odjela zagrebačkog Županijskog suda Marina Mrčele doznaje se da će sudac Željko Horvatović, koji vodi sudski postupak protiv Glavaša i ostalih optuženih za ratne zločine u Osijeku, do kraja tjedna dati nalog liječnicima sudskim vještacima da pregledaju Glavaša i utvrde je li sposoban za nastavak suđenja zakazan za 7. siječnja. No, Mrčela smatra da će se i u slučaju da je Glavaš raspravno nesposoban, suđenje za slučajeve "selotejp" i "garaža" nastaviti po predviđenom rasporedu.
Glavaš je krajem prošloga tjedna zbog pogoršanoga zdravstvenoga stanja, nakon više od 50 dana štrajka glađu, iz zatvorske bolnice ponovno prebačen u zagrebačku KB Dubrava u kojoj danas nisu željeli ništa reći o Glavaševu zdravlju. "Stanje je ozbiljno, no nije alarmantno niti mu je život ugrožen", izjavio je nakon posjeta Glavašu jedan od njegovih branitelja Veljko Miljević koji je prijepodne za internetski portal Index.hr izjavio kako je pitanje hoće li Glavaš preživjeti još tri ili četiri dana. "Tu sam izjavu dao prije nego što sam ga posjetio u bolnici i vidio da stanje ipak nije tako kritično", kazao je Hini. Dodao je da je obrana već napisala žalbu na posljednju odluku izvanraspravnoga vijeća zagrebačkoga Županijskog suda kojom je Glavašu produljen pritvor, iako je Vrhovni sud naložio da se zbog zdravstvenoga stanja razmotri mogućnost puštanja na slobodu uz mjere opreza. Novu žalbu obrane rješavat će Vrhovni sud, a Miljević vjeruje da će to biti u petak.
Kao što smo već u nekoliko navrata pisali na portalu, Glavaš se na protest u obliku štrajka glađu odlučio zbog višekratnog uskraćivanja mogućnosti da se brani sa slobode. Iako je odluka o njegovu pritvaranju i puštanju iz pritvora tijekom samoga procesa mjenjana nekoliko puta (u tom smislu treba se sjetiti apela hrvatskih akademika i biskupa za Glavaševo puštanje na slobodu), Glavaš se i danas nalazi u pritvoru zbog navodne mogućnosti vršenja pritiska na svjedoke. Taj se razlog ne čini dovoljno vjerodostojnim upravo zbog činjenice što je i tijekom boravka u pritvoru Glavaš bio dostupan medijima, te na taj način u gotovo jednakoj mogućnosti da tako nešto učini i preko njih. Vjerojatnijom se pak čini mogućnost da je njegovo zatvaranje zapravo posljedica veoma labave optužnice, koja od samoga početka suđenja «puca po šavovima», kao i na nemogućnost Tužiteljstva da pronađe vjerodostojne svjedoke koji bi istu potkrijepili valjanim dokazima.
Nakon afere oko jedne od glavnih akterica cijele priče, svjedokinje Gordane Getoš Magdić koja je povukla svoj prvotni iskaz optuživši pritom osječku policiju i Vladimira Fabera zbog psihičkog i fizičkog zlostavljanja, čini se da cijeli slučaj Tužiteljstvo sada temelji na jednom jedinom, diskutabilnom svjedoku Krunoslavu Fehiru, koji se usput budi rečeno nalazi na slobodi i pored vlastitih tvrdnji da je bio izravno umiješan u ubojstva. Izgleda kako bi bolje rješenje za Branimira Glavaša bila da se umjesto na odbijanje hrane odlučio svu energiju usmjeriti na "dokazivanje svoje nevinosti" na sudu i pobijanje, evidentno vrlo klimave optužnice. Kako su svi sudionici, koji su se na ovaj ili onaj način spominjali vezano uz optužbe protiv Glavaša, jedan po jedan, svaki na svoj način od čitavog slučaja odmakli i povukli izgleda da je Glavaš vlastitim narušavanjem zdravlja zapravo išao na ruku svojim progoniteljima. Posljednji u nizu je Vladimir Šeks koji se trenutno ne pojavljuje niti u jednoj HDZ-ovoj kombinaciji za slaganje buduće Vlade, dok Vladimir Faber napušta navodno MUP.
Opravdano se zato postavlja pitanje, da li je odluka Vrhovnoga suda o njegovu privremenom puštanju koja se ovih dana očekuje, zapravo odluka kojom će se na poslijetku odlučiti da li će se Glavaša pustiti da umre u zatvoru, i da li je do toga s obzirom na sve dosad viđene slabosti čitavog predmeta Tužiteljstva uopće moralo doći? Teško je prosuditi kako bi svatko od nas reagirao da se našao u njegovoj poziciji, sigurno je jedino da takve situacije moraju ostaviti traga na psihi svakoga normalnog čovjeka. No iz današnje se perspektive čini da je protest u takvom obliku bio kontraproduktivan i da se cijela priča u njegovu korist mogla ipak privesti kraju. Ovako, jedan će se život možda prerano ugasiti, a istina, ma kakva ona bila, zauvijek će ostati u sjeni negativne medijske slike o čovjeku kojem je presuđeno mnogo prije no što je i sam sudski postupak protiv njega i započeo.
M.M.B.
{mxc}