Amortiziranje zločina
Nakon presude Međunarodnog suda u Haagu po kojoj Srbija nije odgovorna za genocid koji je počinjen u Srebrenici postalo je očigledno kako će se zločini koji su počinjeni u Bosni i Hercegovini ostati bez gotovo ikakvih međunarodno-pravnih posljedica. Ovaj raskorak između politike i pravde koja je bila obećana od strane zapadnih zemalja uključenih izravno u ratna zbivanja, naravno, doveo je do velikog razočaranja među ne-srpskim građanima Bosne i Hercegovine. Vjerojatno ne treba ni spominjati očaj Muslimana-Bošnjaka koji su uspjeli preživjeti srpske masakre u Srebrenici, i koji danas prijete međunarodnoj zajednici da će se 14. ožujka ove godine početi kolektivno zauvijek iseljavati iz svog grada "ukoliko se do tada ne pokrene izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske čija je vojska u tom mjestu počinila genocid nad Muslimanima."
Osim ovog konkretnog političkog zahtjeva, u Sarajevu se čuju i glasovi kako bi Republiku Srpsku zapravo trebalo ukinuti. Ova zbivanja potaknuta nezadovoljstvom u svezi presude Međunarodnog suda u Haagu, koja prijete poretku koji su vodeće zapadne zemlje uspostavile u Bosni i Hercegovini, izazvale su i prve reakcije njihovih predstavnika. Tako je u Večernjem listu objavljen ekskluzivni razgovor s Jacques Kleinom, koji se baš sada prisjetio kako je Izetbegović Tuđmanu davao Hercegovinu. Time je opet iskorišten stari trik pri kojem se napadana strana izjednačuje sa stranom koje je napadala, a na osnovu "smrtnog" grijeha dijeljena Bosne i Hercegovine.
A zašto ne? Svjedoci smo kako je ovaj trik u Hrvatskoj u potpunosti postigao svoj cilj. Danas kada se govori o Tuđmanovoj politici u Bosni i Hercegovini asocijacija većina hrvatskih građana bit će podjela Bosne i Hercegovine. Malo tko će se sjetiti stotina tisuća izbjeglica koje je Hrvatska primila iz te zemlje, malo tko će se sjetiti da je Hrvatska bila jedna od prvih zemalja koja je priznala Bosnu i Hercegovinu, odnosno malo tko će se sjetiti reći kako je upravo hrvatski narod u Bosni i Hercegovini bio taj koji je prvi pružio organizirani otpor srpskoj agresiji, i time omogućio i Bošnjacima obranu dijela svojih područja. Ako se i malo razmisli postaje jasno kako bez ključnog doprinosa Hrvata za vrijeme rata danas ne bi bilo Bosne i Hercegovine. No, sve te činjenice pale su u zaborav, a jedna falsificirana salveta britanskog diplomata postala je ključni dokaz protiv Tuđmana.
Što se podjele Bosne i Hercegovine tiče, Jacques Klein u razgovoru za Večernji list propušta se sjetiti kako su upravo zapadni predstavnici bili ti koji su dijelili Bosnu i Hercegovinu, počevši od Carrington-Cutileirovog plana, preko Vance-Owenov plana, pa do Daytonskog dogovora koji nije bio ništa drugo nego podjela Bosne i Hercegovine na dva dijela u omjeru 51%-49%. Na ovom omjeru, sjetimo se, insistirao je Milošević, i to nakon što je Hrvatskoj vojsci od strane zapadnih sila zabranjeno oslobađanje Banja Luke u kampanji nakon Oluje.
Jacques Klein za Večernji list kaže kako još nije stigao proučiti presudu Međunarodnog suda u Haagu, pa o njoj još nije donio konačan sud. Bilo bi puno zanimljivije čuti Kleina kada donese konačan sud, a ne sada kada nam jedino ima za prodati trik kako je osim Tuđmana i Izetbegović dijelio Bosnu i Hercegovinu.
M. M.
Članak iz Večernjeg lista
Jacques Paul Klein, bivši prijelazni upravitelj UNTAES-a: Izetbegović Tuđmanu davao Hercegovinu
Umirovljeni američki general Jacques Paul Klein, koji je od 1995. do 1997. bio prijelazni upravitelj UNTAES-a za hrvatsko Podunavlje i potom zamjenik visokog predstavnika glavnog tajnika Ujedinjenih naroda za BiH, često u američkoj javnosti govori o svojim iskustvima iz toga razdoblja.
Nakon što je o gospodarskim problemima u novim državama jugoistočne Europe predavanje održao ovih dana u New Yorku na Columbia sveučilištu, Jacques Klein je za Večernji list komentirao aktualne, ali i bivše političke događaje u Hrvatskoj i BiH.
Kako komentirate presudu Međunarodnog suda pravde kojom je Srbija amnestirana od izravne odgovornosti za genocid u Srebrenici?
Želim tu presudu, prije nego što donesem konačan sud, dobro proučiti jer još nisam stigao. Uvjeren sam da sve strane ne mogu biti podjednako zadovoljne, a nikako se ne smije dopustiti da odluka Suda poremeti napore za unapređivanje političkih i gospodarskih odnosa u jugoistočnoj Europi. Pojam genocida očito se različito tumači. Ono što se dogodilo u Ruandi genocid je nad genocidima. Također i u Srebrenici! Ratko Mladić je zločinac i nisam siguran da je njemu trebala naredba iz Srbije da ubija jer on je to i sam želio raditi. Ne, ne, nije to amnestija Srbije od odgovornosti, samo govorim o činjenicama. Sramota je da on i Karadžić nisu u Haagu!
Pa zašto nisu? Mnogi u Hrvatskoj, ali i na prostorima bivše Jugoslavije, tvrde da Tribunal u Haagu nije ispunio ulogu zbog koje je osnovan prije 14 godina. Hrvatska ispunjava sve obveze, naši generali čekaju suđenje, a srpski zločinci...
Da, da, znam. To je politički sud! I dok sam bio u Bosni, oštro sam reagirao zbog činjenice da nema političke volje za uhićenje Karadžića.
Na predavanju ste naglasili da su Tuđman, Izetbegović i Milošević jedno govorili kad su bili s vama nasamo, a drugo pred svojim ljudima ili u javnosti. A tvrdite da je Izetbegović nudio Tuđmanu da pripoji Hercegovinu!
U politici postoji realnost koju mnogi ne razumiju ili ne žele vidjeti. Koliko su mi puta, ali baš isto znali reći: Ja bih to napravio kako vi predlažete, gospodine Klein, ali ako to kažem svom narodu, izgubit ću podršku. Ne, neću izdvajati nikoga, sa svima sam imao slična iskustva. A nakon što mi je predsjednik Tuđman rekao da mu je Izetbegović zaista nudio odcjepljenje Hercegovine, u Sarajevu sam to otvoreno pitao bosanskohercegovačkog predsjednika. Odgovorio je da su njemu Hrvati velik problem pa ih se želio riješiti te je mislio da je to najbolji način, ali Tuđman nije prihvatio tu ponudu.
A danas Tuđmana, a ne Izetbegovića, optužuju da je dijelio Bosnu! Vjerujete li u opstanak te države!
Iskreno mislim da je Bosna i Hercegovina još uvijek eksperimentalna priča. Sve na papiru, svi dogovori i zakoni izgledaju odlično, ali u stvarnom životu sporo se primjenjuju.
Neki kažu Dayton je mrtav. A ja ih pitam: žele li oni zaista islamsku državu u središtu Europe? Mislim da treba ubrzati integriranje jugoistoka Europe, dakle i BiH, u Europsku uniju. Nije sukob devedesetih na Balkanu jedini u svjetskoj povijesti. I mi smo u Americi imali građanski rat pa smo poslije nastavili živjeti zajedno!
Jadranka Jureško-Kero
Večernji list
{mxc}