Nedvosmislenim bezobrazlukom o dvosmislenim porukama javnosti
U nacrtu izvješća o napretku Hrvatske na putu u Europsku uniju, koje je predstavio izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku, austrijski socijalist Hannes Swoboda, između ostalog stoji kako hrvatska Vlada daje dvosmislenu poruku javnosti zbog ponude da podupre financiranje obrane generala Ante Gotovine i njezina zahtjeva da dobije status amicus curiae (prijatelja suda) u slučaju Gotovina i drugi.
Po Swobodi, bilo bi bolje da Vlada poradi protiv percepcije javnog mnijenja o Haaškom sudu kao neprijateljskoj instituciji, i da govori o ulozi koju Tribunal igra u progonu zločina počinjenih protiv hrvatskih civila. Swoboda ide i dalje, pa kaže kako je potrebna "objektivna analiza nedavne hrvatske povijesti, istinsko pomirenje među različitim narodima i uspostavu dobrosusjedskih odnosa, jer se bez toga ne može ući u EU".
Čitajući ove gluposti netko bi se mogao pitati na kojem planetu živi Hannes Swoboda. Nažalost, Hannes Swoboda je samo jasno izrekao glavne ideje politike koja će 8. i 9. veljače u Zagrebu doživjeti vrhunac u obliku "Međunarodne konferencije o utvrđivanju istine nakon ratnih sukoba", a čiji je program već prenesen na portalu Hrvatskog kulturnog vijeća. I to se sve događa u trenutku kada Carla del Ponte izjavljuje kako najveći ratni zločinci, Karadžić i Mladić, po svemu sudeći nikada ne će vidjeti Haag.
Mora se primijetiti da je odista veliki uspjeh Haaškog suda nakon godina rada i tko zna koliko potrošenog novca to što ni Milošević, ni Karadžić ni Mladić nisu ili ne će biti pravomoćno osuđeni. Prije deset godina svatko bi u Hrvatskoj ovakav razvoj događaja smatrao nemogućim. No, to dakako ne smeta izvjestitelja Europskog parlamenta za Hrvatsku da govori o tome kako bi hrvatska Vlada trebala govoriti o ulozi koju Tribunal igra u progonu zločina počinjenih protiv hrvatskih civila. Što bi Vlada trebala reći? Da je Gotovina proganjao hrvatske civile, pa mu se sada sudi?
No, ovakva politika krivotvorenja nedavne povijesti kako bi se stvorio okvir za neke nove balkanske integracije sigurno ne će postići svoj cilj. Politika koja se protivi zdravom razumu može samo dovesti do novih sukoba, a nikako ne do pomirbe. A što se Zapada tiče, ovakve otvorene manipulacije vrednotama na kojima on navodno počiva mogu stvarati samo osjećaj krajnjeg prezira, a ne poštovanja kao što si to zamišljaju europski činovničići naučeni klanjati se cijeli život onima koji su iznad njih.
M. M.
Hinina vijest: Europarlament hrvatskoj Vladi - Ne ponašajte se dvosmisleno prema Haagu
Europski parlament trebao bi pozvati vlast i oporbu u Hrvatskoj da u izbornoj godini ne izbjegavaju teške odluke, pogotovo u području konkurentnosti i državnih potpora, jer će od njih na kraju korist imati hrvatski građani, rečeno je u nacrtu izvješća o napretku, koje je danas pred vanjskopolitičkim odborom Europskog parlamenta predstavio izvjestitelj za Hrvatsku, austrijski socijalist Hannes Swoboda.
U nacrtu se ističe očekivanje da "predstojeći izbori neće obeshrabriti Vladu da, uz potporu oporbe, donosi nužne, iako ponekad teške odluke, posebice u području konkurentnosti i državnih potpora, jer će od tih odluka na kraju korist imati hrvatski građani".
Taj je nacrt izvješća danas prošao prvo čitanje pred Odborom za vanjsku politiku, a do 1. ožujka članovi Odbora imaju rok za podnošenje amandmana.
Predviđeno je da Odbor glasuje o tome izvješću 27. ožujka nakon čega se ono upućuje kao prijedlog rezolucije Europskom parlamentu. Rezolucije, koje su neobvezujući dokumenti, izglasavaju se na plenarnim sjednicama Parlamenta. Pred članovima Odbora 20. ožujka govorit će hrvatska ministrica pravosuđa Ana Lovrin, najavljeno je u Parlamentu.
U Swobodinu nacrtu izvješća ističe se da hrvatske vlasti zaslužuju čestitke za "brzi dosad napravljeni napredak u pristupnim pregovorima, posebice za donošenje ključnih dijelova zakonodavstva u važnim područjima poput državne uprave, upravljanja sudovima i borbi protiv korupcije".
U nacrtu izvješća traži se od hrvatske Vlade da "aktivno potiče i podupire progon ratnih zločina bez obzira na nacionalnost počinitelja te izražava žaljenje zbog ponude Vlade da podupire financiranje obrane generala (Ante) Gotovine i njezina zahtjeva da dobije status amicus curiae (prijatelja suda) u slučaju Gotovina i drugi, jer te odluke šalju dvosmislenu poruku javnosti".
Swoboda je u istupu pred članovima vanjskopolitičkog odbora rekao da je "dugo trebalo da se Gotovinu izruči, da javnost o tom pitanju ima dvosmislen odnos te da je Vlada još pridonijela toj dvosmislenosti".
"Vlada bi trebala djelovati protiv percepcije javnog mnijenja o Haaškom sudu kao neprijateljskoj instituciji i govoriti o ulozi koju Tribunal igra u progonu zločina počinjenih protiv hrvatskih civila", navodi se u nacrtu izvješća.
Zastupnik Swoboda poziva na "objektivnu analizu nedavne hrvatske povijesti, istinsko pomirenje među različitim narodima i uspostavu dobrosusjedskih odnosa, jer se bez toga ne može ući u EU".
U nacrtu izvješća izražava se žaljenje što će odredbe "zakona o javnoj upravi, koje uvode transparentnost i objektivnost pri imenovanju i procjeni državnih namještenika, stupiti na snagu tek nakon izbora".
Swoboda pozdravlja petogodišnji Vladin plan za rješavanje pitanje bivših nositelja stanarskog prava. Ministrica pravosuđa pozvana je da što prije podnese plan za racionalizaciju broja sudova kako bi postali što efikasniji i profesionalniji.
Također se navodi da plan treba biti praćen prijedlozima za temeljitu promjenu postupka i kriterija za imenovanje pravosudnog osoblja jer sadašnji sustav ne pruža dovoljna jamstva za profesionalno i neovisno pravosuđe.
Što se tiče gospodarstva, u izvješću se navodi sve veći gospodarski rast temeljen na ambicioznoj reformskoj agendi i velikim privatnim investicijama, te se ističe očekivanje da će to uskoro donijeti više radnih mjesta.
Hrvatsku Vladu se podsjeća da je "otvoreno, konkuretno tržišno gospodarstvo temeljni zahtjev za članstvo u EU". Stoga se traži da se ozbiljnije i brže pristupi ispunjavanju dogovorenih ciljeva o prodaji manjinskih i većinskih udjela države u poduzećima te o smanjenju subvencija, posebice poduzećima koja se ne mogu održati.
Hrvatsku i slovensku vladu poziva se da iskoriste sve mogućnosti kako bi se postigao dogovor o svim otvorenim pitanjima te ih da odustanu od bilo kakvih jednostranih odluka.
{mxc}