Poštuje li Trump Povelju OUN-a?
Novoizabrani predsjednik USA, Donald Trump, javno je obznanio zajednički izraelsko-američki plan o etničkom čišćenju dijela Palestinske samouprave koji je poznat pod nazivom Gaza. Plan predviđa nasilno iseljavanja Palestinaca iz njihove vjekovne postojbine, a zatim preseljavanje u Izrael i Jordan, gdje će im biti bolje i imat će krasne kuće. Obje su države odbile prihvatiti ovaj plan, nakon čega im je Trump otvoreno zaprijetio ekonomskim sankcijama. To je otvoreno nasilje jačega nad slabijima. Kao novo rješenje američko-židovski politički vrh predložio je preseljavanje Palestinaca u Puntland. Etničko čišćenje je dio sadržaja pojma genocid.
Poljski Židov Raphael Lemkin (24. lipnja 1900. - 28. kolovoza 1959.) poznat je po stvaranju pojma genocid i kampanji za uspostavu Konvencije o genocidu. Lemkin je skovao pojam genocid 1943. ili 1944. od dvije riječi: genos, 'obitelj, klan, pleme, rasa, rod, rod, etnički kolektivitet) i -cide (lat.: -cidium , 'ubijanje'). Izraz je uključen u istraživački rad iz 1944. godine, pod naslovom: "Vladavina osovine u okupiranoj Europi", u kojem je Lemkin dokumentirao masovna ubojstva etničkih skupina koje je nacistička Njemačka smatrala „untermenschen" (podljudima, ljudskim štetočinama, bićima između homo sapiensa i životinja). Koncept " genocida " definirao je Lemkin kao reakciju na različite kampanje istrebljenja koje je pokrenula nacistička Njemačka kako bi izbrisala čitave rasne skupine, uključujući europske Židove u Holokaustu. Nakon Drugog svjetskog rata Lemkin je radio u odvjetničkom timu Roberta H. Jacksona, glavnog američkog tužitelja na Nürnberškom sudu. Koncept " genocida" nije postojao ni u jednom međunarodnom zakonu u to vrijeme, i to je postao jedan od razloga za Lemkinovo mišljenje da suđenje nije poslužilo potpunoj pravdi u procesuiranju nacističkih zločina usmjerenih protiv etničkih i vjerskih skupina. Lemkin je ostatak svog života posvetio izglasavanju međunarodne konvencije, koja je po njegovom mišljenju bila ključna za sprječavanje uspona "budućih Hitlera". Lemkin je napisao nacrt rezolucije za ugovor o Konvenciji o genocidu brojnim zemljama, u pokušaju da ih uvjeri da sponzoriraju rezoluciju. Uz potporu Sjedinjenih Država, rezolucija je stavljena pred Opću skupštinu na razmatranje. Među njegovim pristašama u UN-u bili su i izaslanici Libanona, a Lemkin je navodno smatrao saveznikom osobito Karima Azkoula. Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida službeno je predstavljena i nakon što ju je 20 država ratificiralo, usvojena 9. prosinca 1948. godine s mnogim njezinim klauzulama temeljenim na Lemkinovim prijedlogu.
Lemkin je također primijenio termin 'genocid' u svom članku iz 1953. godine: "Sovjetski genocid u Ukrajini", koji je predstavio kao govor u New Yorku. Iako sam govor ne koristi riječ "Holodomor", Lemkin tvrdi da je namjerni program izgladnjivanja bio "treći krak" sovjetske rusifikacije Ukrajine, i ne slaže se da su smrti bile jednostavno stvar katastrofalne ekonomske politike zbog uglavnom ukrajinskog etničkog profila malih farmi u Ukrajini u to vrijeme.
Kako bismo se „snašli“ glede najnovijeg prijedloga o etničkom čišćenju Gaze od Palestinaca, navodim prve članke KONVENCIJE O SPREČAVANJU I KAŽNJAVANJU ZLOČINA GENOCIDA:
Članak I: Strane ugovornice potvrđuju da je genocid, bilo da je izvršen u vrijeme mira ili rata, zločin međunarodnog prava i obvezuju se da će ga spriječiti i kazniti.
Članak II: U ovoj konvenciji pod genocidom se podrazumijeva bilo koje od niže navedenih činidbi, počinjenih u namjeri da se potpuno ili djelomično uništi kao takva neka nacionalna, etnička, rasna ili religiozna grupa:
(a) ubojstvo članova grupe;
(b) teška povreda fizičkog ili mentalnog integriteta članova grupe;
(c) namjerno podvrgavanje grupe takvim životnim uvjetima koji treba dovesti do njenog potpunog ili djelomičnog fizičkog uništenja;
(d) mjere usmjerene k sprečavanju rađanja u okviru grupe;
(e) prinudno premještanje djece iz jedne grupe u drugu.
Članak III: Bit će kažnjena sljedeća djela:
(a) genocid;
(b) sporazum o izvršenju genocid;
(c) neposredno i javno poticanje na izvršenje genocida;
(d) pokušaj genocida;
(e) sudioništvo u genocidu.
Članak IV: Lica koja su izvršila genocid ili bilo koje drugo djelo pobrojano u članku III bit će kažnjena, bilo da su državni rukovodioci, službenici ili pojedinci.
Članak V: Strane ugovornice se obvezuju da će poduzeti potrebne zakonske mjere, shodno svojim ustavima, kako bi osigurale primjenu odredaba ove konvencije i naročito da će predvidjeti efikasne krivične kazne za lica kriva za genocid ili bilo koje drugo djelo pobrojano u članku III.
Članak VI: Lica optužena za genocid ili bilo koje drugo djelo pobrojano u članku III bit će izvedena pred nadležne sudove one države na čijoj je teritoriji djelo izvršeno ili pred međunarodni krivični sud koji će biti nadležan za one strane ugovornice koje po tome budu priznale njegovu sudsku nadležnost.
Članak VII: Genocid i druga djela pobrojana u članku III ne će biti smatrani kao politički zločin u odnosu na pitanja ekstradicije. Strane ugovornice se obvezuju da u takvim slučajevima odobre ekstradiciju shodno svome zakonodavstvu i ugovorima koji su na snazi.
Ne želim ulaziti u daljnju raščlambu jer vjerujem kako u SAD-u ima dovoljno vrlo kvalificiranih stručnjaka za međunarodno pravo koji mogu savjetovati novog/starog samovoljnog državnog poglavara. Drugo je pitanje, treba li on njihovu pomoć! Ovim člankom želim podsjetiti kako je Zapad nekada za židovsku dijasporu predlagao dislokaciju u nekoliko zemalja, među njima u Ugandu i Madagaskar. Lider cionističkog pokreta, Theodor Herzel je bio rezolutan: Židovi mogu ostvariti slobodu i nacionalno-vjersku samobitnost jedino u staroj-novoj Domovini, Palestini, odnosno Erec Izraelu.
Iz biblijske knjige Propovjednik, potječe mudra izreka koja se pripisuje kralju Salamunu: „Nihil (nil) novi sub sole“ (Ničega novoga pod suncem; izreka koja se navodi kada se događaji predvidljivo ponavljaju.)
Puntland
Danas je Puntland poznat po gusarima koji napadaju, pljačkaju i zarobljavaju pomorske brodove u Crvenome moru. Već ta činjenica izaziva dvojbe i sigurno bi negativno djelovala na Palestince, pa da i pristanu „dragovoljno“ ovamo se iseliti.
Bibi Netanjahu i Donald Trump
Američki predsjednik Donald Trump je nedavno izjavio kako stanovnike Gaze treba preseliti u "ljepše i sigurnije zajednice", a Izrael razmatra planove da ih pošalje u Puntland, autonomnu regiju Somalije.
Budući da je novi predsjednik USA, kao mjesto prinudne dislokacije palestinskog naroda iz Gaze predložio ovakav PUNTLAND, slobodan sam dati nekoliko obavijesti o toj zemlji. U dosadašnjim nastavcima nizanke „Poštuje li tako Povelje OUN-a?“ bilo je riječi o Somaliji i Somalilandu, s naglaskom na posljednju kao de facto nezavisnu državu.
Za međunarodnu zajednicu postoji samo Savezna Republika Somalija, kao priznata Država i članica OUN-a. (Vidi kartu br. 1) U stvarnosti ova država ne postoji, jer se raspala na tri nezavisne Države: Somaliland i Portland. Ostalo je samo ime i Vlada u Mogadišu koja ima jurisdikciju jedino na prostoru nekadašnje Talijanske Somalije, a zapravo jedino u glavnome gradu jer ostalim dijelom zemlje vladaju islamističke terorističke skupine. (Vidi kartu br. 2.)
Karta br. 1 Savezna Republika Somalija u međunarodno-priznatim granicama, kao jedinstvena država
Karta br. 2a i 2b: Somalija s granicama dederalnih jedinica: (Talijanska) Somalija, Puntland i Somaliland, koje su proglasile nezavisnost i žive potpuno odvojeno od središnje Vlade u Mogadišu
Između Somalilanda i Puntlanda nalazi se „Claimed by Somaliland and Puntland (Disputed area)“: riječ je pokrajini koja se naziva Sanaag, na koju pravo kao na suvereni teritorij polažu i Somaliland i država Puntland u Somaliji. Teritorij je povijesno bio dio Britanskog Somalilanda, britanskog protektorata koji je stekao neovisnost 1960. godine, a potom je formirao uniju sa susjednom talijanskom kolonijom pod starateljstvom Somalilanda, da bi formirao Somalijsku Republiku. Pod vladom generala Barea, Sanaag nije bio zasebna regija, već dio veće provincije Sool, s glavnim gradom Garoweom. Kada je završen rat za nezavisnost Somalilanda i izbio građanski rat u Somaliji, Somaliland je 1991. proglasio neovisnost od Somalije kao država nasljednica britanskog protektorata i proglasio neovisnost od Somalije.
Spor je započeo 1998. kada je Puntland formiran kao autonomna država Somalije i proglasio regiju dijelom svog teritorija na temelju plemenske pripadnosti lokalnog stanovništva. Somaliland s pravom, pozivajući se na povijesne činjenice, tvrdi da je taj teritorij dio izvornih granica bivšeg britanskog protektorata Somaliland, kojeg se smatra nasljednikom. Borbe između dviju snaga dovele su do žrtava i zarobljenih zarobljenika, koji su kasnije razmijenjeni. Danas je stane nedefinirano.
Grb i zastava nezavisne (međunarodno nepriznate) Države Puntland
Abdiweli Mohamed Ali (od siječnja 2014. predsjednik Puntlanda) Puntlanda
Bitne godine u suvremenoj povijesti:
1920. - kao sultanat je pripojen Talijanskoj Somaliji.
1960. - Puntland postaje dio ujedinjene Somalije neovisnošću i spajanjem teritorija Talijanske Somalije i Britanskog Somalilanda.
1998. - regija Puntland proglašava autonomiju nakon što je ostatak Somalije propao u anarhiju, ali ne traži neovisnost.
2005.-2012. - pirati - koji uglavnom djeluju iz Puntlanda - predstavljaju veliku prijetnju brodarstvu uz somalsku obalu, prije nego što su nestali kao prijetnja kao rezultat međunarodne pomorske operacije.
2024. - Puntland objavljuje da će djelovati kao funkcionalno neovisna država usred spora oko somalskih ustavnih promjena, sve dok se promjene ne odobre na nacionalnom referendumu.
Wikipedija:
Puntland (tal.:Terra di Punt ili Paese di Punt ), službeno „Država Puntland u Somaliji“, kao autonomni teritorij formiran je 1998. godine, kada je postao federalna država članica. Država Puntland formirana je 1998. godine i upravljala je sobom potpuno samostalno sve do 2004. godine, kada postaje jedna od federalnih jedinica Somalije. Međutim, 2010. godine se predstavnici Puntlanda povlače iz sudjelovanja u vladi Somalije, tako da Puntland ponovo postaje potpuno samostalan.
Puntland se nalazi u sjeveroistočnom dijelu Savezne Republike Somalije, a glavni grad države je grad Garooowe u regiji Nugal. Regija je 2016. godine imala 4.334.633 stanovnika, od kojih su 39 % nomadi, pripadnici somalskog subetnosa Darod. Otprilike 70 % stanovništva također je mlađe od 30 godina. Gustoća naseljenosti u Puntlandu procjenjuje se na 20/km 2 (52/sq mi). Kao i u ostatku Somalije, islam je glavna religija u Puntlandu.
Puntland graniči sa Somalilandom na zapadu, Adenskim zaljevom na sjeveru, kanalom Guardafui na sjeveroistoku, Indijaksim oceanom na jugoistoku i Etiopijom na jugozapadu.
Naziv "Puntland" potječe od zemlje Punt koja se spominje u drevnim egipatskim izvorima, iako je točna lokacija legendarnog teritorija još uvijek misterij. Mnoge studije sugeriraju da se zemlja Punt nalazila u današnjoj Somaliji, dok druge predlažu da se nalazila negdje drugdje.
Važno je znati, a nadam se kako američki veleposlanik u Mogadišu to zna, da je 31. ožujka 2024., godine, nakon promjena u Ustavu Somalije, vlada Puntlanda izjavila kako više ne priznaje autoritet somalijske savezne vlade i da više neće sudjelovati u somalijskim federalnim institucijama. Nadalje, navedeno je da će Puntland "djelovati kao država koja je neovisna o Somaliji sve dok ne bude savezne vlade s ustavom dogovorenim na referendumu u kojem Puntland sudjeluje".
Nakon izbijanja građanskog rata u Somaliji 1991., domaća ustavna konferencija održana je u Garooweu 1998. u razdoblju od tri mjeseca. Uz nazočnost političke elite područja, tradicionalnih starješina (Issims), članova poslovne zajednice, intelektualaca i drugih predstavnika civilnog društva, autonomna država Puntland u Somaliji osnovana je „kako bi pružila usluge stanovništvu, ponudila sigurnost, olakšala trgovinu i komunicirala s domaćim i međunarodnim partnerima“. Abdullahi Yusuf Ahmed služio je kao predsjednik utemeljitelj novonastale države.
Kao što je navedeno u članku 1. Prijelazne federalne povelje Republike Somalije, Puntland je dio Savezne države Somalije. Kao takva, regija teži jedinstvu Somalijaca i pridržava se federalnog sustava vlasti.
Za razliku od Republike Somaliland na zapadu, Puntland ne pokušava dobiti međunarodno priznanje kao zasebna nacija. Međutim, obje regije imaju jednu zajedničku stvar: svoju potporu temelje na klanskim starješinama i svoju organizacijsku strukturu duž linija koje se temelje na klanskim odnosima i srodstvu. Međutim, ključna razlika bila je u tome što je Puntland formiran kao entitet temeljen na etničkim potomcima za razliku od Somalilanda.
Na žalost, zbog kolonijalnog krojenja granica ravnalom, od svog osnivanja 1998., Puntland je bio u teritorijalnim sporovima s Republikom Somaliland oko regija Sool, Sanaag i Ayn.
Važna osoba u stvaranju države Puntland je general Mohamud Muse Hrsi „Addea“, njezin predsjednik od 2005. godine. On je već u ožujku 2005. započeo ambiciozan plan izgradnje zračne luke u trgovačkoj prijestolnici Puntlanda, Bosaso, projekt koji je sada dovršen i naziva se „Međunarodna zračna luka Bender Qassim“.
U travnju 2007., predsjednik Muse je održao sastanke sa šeikom Saudom bin Saqr Al Qasimijem, prijestolonasljednikom i zamjenikom vladara Ras al-Khaimaha u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), gdje su dvojica čelnika potpisala sporazum o uspostavi namjenskog pogona za karantenu stoke kako bi se olakšao uvoz stoke iz Somalije u UAE. U listopadu 2008. Muse je također potpisao ugovor vrijedan 170 milijuna dolara s grupom Lootah iz Dubaija za potporu izgradnje zračne luke, morske luke i slobodne zone u obalnom gradu Bosaso. Muse je naznačila kako "vjerujem da će naši ljudi imati koristi od dobrih zdravstvenih usluga, obrazovanja i sveukupnog prosperiteta kada završimo sve ove projekte.
U siječnju 2009. za predsjednika je izabran Abdirahman Darole. Nakon preuzimanja dužnosti, uprava Farola provela je niz reformi, posebice u sektoru sigurnosti i pravosuđa. U srpnju 2010. Vijeće ministara Puntlanda jednoglasno je odobrilo novi antiteroristički zakon za učinkovitije postupanje s osumnjičenicima za terorizam i njihovim pomagačima; očekuje se i osnivanje posebnog suda unutar postojećeg sustava kaznenih sudova u regiji kako bi se olakšao zadatak.
15. lipnja 2009. vlada Puntlanda donijela je novi regionalni nacrt ustava, što predstavlja značajan korak prema konačnom uvođenju višestranačkog političkog sustava u regiji po prvi puta.
Dana 8. siječnja 2014., bivši premijer Somalije Abdiwel Mohamed Ali izabran je za 5. predsjednika Puntlanda, nadvladavši dr. Farolea jednim jedinim izbornim glasom. U travnju 2024. Puntland je objavio da će djelovati kao neovisna država usred spora oko somalskih ustavnih promjena.
Kina postaje zainteresirana za Puntland
U 2017., ministri Puntlanda održali su sastanak kabineta na kojem su odobrili ugovor o istraživanju nafte s kineskom tvrtkom CCECC, u zamjenu za izgradnju ceste koja povezuje Eyl i Garowe, kao i renoviranje međunarodne zračne luke Abdullahi Yusuf.
Međutim ono što je najvažnije u ovoj priči jest činjenica da Puntland, ne samo što je siromašna, već nije ni politički stabilna zemlja. Nestabilnom ju čine i borci ISIL-a koji su se infiltrirali u sve društvene pore i napadaju čak o oružane snage Puntlanda. Kao primjer navodim vijesti iz puntlandskih medija:
„Puntland se priprema za veliku vojnu operaciju protiv militanata ISIS-a u regiji Bari“
Garowe (HOL) – Regionalna uprava Puntlanda objavila je planove za vojnu operaciju velikih razmjera za uklanjanje militanata ISIS-a u regiji Bari.
Tisuće vojnika Puntlanda, opremljenih vojnim vozilima i oružjem, raspoređeno je u istočni dio Barija. Visoki vojni dužnosnici potvrdili su da su snage spremne za odlučnu kampanju protiv skupine Islamska država, koja je uspostavila uporište u tom području. Predsjednik Puntlanda, Said Abdullahi Deni, tjednima je vodio planiranje i operacije iz regije Bari dok je nedavno naglasio ozbiljnu prijetnju koju predstavlja ISIS za sigurnost Puntlanda.
Izvješće UN-ovog tima za praćenje sankcija za Somaliju iz studenog 2024. istaknulo je sve veći utjecaj ISIS-a u Somaliji, potaknut priljevom stranih boraca. Prema procjenama obavještajnih službi iz zemalja članica UN-a, somalijski ogranak skupine, IS-Somalia, udvostručio se na otprilike 600-700 boraca.
Izvješće je detaljno opisalo kako su strani borci, uključujući pojedince s Bliskog istoka, koristili i pomorske i kopnene rute za ulazak u Puntland. Ovi borci su navodno poboljšali mogućnosti IS-Somalije, omogućivši skupini da proširi svoj utjecaj u regiji Puntland i natječe se sa svojim rivalom al-Shababom, povezanim s al-Qaidom.
Vijesti su priložene sljedeće fotografije koje prikazuju vojsku države Puntland:
Društvo Puntlanda je pretežito nomadsko, kao što je rečeno, ali ono u gradovima i manjim naseljima je militarizirano. Takva stvarnost čekala bi Palestince. Teoretska pitanja: prvo, gdje bi ih se naselilo, uz more ili u unutrašnjosti? Drugo, kako bi ih primilo domaće pučanstvo, rodovski i klanski strogo ustrojeno, jer su Palestinci obrazovaniji mediteranski narod i ne poznaju ovakav društveni ustroj, treće, ne bi li vrlo brzo postali dio sukobljenih političkih frakcija i time dodatno usložili somalijsku situaciju, četvrto, ne bi li vrlo brzo došlo do suradnje ISIL-a i razočaranog i pobijeđenog palestinskog pučanstva, peto, tko bi financirao veliki i skupi projekt podizanja naselja za 2 milijuna ljudi, ili Trump misli ljude izbaciti u pustinju, pa neka se snađu kako mogu. Moram priznati kako me ovaj projekt ožalošćuje. Podsjeća me na Staljinovo istrjebljenje oko 10 milijuna Ukrajinaca gladomorom, zatim na njegovo protjerivanje krimskih Tatara, krimskih Grka, Čečena, Dagestanaca, Kalmika, Povolških Nijemaca i drugih malih etnosa koji su prinudno utovareni u stočne vagone i transportirani u Sibir i Kazahstan, u hladnu stepu i ondje morali graditi zemunice. Naravno, polovica tih naroda je umrla, najprije djeca, pa starije osobe, bolesnici a nakon toga trudnice i ostalo pučanstvo.
Nacisti su izvršili genocid nad europskim Židovima. Englezi su fizički istrijebili Tasmance do posljednjeg, zatim domorodačke etnose na jugu Čilea, australijski Aboridžini su desetkovani, etc. Američki starosjeditelji, koje zovemo Indijanci, nakon desetkovanja, nasilno su prinuđeni živjeti u tzv. rezervatima u kojima njihova kultura nestaje, a oni umiru. urci su izvršili genocid nad Armencima.
Na žalost, u Indiji su, nakon odlaska Britanaca, izvršili međusobni genocid hindusi i muslimani.
U najnovije vrijeme Rusi su istjerali iz tzv. Transdnjistrije sve Moldovane, Abhazi uz pomoć Rusa iz Abhazije su protjerali sve Gruzijce, Azeri su iz pokrajine Gorski Karabah protjerali sve Armence, burmanski generali-pučisti su protjerali svoju etničko-konfesionalnu muslimansku manjinu – Rohindže. Da ne govorimo o strahotama u Africi. Kao primjer je Ruanda gdje su tlačeni Hutui izvršili genocid nad povlaštenim Tutsima, a sada ti isti Tutsi to isto čine nad Hutima u susjednome Kongu. Ali i „kod kuće“ imamo pojavu genocida. Primjer su Srebrenica, Vukovar, Škabrnja...
Po kineskome modelu žene u Puntlandu sudjeluju u društvenim manifestacijama
Budući su gospodari najvećih atomskih sila, umjesto da ju štite kao oči u glavi, srušili i odbacili Povelju ujedinjenih nacija, ali i Deklaraciju o genocidu, svijet je ušao u stanje bez međunarodnog prava, zapravo u pravno stanje poznato u antici kao ius gladii, tj (lat.: pravo mača), što je označavalo ovlast službenih osoba ili državnih organa za izricanje smrtne kazne. U rimskom pravu pripadalo je višim državnim službenicima, a u feud. sustavu izvorno vladaru, koji je to pravo mogao prenijeti povlasticom na plemiće, gradove i druge zajednice. Tu nema morala, nema vjere, nema ljudskosti. Čisti sotonizam.
Kod Hrvata postoje mudre izreke: već riba guta manju; tko jači taj kvači. Treći svjetski rat traje.
Đuro Vidmarović