Vrhunski zapadni stručnjaci analizirali i dokazali sve apsurdnosti prvostupanjske presude Gotovini i Markaču (2. dio)
U ovom nastavku komentara Dokumenta skupine američkih, britanskih i kanadskih vojnih i pravnih stručnjaka o dokaznom materijalu na temelju kojih su hrvatski generali Gotovina i Markač osuđeni u prvostupanjskom postupku govorimo o ekspertizi topničkog napada Hrvatske vojske na Knin koju je načinio jedan od vrhunskih topničkih eksperata Vojske SAD, general pukovnik Wilson A. Shoffner. Iz znanstveno napisane ekspertize izdvojili smo zaključke generala Shoffvera, bazirane na usporedbi dokaznog materijala o djelovanju hrvatskog topništva po Kninu 4. i 5. kolovoza 1885. kojeg je prihvatio Haaški sud i očekivanih i prihvatljivih pogrješaka pri gađanju koje slijede iz teorijskih i praktičnih ispitivanja oružja koje je u toj akciji rabila Hrvatska vojska.
Ti zaključci ostavljaju na nas dvojaki dojam. S jedne strane, nažalost u ovom trenutku važnije, oni pokazuju koliko je proizvoljno i pogrješno prvostupanjsko Sudsko vijeće Haaškog suda procijenilo dostupan dokazni materijal. Zaključivanje tog vijeća toliko je pogrješno da čak ni oni koji bezrezervno zagovaraju bezgriješnost Haaškog suda, ako pročitaju brojke u ekspertizi, tj. činjenice, ne će moći nego zaključiti da je prvostupanjsko Sudsko vijeće svjesno pokopalo istinu i svaku logiku.
S druge strane, ekspertiza general pukovnika Wilsona A. Shoffnera ustvari je oda hrvatskim topnicima, njihovoj vrhunskoj obučenosti, profesionalnosti, znanju i motiviranosti. Sudeći po svim dostupnim podatcima, napad topništva Hrbatske vojske na Knin 4- i 5. kolovoza 1955. izveden je toliko precizno da je teško zamisliti da te rezultate, topničkim oružjem kojim je tada raspolagala HV, može itko ikada dostići ili prestići.
"U ime pravde, sa štovanjem očekujem da ovaj sud ne će dozvoliti da ovaj lažan nalaz Sudskog vijeća ostane na snazi"
Svoj je komentar o podnesku general bojnika Roberta H. Scalesa o uporabi topništva i raketa od strane Hrvatske vojske na ciljeve bazirane u Kninu 2. i. 5. kolovoza 1995., o kojem smo već pisali, Žalbenom vijeću Haaškog suda podnio i umirovljeni general pukovnik Američke vojske Wilson A. Shoffner. Radi se o časniku koji je 32 godine proveo u borbenim topničkim jedinicama, Kako sam kaže, velikim dijelom njegove službe glavnom prijetnjom su se smatrale vojske zemalja Varšavskog pakta, pa je postao jednim od vodećih eksperata za oružane sustave sovjetske proizvodnje (kakve je koristilo topništvo HV-e pri napadu na Knin tijekom Oluje).
Zaključivanje prvostupanjskog Sudskog vijeća protivi se i teoriji i praksi uporabe topništva
Gen. Shoffner tvrdi da broj ispaljenih granata na Knin (900) nije pretjeran: “Prema mojem iskustvu u sličnim borbenim okolnostima, broj ispaljenih zrna bi često bio, uzevši u obzor dva dana borbe, veći za faktor 2.”
Nadalje, general Shoffner piše: “Zaključak suda da je svaki topnički projektil ili raketa koji padnu više od 200 metara od mete namjerno gađanje naseljenih područja je jednostavno pogrješan. Ne postoji znanstvena, matematička ili praktična potvrda takvog zaključka. Prema karakteristikama uporabljenog oružja u svezi rasapa zrna, razumna konzervativna procjena bi bila da se može očekivati da će pola zrna pasti izvan područja od 200 metara od mete.”
Što govore sva teorija i sva praksa gađanja oružjem koje je rabila HV
Svoje tvrdnje general Shoffner detaljno obrazlaže, objašnjavajući način na koji se ocjenjuje kvaliteta pojedinog gađanja. Tako kao mjeru preciznosti navodi CEP, vjerojatnu cirkularnu pogrješku, koja se definira kao veličina područja na koje padne 50% ispaljenih zrna.
Tako za višecjevne bacače raketa BM21 sovjetske proizvodnje, s dometom preko 20 km, procijenjeni CEP za dane uvjete gađanja Knina bi iznosio 300 metara, što znači da bi 95% raketa trebalo pasti u područje promjera 3CEP-a tj. 900 metara. Za topove M-46, također sovjetske proizvodnje, s dometom preko 27 kilometara CEP bi bio polumjera 165 metara, što daje za 3CEP-a, tj. za područje u koje bi trebalo pasti 95% zrna 495 metara.
General Shoffner zaključuje da u dostupnom dokaznom materijalu nema ničega što bi ga vodilo na zaključak da gađanja nisu bila unutar prihvaćenih normi što se točnosti i rasapa tiče za rabljena oružja, Osim toga, naglašava da nema ničega na temelju čega bi mogao zaključiti da je bilo bilo kakvog nemara zapovjednika koji su usmjeravali ili izvršavali paljbu na Knin tijekom dva dana.
"U ime pravde"
Na kraju svoje ekspertize, general Shoffner zaključuje: «U ime pravde, sa štovanjem očekujem da ovaj sud ne može dozvoliti da ovaj lažan nalaz Sudskog vijeća ostane na snazi, budući da bi takav čin doveo u budućnosti u opasnost mnogo zapovjednika koji izvršavaju svoje odgovornosti na profesionalno kompetentan i moralno odgovoran način da im prijeti da ih se dovede pred neki međunarodni sud i nepošteno optuži zbog ratnih zločina, kao što je ovdje optužen general Gotovina.»
Oda hrvatskim topnicima
Topnici HV-a su, dakle, prihvatljivo područje pada zrna “smanjili” 4,5 puta u slučaju raketa i 2,5 puta u slučaju topova. Dostignuće za povijest, pamćenje i ponos hrvatskih topnika! Svatko tko je ikada služio u nekoj topničkoj jedinici vrlo dobro zna o kakvim se rezultatima radi. "Staviti" 90 i više posto pogodaka u područje za koje teorija predviđa 50% ravno je čudu. Sada postaju jasni neki od razloga zbog čega se operacija Oluja proučava na najelitnijim svjetskim vojnim učilištima. Budimo svi ponosni na to da se tamo uči i proučava između ostalog i to kako je gađalo elitno topništvo – topnici Hrvatske vojske. Nadamo se samo da će (uskoro) doći i dan kad će i hrvatska djeca u školama učiti kako je savršeno djelovalo Topništvo Hrvatske vojske u Oluji, od najviših zapovjednika, među kojima su i naši vitezovi u Haagu, pa sve do svakog topnika u posadi topa ili bacača raketa. Kapa dolje, momci, bili ste savršeni, to dokazuje ekspertiza najvećih svjetskih stručnjaka!
D. J. L.
VEZANO
Ekskluzivno - Britanski i američki časnici: Sve je čisto u granatiranju Knina
Studija britanskih i američkih eksperata za pravo i vojno djelovanje (tekst je na engleskom jeziku)