Poljički statut (1444., Poljica, kraj između rijeka Žrnovnice i Cetine, pokraj Splita), napisan je hrvatskim ćiriličnim pismom. Poljička kneževina bila je jedinstvena pojava u Europi. Postojala je kontinuirano gotovo sedam stoljeća, sa svojim izvornim pravnim sustavom. Ruski znanstvenik P. Alexeev vjeruje da je Thomas More napisao svoje djelo «Utopia (Savršena država)» (Louvain, 1516.) inspiriran Poljičkom kneževinom. More naziva Poljičane - Poly(it)eritu, odnosno onima koji rabe više od jednog pisma (3 pisma: glagoljica, ćirilica, i latinica). Prema legendi su Kneževinu osnovala tri sina detroniziranog hrvatskog Miroslava sredinom 10. stoljeća. Ukinuta je tijekom francuske 1807. Kao što su već u 19. stoljeću znanstvenici primijetili, "Poljički statut" je blisko povezan s ruskom Pravdom, iako su se ta dva dokumenta pojavili u vrlo udaljenim područjima (Kijev i Dalmacija). Vidjeti [Pascenko], str. 272.
Jedna od stavki Poljičkog statuta jest da “svatko ima pravo živjeti”, što je protivno mnogim srednjovjekovnim europskim zakonima prepunim kaznama koje su uključivale mučenje. Thomas More je dodao izdanju Utopije iz 1516. naslovni list s 4 retka na utopijskom jeziku pisana utopijskim pismom. Prema Alexeevu, koji poznaje glagoljaško pismo, ne može se na prvi pogled oteti zamisli da su “neka slova u ta četiri retka zapravo napisana glagoljicom” (vidjeti [Mardešić], str. 147). Zapanjujuće je da postoji 4 do 5 tisuća privatnih pravnih dokumenata (ugovora, oporuka, itd.) koje čuvaju poljičke obitelji, a koji su pisani hrvatskom ćirilicom.
croatianhistory.net
preveo: D.J.L.
Poveznica:
Poljički statur na engleskom može se naći na stranicama dr. Ante Čuvala - The Statute of Poljica (prijevod Alan Ferguson)
{mxc}