Raspad Scholzove koalicije
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier rekao je da je spreman raspustiti parlament i otvoriti put za nove izbore nakon raspada koalicije kancelara Olafa Scholza. Zatražio je od svih stranaka da postupaju odgovorno. Scholz je na meti kritika konzervativnih političkih suparnika koji, suprotno njegovim najavama za siječanj, žele glasanje o povjerenju Scholzovoj vladi već sljedeći tjedan kako bi se ubrzali prijevremeni izbori.
Steinmeier je naglasio da je njemačka demokracija jaka i da ustav daje jasne smjernice za buduće postupke. Kao predsjednik ću morati odlučiti o raspuštanju donjeg doma parlamenta, odnosno Bundestaga, rekao je i dodao da Njemačka treba stabilnu većinu i operativnu vladu.
Čelnik njemačkih oporbenih konzervativaca Friedrich Merz rekao je da Scholz mora organizirati parlamentarno glasovanje o povjerenju vladi najkasnije do početka slijedećeg tjedna, a ne čekati, kako je predložio, do siječnja.
Kukies novi ministar financija
Njemački kancelar Olaf Scholz imenovao je Jörga Kukiesa, svog bivšeg ekonomskog savjetnika, za nasljednika smijenjenog ministra financija Christiana Lindnera, prenose njemački mediji. Scholz je otpustio Lindnera, čelnika FDP-a, i pozvao na glasanje o povjerenju u parlamentu 15. siječnja što bi moglo izazvati prijevremene izbore. FDP je nakon toga povukao sve svoje ministre iz vlade, čime se vladajuća trostrana koalicija raspala.
Wissing napustio FDP i ostaje ministar prometa
Njemački ministar prometa Volker Wissing rekao je da planira ostati na dužnosti unatoč raspadu njemačke koalicijske vlade i da napušta Slobodnu demokratsku stranku (FDP) koja je najavila povlačenje iz vlade nakon smjene njezina ministra financija Christiana Lindnera.
Razlike o proračunu, Linder i FDP ustrajali na mjerama štednje
Razlog razlaza vladajuće koalicije su duboke razlike dvaju tabora oko proračunske i ekonomske politike koju će voditi, pri čemu se prvi zalažu za oživljavanje posrnule nacionalne ekonomije potrošnjom, dok se liberali zalažu za socijalne rezove i strogu proračunsku disciplinu. Dok su SPD i Zeleni za veći proračun koji bi uključivao i pomoć posrnuloj automobilskoj industriji, Lindner i FDP ustraju na mjerama štednje.
- Potrebna nam je vlada koja je sposobna djelovati i koja ima snage donijeti potrebne odluke za našu zemlju, ustvrdio je socijaldemokratski kancelar. Scholz je uz to ocijenio da više nema "dovoljno povjerenja za nastavak suradnje" te je odlučio smijeniti ministra financija. Kancelar sada vodi manjinsku vladu i nada se da će usvojiti nekoliko zakona koji se smatraju prioritetima, tražeći većinu od slučaja do slučaja.
Glasanje o povjerenju, koliko će manjinska vlada izdržati?
Što se tiče proračuna za 2025., čija je izrada u ishodištu sadašnje krize, sve ostaje neizvjesno. Ako ga parlament ne usvoji, minimalna i reducirana verzija mogla bi se primjenjivati od siječnja. Kancelar je u srijedu, prilikom smjene ministra, najavio da želi glasanje o povjerenju svojoj vladi u siječnju, čime bi otvorio put prijevremenim izborima s obzirom na slabe šanse da će dobiti povjerenje. U tom bi se slučaju izbori, prvotno predviđeni za rujan 2025., mogli održati "najkasnije krajem ožujka".
Olaf Scholz i Christian Lindner iznijeli su javno međusobne pritužbe. Christian Lindner je "prečesto izdao moje povjerenje", požalio se Olaf Scholz, osuđujući njegovo "sebično" ponašanje. Bivši ministar financija optužio je pak kancelara da je državu doveo "u fazu neizvjesnosti proračunatim raspadom ove koalicije". 'Razvod' je finaliziran nakon posljednjeg dana razgovora kojima se pokušalo spasiti vladu koju Scholz vodi od kraja 2021.
Velika koalicija CDU/CSU - SPD jedino rješenje?
Njemačka ulazi u razdoblje političke neizvjesnosti nakon što se njezina krhka trostranačka vladajuća koalicija (SPD, Zeleni i FDP) raspala istog dana kada je Donald Trump pobijedio na američkim izborima.
Nedavna ispitivanja javnog mnijenja daju savezu CDU/CSU oko 32 posto potpore - više od ukupnog broja za dosad vladajuću koaliciju - SPD-a sa 16 posto, Zelenih s 11 posto i FDP-a sa samo oko četiri posto. Krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) nedavno je osvojila blizu 20 posto, no dosad su sve ostale stranke obećale da neće surađivati s njom.
Prema sadašnjim trendovima, konzervativci bi, ako pobijede, ipak trebali koalicijskog saveznika za većinu. To povećava dugoročne izglede za njihovu lijevo-desnu "veliku koaliciju" sa SPD-om.
Scholz odlazi danas na summit EU-a u Budimpeštu kako bi razgovarao o višestrukim globalnim krizama, ponajviše o ratu Ukrajine s Rusijom i sukobu na Bliskom istoku. Čelnici EU-a okupljaju se na razgovorima čiji je domaćin mađarski premijer Viktor Orban, Trumpov pristaša i jedan od glavnih skeptika EU-a u pogledu podrške Kijevu, prenosi HRT.
(hkv)