Dva dana pred američke predsjedničke izbore
Dva dana pred američke predsjedničke izbore, demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanac Donald Trump i dalje vode vrlo tijesnu utrku u sedam saveznih država, odlučujućih za ishod izbora 47. predsjednika SAD-a, pokazala je u nedjelju anketa New York Timesa i Siena Collegea.
Prema anketi, Harris ima neznatnu prednost u Nevadi, Sjevernoj Karolini i Wisconsinu, dok Trump vodi u Arizoni. Oboje su vrlo izjednačeni u Michiganu, Georgiji i Pennsylvaniji i vode mrtvu utrku.
U anketi je sudjelovalo 7879 birača u spomenutih sedam država, a provedena je u razdoblju od 24. listopada do 2. studenoga. U svih sedam država margina pogreške je 3,5 posto.
Oko 40 posto ispitanika je već glasalo i Harris među tom skupinom vodi za 8 postotnih bodova, dok Trump vodi u skupini glasača koja se izjasnila da će glasati, ali to nije ranije učinila.
Tijesna utrka u Pennsylvaniji pokazuje da se Trump penje u državi u kojoj je Harris donedavno bila u prednosti za četiri postotna boda u svim anketama New York Timesa.
Oboje kandidata ovaj vikend održavaju skupove upravo u ključnim saveznim državama.
Harris svoju kampanju u nedjelju nastavlja u Michiganu, dok će njezin republikanski suparnik Donald Trump zadnje dane uoči izbora, o kojima bi mogao odlučiti vrlo maleni dio birača, provesti u tri ključne države na istoku zemlje, Pennsylvaniji, Sjevernoj Karolini te u Georgiji.
Posljednji dani kampanje posvećeni su gospodarstvu i poreznoj politici, temi koja je oduvijek bila jedna od presudnih za biračko tijelo. Sedam američkih saveznih država smatra se presudnima, ali anketa objavljena u subotu pokazala je da Harris iznenađujuće vodi u Iowi, državi koju je Trump lako osvojio na posljednja dva izbora.
- Stojim pred vama kao jedini kandidat koji može spasiti naše uništeno gospodarstvo, koji ga može obnoviti, učiniti snažnim i velikim. I dajem realna obećanja, obećavam stvaranje novih radnih mjesta jer u tome sam doista najbolji, poručio je Donald Trump.
- O vama ću se brinuti tijekom svog mandata, o vama, srednjoj klasi koja nestaje, jer želim za sto milijuna Amerikanca omogućiti porezne olakšice, želim zaustaviti rast cijena namirnica i želim vam omogućiti rješavanje stambenog pitanja, ponovila je Kamala Harris.
Sjeverna Karolina: Zrakoplovi Harris i Trumpa dijelili pistu
Zrakoplovi Kamale Harris i Donalda Trumpa su dijelili pistu u Charlotteu u Sjevernoj Karolini, dok su dvoje predsjedničkih kandidata održavali predizborne skupove u južnoj državi, jednoj od nekoliko koji će odrediti ishod američkih predsjedničkih izbora. Bio je to četvrti dan zaredom da kandidati vode kampanju u istoj državi.
Trump je rekao da bi deportirao milijune imigranata ako bude izabran i upozorio da će, ako Harris pobijedi, "svaki grad u Americi biti pretvoren u bijedni, opasni izbjeglički kamp".
Nakon toga 'odradili' Virginiju
Tijekom kampanje u Atlanti, Kamala Harris je rekla da će Trump zloupotrijebiti svoju moć ako se vrati u Bijelu kuću. To je netko tko je sve nestabilniji, opsjednut osvetom, obuzet žalopojkama, i čovjek koji želi neobuzdanu moć, rekla je.
Na skupu u Salemu u Virginiji, Trump je rekao da se kandidirao kako bi spasio gospodarstvo od "nestanka" iako bi bilo lakše opustiti se u jednom od njegovih odmarališta na obali mora.
- Nisam trebao biti ovdje danas. Mogao sam stajati na toj plaži, moja prekrasna bijela koža postala bi lijepa i udarana po licu valovima punim slane vode, rekao je.
Trumpu su se na pozornici pridružile žene iz lokalnog sveučilišnog plivačkog tima koje se protive natjecanju s transrodnim sportašima. Neki od Trumpovih TV oglasa nastojali su iskoristiti kontroverze transrodnih osoba.
Harris putuje u Michigan, Trump u tri države
Harris bi se danas trebala pojaviti u East Lansingu, Michiganu, sveučilišnom gradiću u toj industrijskoj saveznoj državi koju demokrati moraju osvojiti. Trump bi trebao održati skupove u tri manja grada što bi mu moglo pomoći da pokrene ruralne glasače koji čine važan dio njegove baze. Prvo će posjetiti Lititz, u Pennsylvaniji, potom Kinston, u Sjevernoj Karolini, te naposljetku Macon, u Georgiji.
Glasalo više od 75 milijuna Amerikanaca
Više od 75 milijuna Amerikanaca već je glasalo, prema Sveučilištu Florida, što pokazuje entuzijazam glasača. Čak su i zapadni okruzi u Sjevernoj Karolini koje je opustošio uragan Helene glasovali približno istom stopom kao i ostatak države, tvrdi prof. političkih znanosti s Catawba Collegea Michael Bitzer, prenosi HRT.
(hkv)