Eksplozija 'walkie-talkieja' u Libanonu
'Walkie-talkieji' koje koristi libanonska skupina Hezbolah eksplodirali su u srijedu kasno poslijepodne na jugu zemlje i u južnim predgrađima glavnog grada Bejruta, rekao je sigurnosni izvor i svjedok, nakon eksplozija tisuća pejdžera u utorak, prenosi HRT.
Razvoj događaja na Bliskom istoku pratite u nastavku:
Troje poginulih u novim eksplozijama 'walkie-talkiea' u Libanonu, stotine ranjenih
Najmanje jedna od eksplozija koje su se čule u srijedu dogodila se u blizini sprovoda koji je organizirao Hezbolah za ubijene prethodnog dana.
Tri su osobe poginule u libanonskoj regiji Bekaa na istoku zemlje u novim eksplozijama. Ovog putra, ne radi se o 'pagerima' nego o dvosmjernim radijskim prijemnicima 'walkie-talkie', izvijestila je u srijedu državna novinska agencija, a prenio Reuters.
Stotine ljudi je ranjeno. Mnoge rane bile su u trbuhu i rukama, rekao je sigurnosni izvor Reutersa.
Skupina je u srijedu priopćila da je napala izraelske topničke položaje raketama u prvom udaru na svog najvećeg neprijatelja otkako su eksplozije pejdžera ranile tisuće njezinih članova u Libanonu i povećale izglede za širi bliskoistočni rat.
Izraelska obavještajna agencija Mosad, koja ima dugu povijest sofisticiranih operacija na stranom tlu, postavila je eksploziv u dojavljivače koje je uvezao Hezbolah nekoliko mjeseci prije detonacija u utorak, rekli su Reutersu visoki libanonski sigurnosni izvor i još jedan izvor.
Nove eksplozije komunikacijskih uređaja tijekom pogreba članova Hezbolaha
Libanonski mediji javljaju da je nekoliko 'pagera' eksplodiralo tijekom pogreba boraca Hezbolaha koji su jučer poginuli u Bejrutu, izvijestila je agencija NEXTA.
I izraelski mediji izviještavaju o eksplozijama u nekoliko područja u Libanonu u posljednjih nekoliko minuta, a ne samo u predgrađu Dahiyeh u Bejrutu, prenosi The Times of Israel.
Prema izvješćima, eksplozije su izazvali komunikacijski uređaji koje koristi Hezbolah.
Finska brani odluku o kupnji izraelskog oružja, ne priznaje još palestinsku državu
Finski predsjednik Alexander Stubb branio je odluku svoje zemlje da kupi oružje od Izraela unatoč ratu u Gazi i rekao da to nema nikakve veze s nespremnošću Finske da u ovom trenutku prizna neovisnu palestinsku državu.
Finska od Izraela nabavlja Davidovu praćku, sustav protuzračne obrane. Helsinki smatra sustav visokim prioritetom za vlastitu obranu zbog raketnih napada susjedne Rusije na civilne i vojne ciljeve u Ukrajini.
Stubb je rekao u intervjuu Reutersu da nije pravo vrijeme za priznavanje palestinske države, iako su to učinili nordijski susjedi - Švedska i Island, nedavno i Norveška.
Kremlj: Eksplozija 'pagera' u Libanonu mogla bi biti okidač šireg sukoba
Kremlj je u srijedu upozorio da bi napad eksplodirajućim 'pagerima' na libanonsku skupinu Hezbolah i druge mogao prouzročiti širi regionalni sukob te je pozvao da se istragom utvrde počinitelji.
- Ono što se dogodilo, što god to bilo, sigurno vodi prema eskalaciji napetosti. Sama bliskoistočna regija je u eksplozivnom stanju, a zasigurno da incident poput ovog, svaki od njih, ima potencijal biti okidač za to da se situacija otme kontroli, rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
- Naravno, vjerujemo da se treba provesti detaljna istraga ovog incidenta, trebaju se utvrditi uzroci i okolnosti onoga što se dogodilo i, naravno, trebaju biti identificirani odgovorni za ove masovne eksplozije komunikacijske opreme, poručio
Hezbolah ošamućen: Najveći kontraobavještajni propust od početka rata
Hezbolah je ošamućen nakon napada u kojem su borci ranjeni, hospitalizirani ili poginuli. Jedan dužnosnik Hezbolaha, koji je pristao razgovarati pod uvjetom da ostane anoniman, rekao je da detonacija predstavlja "najveću povredu sigurnosti" skupine otkako je izbio rat između Izraela i Hezbolahovog saveznika Hamasa 7. listopada.
- Ovo je praktički najveći kontraobavještajni propust Hezbolaha u (posljednjih nekoliko) desetljeća, rekao je Jonathan Panikoff, bivši zamjenik američkog nacionalnog obavještajnog časnika za Bliski istok.
Ante Letica za HTV: Kako su 'pageri' postali bombe
Gotovo nestvarno zvuče vijesti iz Libanona gdje je u lančanim eksplozijama komunikacijskih 'pagera' kojima se koristio Hezbolah poginulo 11 ljudi, a ranjeno više od 4000 pripadnika Hezbolaha. Izvedena je dosad nezapamćena diverzija, a kao organizatora arapski svijet prepoznao je obavještajce Izraela. Slučaj je u Studiju 4 HTV-a analizirao bivši obavještajac Ante Letica.
- Ovo je akcija koja je sigurno trajala dugo i dugo je planirana. Rezultirala je vrlo ozbiljnim napadom na strukturu Hezbolaha u Libanonu. Ima puno mrtvih, ranjenih, iskasapljenih... Ako maknemo empatiju sa strane - radi se vrlo okrutnom, beskompromisnom ratu Hezbolaha i Izraela. Taj rat traje dugo, a ovo je šamar Hezbolahu i njihovom vodstvu - ali i Iranu i svim strukturama koje djeluju na tom području, kazao je Ante Letica.
Smatra da je riječ tek o početku koji će rezultirati drugim akcijama "o kojima ćemo nažalost tek pričati".
'Pagere' proizvela tvrka iz Mađarske?
Čini se da se operacija planirala više mjeseci, reklo je nekoliko izvora za Reuters. Viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je skupina naručila 5000 pejdžera od tvrtke Gold Apollo, za koje nekoliko izvora tvrdi da su uvezeni u Libanon ranije ove godine.
Osnivač tvrtke Hsu Ching-Kuang je objasnio da je 'pagere' korištene u eksplozijama izradilo poduzeće u Europi koje ima pravo koristiti ime tajvanske tvrtke. Američki mediji prenose da je Gold Apollo objavio da je tvrtka sa sjedištem u Mađarskoj dobila dozvolu za korištenje njegove robne marke u određenim regijama, nakon što je militantna skupina Hezbolah najavila da će doći do "ozbiljnog obračuna" zbog tog slučaja.
Viši libanonski sigurnosni izvor je na temelju fotografije 'pagera' zaključio da se radi o modelu AP924, koji poput drugih bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, no ne može uspostavljati telefonske pozive. Borci Hezbolaha koriste 'pagere' kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu da ih Izrael locira, rekla su ove godine za Reuters dva izvora upućena u način djelovanja skupine.
No, viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je uređaje preinačila izraelska obavještajna služba "na proizvodnoj razini".
Nasralah: Mobiteli opasniji od izraelskih špijuna, razbijte ih
Hezbolah je u veljači sastavio ratni plan koji je trebao sanirati pukotine u obavještajnoj infrastrukturi skupine. Oko 170 boraca je već ubijeno u izraelskim napadima na Libanon, uključujući jednog višeg zapovjednika i visokog Hamasovog dužnosnika u Bejrutu.
Vođa libanonske skupine Hasan Nasralah je u televizijskom obraćanju 13. veljače ozbiljno upozorio pristaše da su njihovi mobiteli opasniji od izraelskih špijuna, rekavši da bi ih trebali razbiti, zakopati ili zaključati u željeznu kutiju. Umjesto toga, skupina je odlučila distribuirati pejdžere pripadnicima raznih grana Hezbolaha, od boraca do bolničara.
Eksplozije su ranile mnoge članove skupine, prema snimkama iz bolnica koje je vidio Reuters. Ranjeni muškarci su pretrpjeli ozljede različitog intenziteta na licu, izgubili su prste ili zadobili rane na boku, gdje su vjerojatno nosili pejdžere. "Zaista smo teško pogođeni", rekao je viši libanonski sigurnosni izvor, koji ima izravan uvid u Hezbolahovu istragu događaja.
Premda je rat u Gazi bio glavni fokus Tel Aviva od napada Hamasovih militanata 7. listopada, neizvjesna situacija na sjevernoj izraelskoj granici s Libanonom je dovela do straha od regionalnog sukoba koji bi u sebe mogao uvući Sjedinjene Američke Države i Iran.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je američkom ministru obrane Lloydu Austinu u ponedjeljak da se zatvara prozor za diplomatsko rješenje za sukob s pokretom Hezbolah koji podržava Iran u južnom Libanonu. Ipak, stručnjaci kažu da eksplozije pejdžera ne vide kao znak da je izraelska kopnena ofenziva neizbježna.
Umjesto toga, to je znak očito dubokog prodora izraelske obavještajne službe u Hezbolah.
Izrael postavio eksploziv u Hezbolahove pejdžere tajvanske proizvodnje
Operacija predstavlja neviđen proboj sigurnosnih mjera Hezbolaha. Detonirano je tisuće 'pagera' diljem Libanona, pri čemu je smrtno stradalo devet ljudi, a ranjeno gotovo 3000 drugih. Libanonski sigurnosni izvor je rekao da se radi o pejdžerima Gold Apollo, no tajvanska tvrtka je rekla da nije ona proizvela uređaje, već europska kompanija koja ima pravo koristiti njeno ime.
Proiranski Hezbolah je obećao osvetiti se Izraelu, čija je vojska odbila komentirati detonacije.
Jedan je izvor identificirao fotografiju modela pejdžera, AP924, koji poput drugih dojavljivača bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, ali ne može telefonirati.
Borci Hezbolaha koristili su pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu izraelsko praćenje lokacija mobitela, rekla su Reutersu dva izvora upoznata s operacijama skupine.
Ali visoki libanonski izvor rekao je da je izraelska špijunska služba modificirala uređaje "na proizvodnoj razini". "Mossad je ubacio ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima kod. Vrlo ga je teško otkriti na bilo koji način. Čak i bilo kojim uređajem ili skenerom", rekao je izvor.
Izvor je rekao da je 3000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslana kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv. Drugi sigurnosni izvor rekao je Reutersu da je do tri grama eksploziva bilo skriveno u novim pejdžerima.
(hkv)