Summit Europske političke zajednice
U Oxfordshireu, u južnoj Engleskoj, počeo je summit Europske političke zajednice na kojem, uz čelnike 47 zemalja, sudjeluje i hrvatski premijer Andrej Plenković.
- Hrvatska može zajamčiti energetsku sigurnost svojim susjedima i u poziciji je da bude ozbiljno regionalno čvorište zahvaljujući svom LNG terminalu na otoku Krku, izjavio je u četvrtak premijer Andrej Plenković.
- Hrvatska je u poziciji da bude ozbiljno regionalno čvorište i zahvaljujući svom LNG terminalu, te ogromne investicije u nove, proširene plinovode, koji će biti prilagođeni za transport vodika, korištenje Jadranskog naftovoda, kao i povezanost s našim susjedima daju ogromnu priliku Hrvatskoj u kontekstu energetske povezanosti da igra bitno značajniju ulogu, rekao je Plenković nakon dolaska na 4. sastanak na vrhu Europske političke zajednice (EPC).
Glavne teme summita su sigurnost u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, borba protiv nezakonitih migracija, upletanje stranih sila u demokratske procese te energetska sigurnost.
- To su vrlo pažljivo odabrane teme koje su vrlo važne za sve nas, rekao je Plenković, dodajući da je ovaj summit i prigoda za novog britanskog premijera Keira Starmera da se približi partnerima u Europskoj uniji.
- Postoji očito nova volja u Londonu da se malo dinamiziraju i restrukturiraju odnosi s Europskom unijom, dodao je.
Rekao je da je Hrvatska izgradnjom LNG terminala završila četiri desetljeća rasprave o energetskom sektoru, osigurala energetsku neovisnost, a kada se dovrše investicije u proširenje kapaciteta i nove plinovode, od 2026. osigurat će energetsku neovisnost i svojih susjeda.
Govoreći o migracijama, Plenković je rekao da nema nijedne druge teme koja je potpuno promijenila ravnotežu na političkom spektru u mnogim državama u posljednjih sedam, osam godina, kao što je to kriza zbog ilegalnih dolazaka u Europu.
- Sada imamo prigodu razgovarati kako pojačati borbu protiv krijumčara i ilegalnih migracija te zaustaviti taj priljev koji destabilizira Europu, rekao je Plenković.
Starmer će na summitu EPC-a pozvati na jačanje granica europskog kontinenta
Novi britanski premijer Keir Starmer pozvat će u četvrtak na summitu Europske političke zajednice (EPC) na akciju radi osiguravanja granica europskog kontinenta, dok u svojoj zemlji pojačava napore kako bi se riješio zaostatak vezan uz pitanje azila.
Starmer je uoči summita EPC-a pozvao na sveobuhvatnu europsku akciju kako bi se razbile "mreže krijumčara ljudi".
On će na summitu u Oxfordshireu, u južnoj Engleskoj, sudjelovati u raspravi o migraciji kojom će supredsjedati talijanska desna čelnica Giorgia Meloni.
Čelnici 47 zemalja članica EPC-a okupit će se u palači Blenheim, rodnom mjestu Winstona Churchilla, na skupu koji više sliči neformalnom okupljanju nego mnogim međunarodnim summitima. Na njemu će Starmer pokušati presložiti odnose Ujedinjenog Kraljevstva s europskim susjedima nakon burnog razdoblja brexita.
Nova britanska laburistička vlada traži sigurnosni pakt s EU-om, a Starmer je također odlučan zacementirati potporu članica EU-a Ukrajini u ratu protiv Rusije Vladimira Putina.
- Ne možemo dopustiti da izazovi novije prošlosti definiraju naše odnose u budućnosti i stoga će europska sigurnost biti na samom vrhu prioriteta ove vlade kada je riječ o vanjskim poslovima i obrani, rekao je Starmer i dodao kako će iskoristi ovaj trenutak da obnovi odnose Britanije s Europom.
- EPC će ispaliti startni hitac novog pristupa ove vlade prema Europi, koji neće biti samo od koristi nama, nego i idućim generacijama, od pristupa koji podrazumijeva razbijanje mreža za krijumčarenje ljudi do suprotstavljanja Putinovim barbarskim akcijama u Ukrajini i destabilizacijskim pokušajima diljem Europe, rekao je.
- Moći ćemo osigurati naše granice, potaknuti gospodarski rast i obraniti naše demokracije samo ako budemo radili zajedno, dodao je Starmer.
Njegova ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper rekla je da će novo zapovjedništvo za sigurnost granica iskoristiti protuterorističke ovlasti kako bi se borilo protiv organiziranog imigracijskog kriminala, a djelovat će u Europi i šire.
Procjenjuje se da je 2023. neregularnim rutama u EU ušlo više od 380.000 ljudi, 17 posto više nego godinu prije.
Oko 41 posto stiglo je manjim brodovima i čamcima preko Sredozemlja, 26 posto preko balkanske rute, a 16 posto preko istočnog Sredozemlja.
Tri teme summita: Sigurnost, migracije i energija
Rasprave lidera organizirane su kroz tri okrugla stola na teme sigurnosti i obrane, zaštite demokracija od stranih utjecaja, zaustavljanje ilegalne migracije i energetska povezivost, izvijestila je za Hrvatski radio Jasna Paro.
Dodala je da će premijer Andrej Plenković sudjelovati na okruglom stolu o energiji i povezivosti.
Domaćin skupa, novi britanski premijer Keir Starmer upozorio je da se Europa suočava s najvećim izazovima našeg vremena, da ruski barbarski rat odjekuje kontinentom i da ne možemo biti samo promatrači ovog poglavlja naše povijesti, ne samo zbog Ukrajinaca koji trebaju pomoć, već i zbog budućih generacija.
Za novu britansku vladu ovo će biti prilika i za razgovor s europskim partnerima o tješnjoj suradnji u borbi rob protiv ilegalnih migracija i u pitanjima sigurnosti.
Starmer će se sastati u četiri oka s brojnim političarima, uključujući poljskog premijera Donalda Tuska, nekadašnjeg predsjednika Europskog vijeća na vrhuncu drame s brexitom.
EPC je iznjedrio francuski predsjednik Emmanuel Macron, a osim 27-članog europskog bloka okuplja i 20 zemalja koje nisu članice EU-a, uključujući i Britaniju.
Čelnici će biti na prijemu kralja Charlesa III. u knjižnici palače Long Library, čiji su zidovi prekriveni policama s više od 10.000 knjiga.
Na skupu sudjeluje i britanski ministar za europske poslove Nick Thomas-Symonds, zadužen za provedbu vladina plana da se odnosi s EU-om podignu na višu razinu, prenosi HRT.
(hkv)