EU protiv izraelske ofenzive na jugu Gaze
Sve zemlje članice EU-a osim jedne složile su se oko izjave da se izraelsku vladu pozove da ne pokreće vojnu operaciju na jugu Gaze i zatraži humanitarna stanka koja bi vodila održivom prekidu vatre, izjavio je nakon sastanka ministara vanjskih poslova šef europske diplomacije Josep Borrell. Mađarski šef diplomacije potvrdio je da je njegova zemlja ostala jedina koja se protivila uvrštavanju izraelskih doseljenika koji napadaju palestinske civile na popis sankcioniranih.
- Imamo izjavu koju je odobrilo 26 država članica, rekao je na konferenciji za novinare visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell, nakon sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU-a.
Rekao je kako je riječ o izjavi kojom se izraelsku vladu poziva da ne pokreće vojnu operaciju na jugu pojasa Gaze i kojom se traži humanitarna stanka koja bi vodila održivom prekidu vatre, bezuvjetnom puštanju talaca i dostavi humanitarne pomoći.
Borrell je objasnio da je riječ o izjavi koju je predložio proteklog vikenda na Minhenskoj konferenciji i kojoj je danas dodan paragraf u kojem se traži hitna humanitarna stanka.
Nije nije naveo ime zemlje koja je bila protiv, ali Mađarska je bila protiv izjave koju je on dao proteklog vikenda u svoje ime jer nije bilo suglasnosti svih država članica. U toj izjavi Izrael je pozvan da ne pokreće napad na Rafah, na jugu Gaze.
Šef europske diplomacije Josep Borrell rekao je u nedjelju na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji da neke europske države igraju svoju igru u Gazi, što slabi geopolitičku važnost Europske unije.
Mađarska blokirala sankcije protiv nasilnih židovskih doseljenika na Zapadnoj obali
Ministri vanjskih poslova država članica EU-a odlučili su da će nastaviti s raspravom o tome kako se postaviti prema ekstremističkim doseljenicima koji napadaju palestinske civile.
- Raspravljali smo o daljnjim sankcijama i odlučili smo nastaviti razmatrati kako se postaviti prema ekstremističkim doseljenicima koji neselektivno napadaju palestinske civile na Zapadnoj obali, ali i prema kršenju ljudskih prava i seksualnom nasilju Hamasa, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell nakon sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU-a.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto potvrdio je da je njegova zemlja ostala jedina koja se protivila uvrštavanju izraelskih doseljenika na popis sankcioniranih.
- Na početku rasprave bile su jedna ili dvije države koje su imale stajalište slično našem, ali su ga polako promijenile i Mađarska je na kraju ostala jedina koja nije podržala prijedlog, rekao je Szijjarto.
Grlić Radman: Razlike oko sankcioniranja nasilnih doseljenika
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je da je sukob između Izraela i Hamasa već poprimio regionalni karakter i da se prelijeva na okolne zemlje.
- Ne bi se smjelo dogoditi da se na okolne zemlje proširi sukob koji se već negativno odražava na njihova gospodarstva, prije svega tu mislim na Egipat, rekao je Grlić Radman.
Dodao je da su se države članice po pitanju sankcija približile konsenzusu, koji je kada je riječ o terorističkoj organizaciji Hamasu neupitan, a da vezano uz sankcioniranje nasilnih židovskih doseljenika postoje male razlike, piše HRT.
(hkv)