Meloni u posjetu Hrvatskoj
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao se u Banskim dvorima s talijanskom premijerkom Giorgiom Meloni koja je u dvodnevnom službenom posjetu Hrvatskoj. Talijanska premijerka izjavila je da će Italija ukinuti kontrole na granici sa Slovenijom čim se geopolitička situacija stabilizira, piše HRT.
Ovo je inače njezin prvi službeni posjet Hrvatskoj, više od 20 godina od posljednjeg posjeta predsjednika talijanske vlade našoj zemlji. Sve prati reporter HTV-a Gordan Žvanović koji se javio u "Dnevnik u podne" te rekao kako je naglasak sastanka na daljnjem razvoju bilateralnih odnosa i gospodarske suradnje sa zemljom koja je naš prvi trgovinski partner u Europskoj uniji.
- Hrvatski je izvoz prošle godine u Italiju došao nadomak 3 milijarde eura. Iz Italije smo uvezli robe u vrijednosti 5,8 milijarde eura. Hrvatsku je posjetilo više od 900 tisuća talijanskih turista. Riječ je o velikoj gospodarskoj sili pa zabrinjava visoka zaduženost Italije zbog opasnosti da bi se njene posljedice mogle preliti na čitavu Europsku uniju, rekao je Žvanović.
Jedna od glavnih tema bila je talijanska odluka da uvede privremene granične kontrole prema Sloveniji.
- Glavni je razlog značajan porast ilegalnih migranata zapadnom balkanskom rutom što je prvorazredno političko pitanje. Hrvatska to smatra širim europskim problemom koji je potrebno rješavati. Plenković je rekao kako ima razumijevanja za talijanski potez u kontekstu porasta prijetnji od terorizma i ekstremizma nakon izbijanja sukoba na Bliskom istoku, ali da je tu odluku potrebno čim prije opozvati. Razgovaralo se i o europskim pitanjima, posebice proširenju EU-a i situaciji na jugoistoku Europe, zaključio je Žvanović.
- Želimo da taj privremeni režim ne traje dugo, da u međuvremenu intenziviramo suradnju između hrvatske, talijanske i slovenske policije, slijedom sastanaka ministara unutarnjih poslova koji je početkom mjeseca održan u Trstu te da razmjena tih informacija garantira zajedničku borbu protiv nezakonitih migracija te razmjene informacija oko terorizma i ekstremizma, rekao je Andrej Plenković.
- Mi se slažemo da je ova migracijska kriza bez presedana. Najbolji mogući način da radimo na vanjskoj dimenziji Europske unije je da surađujemo. Hrvatska je uvijek davala potporu našim nastojanjima da europsku politiku preispitamo. Razgovarali smo o tome kako riješiti probleme, primjerice, raspodjele dolazaka migranata. Moramo drukčije surađivati s državama sjeverne Afrike. Moramo ojačati vanjsku dimenziju EU-a, rekla je Giorgia Meloni.
Rekla je kako je neobjašnjivo da je prva čelnica vlade u bilateralnom posjetu Hrvatskoj u više od 20 godina, da dvije zemlje trebaju strateški surađivati te da Italija može ukinuti kontrole na granici sa Slovenijom čim se geopolitička situacija stabilizira.
- To je stvarno neobjašnjivo jer smo mi i geografski i povijesno veoma bliske zemlje, dodala je Meloni.
Šengenske granice
Rim je u listopadu, nakon terorističkog napada Hamasa i izbijanja rata u Pojasu Gaze, uveo kontrole na šengenskim granicama sa Slovenijom, nakon čega je Ljubljana odlučila učiniti isto na granici s Hrvatskom.
Meloni je u petak rekla da je Italija uvijek spremna ukinuti te kontrole kad se okolnosti smire.
Jandroković i Meloni za jačanje suradnje u upravljanju migracijama
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i talijanska premijerka Giorgia Meloni složili su se u petak da dvije države trebaju jače surađivati u upravljanju migracijama.
Ustvrdili su kako su obje zemlje izložene migracijskim pritiscima s različitih ruta, te istaknuli potrebu jačanja suradnje, operativne i političke, kako bi se iznašli sveobuhvatni i održivi modaliteti upravljanja migracijama, priopćio je Sabor nakon sastanka dvoje dužnosnika u Zagrebu.
Pozdravili su suradnju u području energetike, osobito u okviru transnacionalnog projekta Doline vodika Sjeverni Jadran u kojem sudjeluje i Slovenija.
Predsjednik Sabora naglasio je i kako stabilnosti i diversifikaciji opskrbe energentima u široj regiji dodatno doprinosi i LNG terminal na Krku.
Jandroković i Meloni su rekli da resursima Jadranskog mora koje povezuje dvije susjedne zemlje treba odgovorno i održivo upravljati, stoji u priopćenju.
(hkv)