Obveza prozapadnih crnogorskih suverenističkih stranaka, civilnoga sektora, kulturnih i intelektualnih udruga i inicijativa jest snažan otpor nedemokratskim napadima velikosrpskoga nacionalizma i ruskoga imperijalizma
Više od osamdeset istaknutih crnogorskih intelektualaca i javnih djelatnika uputilo je danas apel demokratskoj javnosti i suverenističkim strankama u kojem ističu kako je ovo dramatičan trenutak za crnogorsko društvo i državu pa je učinkovita i organizirana politička borba i obrana ljudskih prava preduvjet internacionalizacije pitanja opstanka crnogorske države.
„Obveza prozapadnih suverenističkih stranaka, civilnoga sektora, kulturnih i intelektualnih udruga i inicijativa jest snažan otpor nedemokratskim napadima velikosrpskoga nacionalizma i ruskoga imperijalizma, čiji predstavnici upravljaju svim institucijama kulture i obrazovanja, javnim medijima, sigurnosnim sektorom, diplomacijom, javnim privrednim poduzećima“, kaže se u apelu, objavljenom na procrnogorskom portalu Antena M i dodaje kako u skladu s potrošenom imperijalnom ideologijom režim nastavlja s kriminalizacijom ideje crnogorskoga suverenizma, progonima, dehumaniziranjem i kriminaliziranjem svih svojih kritičara: pisaca, novinara, intelektualaca te gasi posljednju kritičku televiziju.
Potpisnici apela pozivaju stranke suverenističke, građanske, prozapadne provenijencije da, ako se u postupku konstituiranja nove Vlade nastavi trend urušavanja institucija, ugrožavanja ljudskih prava i slobode, te napad na demokratske postulate crnogorskoga društva, napuste sve institucije i pozovu na građanski otpor i neposlušnost.
„Suradnja s velikosrpskim i proruskim strankama je neprihvatljiva“, smatraju potpisnici apela te napominju kako bi ostanak u parlamentu značio svojevrsnu kolaboraciju s još jednom anticrnogorskom, antidemokratskom, velikosrpskom, proruskom, antieuropskom, antinatoovskom Vladom, koja će za vanjske potrebe proklamirati europejstvo i sekularizam, a na unutrašnjem planu provoditi i poticati klerikalizam, kulturnu i nacionalnu segregaciju kao specifičan oblik balkanskoga klerofašizma.
„Ostankom u Skupštini opozicijske stranke ne samo što bi dodatno potaknulo apatiju građana, nego bi dale legitimitet režimu da nastavi poništavanje suverenosti Crne Gore, njezina građanskoga ustrojstva i multikulturalnosti“, napominje se u apelu.
Potpisnici pozivaju institucije i organizacije za ljudska prava u UN-u, EU-u, OESS-u da osude svakodnevni govor mržnje, izravno miješanje srpske države, njezinih medija i sigurnosnih služba u unutarnja pitanja druge suverene države, kao i permanentnu diskriminaciju nacionalnih Crnogorca i manjinskih nacionalnih i vjerskih zajednica te kulturnu getoizaciju crnogorskih kulturnih organizacija i stvaralaca, proganjanje kritičkih intelektualaca i gušenje javnih medija koji nisu pod kontrolom režima.
U apelu se podsjeća kako je režim koji je 30. kolovoza 2020. došao na valu velikosrpske kleronacionalističke revolucije, za nepune tri godine umnogome promijenio društveni karakter Crne Gore, utemeljen na nominalno vrijedećem Ustavu iz 2007.
„Sekularna, građanska Crna Gora, članica NATO-a i doskora prvi kandidat za ulazak u EU, u međuvremenu je, zahvaljujući politici vladajuće većine, postala rusko-srpska gubernija sustavno razorenih institucija, temeljno poljuljane nacionalne i vjerske tolerancije, multikulturalnosti i slobode izražavanja“, navodi se i dodaje kako je strateški cilj velikosrpske ideologije aktualnoga režima asimilirati crnogorsku naciju, marginalizirati manjinske nacionalne i vjerske zajednice te realizirati svoj vjekovni geopolitički plan – imperijalni izlazak Srbije i Rusije na Mediteran.
„I treća velikosrpska marionetska Vlada, koja će dovršiti proces mijenjanja karaktera crnogorske države, njezinu institucionalnu i ekonomsku devastaciju, ima jasan cilj: definitivno zaustaviti proces EU integracija, promijeniti vanjskopolitički smjer zemlje i pripremiti teren za izlazak iz NATO-a; nakon stavljanja crnogorske kulturno-povijesne baštine pod kontrolu Beograda, staviti najvažnije resurse Crne Gore, te falsificirati popis stanovništva. Takvu Crnu Goru, promijenjena Ustava i državnih simbola, Srbija bi lako ponovno anektirala.
Upravo zato u toj Vladi, čiju bi osovinu trebali činiti predsjednik Crne Gore - koji ne priznaje crnogorski identitet, jezik i kulturu - i koalicije na čijem čelu su nepravomoćno osuđeni protagonisti u Moskvi režiranoga pokušaja državnoga udara 2016. godine, ne može biti mjesta za one koji baštine vrijednosti građanske, sekularne i multikulturne Crne Gore“, stoji u apelu crnogorskih intelektualaca i javnih djelatnika.
(mc, hkv)