Engleski fair-play
Velika većina europske nogometne javnosti smatra kako je Raheem Sterling odglumio pad u kaznenom prostoru. S ovim padom je iznudio kazneni udarac za Englesku nakon kojega je njegova reprezentacija postigla pobjedonosni pogodak za plasman u finale. VAR je pri tome ostao nijem, kao da ga nema.
"Englezi uvijek govore kako je loše što stranci u njihovom nogometu pokušavaju padanjem u kaznenom prostoru prevariti suca. U čistom engleskom nogometu to se ne događa. Osim, naravno, u polufinalu Europskog prvenstva. Bilo bi lijepo kada bi Englezi prestali dijeliti lekcije ostatku kontinenta u vezi simuliranja", napisala je španjolska Marca.
Baš sam tužan i emotivno potrošen, uvijek gledam suce pozitivno i pokušavam vidjeti zašto se nešto dogodilo, no ovo je neprihvatljivo, skandalozno, sudi se kazneni udarac mimo ritma utakmice, neprihvatljivo i od strane suca, a i od VAR sobe. Ovdje ne postoji kontakt, ako je već sudac nasjeo na ovaj pad Sterlinga onda je VAR soba morala sucu dati drugu priliku, rekao je Marijo Strahonja u emisiji na HRT-u.
- On je donio odluku iste sekunde, to se vidjelo. U tom trenutku imao je obavezu prenijeti u VAR sobu što je vidio, rekao je da je netko udario Sterlinga po nozi. Ali ako je to za suce u VAR sobi kontakt za kazneni udarac, onda oni više nikad ne bi trebali suditi. Samo su mu trebali reći "Evo ti druga prilika, pogledaj snimku i sam procijeni". Ne mogu objasniti kako se to uopće moglo dogoditi, pa ti suci prolaze bezbroj edukacija. Ovo je situacija gdje je sve jasno, apsolutno neprihvatljiva odluka, zaključio je Strahonja.
Dvije lopte na terenu u trenucima kada je suđen jedanaesterac
"Slažem se da nije utjecalo na igru. Ali ima kadar koji pokazuje da je Sterling na centru u trenutku kada se u kadru pojavljuje druga lopta. Ono što je obaveza suca je prekinuti utakmicu jer u tom trenutku to nije opasna akcija. Nema veze utječe li ili ne na igru. To je za mene isto veliki sudački previd, ali ga mogu razumjeti jer se dogodilo u brzini i nije utjecalo na akciju", objasnio je glavni urednik Sportskih novosti Robert Šole.
S VAR-om ili bez VAR-a povijest se ponavlja
Inače, vrijedi podsjetiti kako je jedini put kada je reprezentacija Engleske otišla do kraja na nekom svjetskom ili europskom prvenstvu bilo to 1966. Finale svjetskog prvenstva se te 1966. godine također igralo na Wembleyu, a svladana je reprezentacija Njemačke u sudačkoj nadoknadi. Ključni trenutak dogodio se kada je Engleskoj priznat gol pri rezultatu 2:2 iako lopta nije prešla gol liniju.
Lopta nije prešla gol liniju, ali 1966. barem nije bilo ni VAR-a.
Engleskog igrača 2021. nitko nije praktički ni dodirnuo, no VAR se ipak nije oglasio.
(hkv/razni izvori)