I za Plenkovića i za HDZ bilo bi najbolje da se on uopće ne kandidira za predsjednika

Iz dužeg razgovora za Večernji list koji je vodio Davor Ivanković, izdojili smo nekoliko odgovora koje je dao Miro Kovač, jedan od kandidata za predsjednika stranke na predstojećim unutarstranačkim izborima u HDZ-u.

Do sada je HDZ svoj vrh mijenjao isključivo nakon gubitka vlasti. Zašto ste uvjereni da će ovog puta biti drugačije? Ne mislite li da je članstvo HDZ-a sklonije kalkulirati da je bolje imati vrapca Plenkovića u ruci nego goluba na grani?

Može li interes naših članova biti da HDZ nakon neuspjeha na europskim i predsjedničkim izborima posrne i treći put, i to na najvažnijim izborima, onima za Hrvatski sabor? Ne može. Miro Kovač i StierTo bi bilo protivno zdravom razumu. U naše se redove uvuklo gubitništvo kojega se moramo što prije riješiti. Poraz na parlamentarnim izborima imao bi dalekosežne posljedice za stranku, puno teže nego 2011.

Što vaša stranačka opcija misli da je HDZ-ovu članu i biraču sada najvažnije, što će biti presudan kriterij u izborima, gdje gori vatra?

Naši članovi, simpatizeri i birači žele HDZ s okusom i mirisom. Da HDZ provodi politiku koja je razumljiva njegovu članu u temeljnom ogranku. Mi smo danas izloženi verbalnim akrobacijama Andreja Plenkovića, kojega naši članovi ne da ne razumiju, nego im ponekad treba i prevoditelj. Mene će HDZ-ovci savršeno razumjeti jer sam stalno među njima i znam kakav HDZ oni žele.

Za Plenkovića ste prije nekoliko mjeseci bili “i-re-le-van-tni”. No koliko je relevantno sada ono što misli Plenković o HDZ-u?

Prvo, gospodin Plenković tom se izjavom sam raskrinkao. Iako mu je bila namjera uvrijediti i omalovažiti mene, tom je izjavom u biti uvrijedio sve članove HDZ-a, ali i građane Hrvatske. Nasuprot njegovu stavu, meni su svi članovi HDZ-a, ali i svi hrvatski građani itekako relevantni, to jest važni, da upotrijebim hrvatsku riječ. Drugo, članovi će na izborima u ožujku poručiti koliko je “relevantno” ono što misli gospodin Plenković o HDZ-u. Osobno se veselim natjecanju. Ali, iskreno govoreći, nakon što je prije dvije godine išao ciljano i neodgovorno dijeliti stranku svojevoljnim nametanjem ratifikacije tzv. Istanbulske konvencije, dakle bez prethodnog odgovarajućeg zaključka stranačkih tijela, nakon što je dvaput posrnuo na izborima, na europskim i predsjedničkim, a da pritom nije preuzeo odgovornost za poražavajuće rezultate, za samog Andreja Plenkovića, ali i za HDZ bilo bi možda najbolje da se uopće ne kandidira za predsjednika stranke.

Ne bi li vaša pobjeda na unutarstranačkim izborima bila kontraproduktivna za ovu Vladu, bi li uopće Plenković nastavio biti premijer, ne bi li tada Vladu rušili Pupovac i SDSS, a vi ste se i zalagali za raskid koalicije s SDSS-om?

Nema rušenja Vlade! To smo Penava, Stier i ja već više puta naglasili. Uostalom, imali smo negativno iskustvo s rušenjem vlastite Vlade 2016. To se ne smije i neće ponoviti. Svi projekti u općinama, gradovima i županijama koje financira vlada moraju ići dalje. A kada budem predsjednik HDZ-a, osobno ću se zauzimati sa stranačkim kolegama za to da u Hrvatskoj bude zaštićen svaki hrvatski državljanin, svaki čovjek, da svatko ima prava i slobode, kako to kaže naš Ustav, “neovisno o svojoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama”. Međutim, ne bih nikada prihvatio da koalicijski partner ili član vladajuće većine današnjoj demokratskoj Hrvatskoj, na koju smijemo biti ponosni, neosnovano i neodgovorno prilijepi etiketu fašističke, to jest totalitarne države. Takav partner ne bi mogao ostati dio vladajuće većine, to je pitanje principa i političke higijene.

S obzirom na to da postoje javne sumnje oko stvarnog broja članova HDZ-a s biračkim pravom, jesu li uopće mogući pošteni izbori prvi put po načelu jedan član, jedan glas? Hoćete li imati svoje promatrače, imati uvid u biračke popise?

Očekujem od glavnog tajnika HDZ-a Gordana Jandrokovića, bez obzira na to što se u pogledu predstojećih unutarstranačkih izbora već sada opredijelio za Plenkovića, da bude maksimalno profesionalan, da osigura pošten i transparentan izborni proces te da svi članovi stranke zaista mogu birati i biti birani. Želim vjerovati da se nitko neće usuditi narušiti regularnost izbornog procesa.

(VL/hkv)

 

Ned, 19-05-2024, 13:51:08

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.