Hrvatski dnevnici

 

Nekada nisam mogao zamisliti svoj dan bez hrpe novina. Bilo je neke čarolije i u samom mirisu i opipu papira svježe otiskanog primjerka, u listanju novine koja je tek skliznula s rotacijskog stroja, bilo je čarolije i u stvaranju, i u pisanju i u čitanju. Bilo je to obično, svakodnevno iskustvo koje se ponavljalo svakoga jutra ili večeri, ali je sa sobom nosilo jednu mističnu, novinarsku strast koju poznaju jedino oni koji su bili ili jesu u žrvnju dnevnog novinarstva. Danas gotovo više i ne čitam dnevne novine „uživo“, rijetko ih držim u rukama, prelistavam ih uglavnom preko Interneta. Nisam zaveden novom elektroničkom čarolijom, nego razočaran i žalostan činjenicom da se većina dnevnih novina u Hrvatskoj pretvorila u tabloide, u žuti tisak, prepun šarenih, profanih, površnih i zaglupljujućih sadržaja. Komercijalizirano novinarstvo postalo je beskrupulozno, u njemu više nema črolije, nema više one pozitivne novinarske strasti, nema više nikakve etike, ne poštuju se elementarna pravila profesije. Promijenio se i klasični grafički dizajn i izgled mnogih hrvatskih novina, iako se, primjerice, većina uglednih listova na Zapadu drži konzervativnijeg grafičkog habitusa, po kojemu su prepoznatljive.

Dnevno novinarstvo odražava mijene i prolaznosti zbivanja, ali ako je išta kod ozbiljnih dnevnika stalno i drži se tradicije, onda je to glava i naslovnica lista. Novine sam zato volio i zbog njihova izgleda, zbog one grafičke „patine“ koju nose sa sobom, a posebno ako vidim ozbiljnost, profiliranost i analitičnost sadržaja. Ako novine nemaju stav, kritičnost i neku uređivačku dosljednost, onda su vrijedne prezira kao sav žuti tisak. Ali takvih novina kod nas više nema, ako ih je ikada i bilo. Hrvatska nema dnevnik koji bi dublje ulazio u analize događanja, koji bi nudio nešto više od površne slike i uravnilovke stavova. Kod hrvatskih dnevnika, uz časne iznimke pojedinih kolega koji su sačuvali kakvu-takvu autorsku samosvojnost, jedina konstanta je da se iza prividne raznolikosti ponude, nudi zapravo jedno uniformirano političko mišljenje i da se provodi neprimjetna depolitizacija aspekata života u kojima je zrela političnost važna. Misleće pojedince želi se utopiti u apolitičnu masu koju će zanimati samo sadržaji tipa "life style“, estrada, automobili, nekretnine, sport i slično, dok će im bitne teme izmicati ili se relativizirati u oceanu globalizacijske površnosti. Mediji u Hrvatskoj kao da su trenirani ljude učiti kako – ne misliti!

Kad prelistavam hrvatska internet izdanja vodećih novina, koje oblikuju javno mnijenje, teško nalazim ijednu dublju analizu koja bi razotkrivala političku mizanscenu pojedinih procesa, koja bi ulazila u metapolitičko područje i ljudima otvarala pogled iznad uobičajenih floskula i stereotipa. To je najvidljivije u nedostatku prave kritičnosti i analitičnosti kad je riječ o ulasku Hrvatske u NATO i Europsku uniju, kad je riječ o sudu u Haagu i optužnicama protiv hrvatskih generala i ministara, kad je riječ o stvaranju Balkanije, i kad se treba dotaknuti nekih nedodirljivih političara, poput Stipe Mesića. Teško je pronaći ijedan tekst koji bi analitički, stručno i argumentirano tretirao i našu gospodarsku situaciju, prezaduženost i rasprodaju Hrvatske, naše srljanje u dužničko ropstvo iz kojega ćemo teško izaći, naše srljanje u NATO, potpuno sadržajno i praktično gubljenje i elementarnih znakova samostalnosti i suverenosti. Ako se neki dnevnici kritički i dotaknu takvih tema, onda je obično riječ o jeftinom senzacionalizmu na kojeg nitko ne reagira i koji na koncu banalizira pravu istinu ili njezino argumentirano iznošenje. Pojedinci koji su se usudili analizirati spomenute teme, brzo bi iščezli sa stranica dnevnih listova, ili bi se izgubili su okruženju u kojemu njihovi stavovi i analize ne bi ni došli do izražaja.

Neshvatljivo je da se u hrvatskoj javnosti putem dominantnih dnevnika ne inicira nijedna debata, rasprava ili polemika, primjerice, o ulasku Hrvatske u NATO, pri čemu bi se dalo prostora ozbiljnim kritičarima takve politike, da se tematski nigdje nije snažnije problematiziralo stvaranje preduvjeta za balkansku uniju, da su takve teme i autori koji bi imali što za reći, nepoželjni u medijima koji zapravo fingiraju otvorenost. Kad otvorite neke dnevne novine možete se i zabuniti, pa pomisliti da ste zalutali vremeplovom u bivšu Jugoslaviju, u razdoblje osamdesetih, u kojima se nemilice šiba hrvatski nacionalizam, a progonjene i zabranjene iz 1972., sada su zamijenili nepodobni „ratni zločinci“ iz Domovinskoga rata i prokazani kritičari mesćizirane Hrvatske. Uostalom, ako bi noviju hrvatsku povijest pisali prema nekim hrvatskim medijima i optužnicama Haaškoga tužiteljstva, onda bi srpska agresija trebala biti obrana od hrvatskog „zločinačkog poduhvata“.

Zoran Vukman
Hrvatsko slovo

{mxc}

Pet, 21-03-2025, 07:09:24

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.