Vrjednote i »antivrjednote« u suvremenim televizijskim serijama

Još od razdoblja devedesetih postoji kontinuiran pokušaj da se preko popularnih televizijskih serija redefinira obitelj i njezine vrjednote, tvrdi talijanska sveučilišna profesorica Stefania Garassini koja je nedavno Obiteljobjavila istraživanje »Obiteljski narativi u televizijskim serijama: Vrjednote ili antivrjednote?« Glavne poruke njezina istraživanja prenio je projekt »Obitelj i mediji«.

»Obitelj je tema koja je u televizijskim serijama unatrag nekoga vremena prošla kroz nekoliko evolucija, koje se događaju u odnosu na neke društvene promjene, a počesto i tako da se najavljuje društvene promjene«, tvrdi profesorica Garassini, koja vodi i talijanski portal »Orientaserie«, koji nudi savjete za izbor filmova i serija koji su u skladu s kršćanskim pogledima na svijet. »U televizijskim se serijama neprestano želi proširiti definiciju obitelji«, napominje talijanska autorica, misleći pritom na izjednačavanje istospolnih zajednica s brakom između muškarca i žene.

»Danas se granicu želi pomaknuti i u smislu da se istospolne partnere koji posvajaju djecu i različite tv‘transseksualne’ zajednice želi predstaviti kao obitelj«, upozorava profesorica Garassini. Novije serije više pozornosti daju pojedincima, osobito onima koji nisu u braku. Vrijednost svakoga odnosa želi se predstaviti samo kroz perspektivu koristi koje jedan pojedinac može izvući od drugoga. U suvremenim serijama može se uočiti i porast fascinacije negativnostima, napominje talijanska sveučilišna profesorica. »Pronaći televizijsku seriju koja se bavi normalnim i suvremenim obiteljima, danas je prava rijetkost«, smatra profesorica Garassini.

Sve pokušaje »redefiniranja« obiteljskih vrjednota, prema talijanskoj autorici, ne može se olako ignorirati jer televizijske serije imaju moć »portretiranja« vrjednota koje bi prema nekim suvremenim mjerilima trebale postati »normalne«, zaključuje u svojem istraživanju talijanska autorica.

Autorica Stefania Garassini 1993. godine pokrenula je mjesečni časopis »Virtual«, prvu talijansku reviju za digitalnu kulturu.

Marino Erceg
Glas Koncila

Sub, 14-09-2024, 22:40:14

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.