Bivša Jugoslavija nastoji riješiti pitanje izbjeglica
Ministri vanjskih poslova Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne potpisali su zajedničku deklaraciju 7. studenoga, u Beogradu u cilju pronalaženja rješenja za preostale izbjeglice i raseljene osobe u regiji.
Tri četvrtine od skoro 3 milijuna ljudi raseljenih zbog sukoba u jugoistočnoj Europi tijekom 1990-ih se od tada vratilo kući ili pronašlo drugo rješenje.
No, 450.000 osoba – izbjeglica ili prognanika, ostali su bez stalnih domova ili bez državljanstva, premda je precizan broj nepoznat.
Raseljene osobe i izbjeglice
Srbija ima jednu od najvećih raseljenih populacija u Europi, uključujući osobe s Kosova, kao i osobe koje su još registrirane kao izbjeglice, uglavnom iz Hrvatske.
Prema podacima iz vlade, postoji 210.000 unutarnje raseljenih osoba s Kosova i 65.000 registriranih izbjeglica.
Oko 250.000 osoba s Kosova procjenjuje se da su još raseljene u subregiji, Problem izbjeglicaZajednička deklaracija namjerava prikupiti 584 milijuna eura kako bi se riješio status oko 74.000 izbjeglica i raseljenih osoba u regijiprimarno unutar Srbije. Postoji još oko 200 izbjeglica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine na Kosovu, koji su stigli tamo tijekom sukoba 1991.-1995.
Zajednička deklaracija namjerava prikupiti 584 milijuna eura kako bi se riješio status oko 74.000 izbjeglica i raseljenih osoba u regiji.
Dokument su zajednički potpisali srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić i njegov kolega iz Crne Gore Milan Roćen, Gordan Jandroković ih Hrvatske i Sven Alkalaj iz Bosne i Hercegovine.
Novac će biti prikupljen na donatorskoj konferenciji, planiranoj 2012. Od ukupnog iznosa, 335 milijuna eura će biti iskorišteno za rješavanje statusa 45.000 izbjeglica i razmještenih osoba u Srbiji.
Tisuće osoba su raseljene tijekom niza etničkih sukoba koji su izbili kada se Jugoslavija raspala, i 450.000 osoba još ostaje raseljeno.
Mnogi od izbjeglica još žive u takozvanim sabirnim centrima. Nemaj posao ili stalni prihod. Mnogi od izbjeglica i raseljenih osoba nemaju identifikacijske dokumente.
Izbjeglička kriza
Antonio Guterres, visoki povjerenik UN-a za izbjeglice, je naglasio da je Balkan jedna od pet prioritetnih regija glede izbjegličke krize u svijetu. „Za nas je vrlo važna puna potpora ovom regionalnom programu i pronalaženje rješenja za 74.000 izbjeglica u regiji." Gutteres je rekao da je također važno riješiti pitanje raseljenih osoba s Kosova.
Povjerenik za proširenje EU-a Štefan Fuele je izjavio da je sporazum o zajedničkom regionalno pristupu rješavanju pitanja izbjeglica snažna motivacija za države članice EU-a da odigraju ulogu u poticanju daljnjeg proširenja EU-a na summitu u prosincu.
Fuele je istaknuo važnost regionalne suradnje, dodajući da ona predstavlja jedan od ključnih elemenata pristupnog i stabilizacijskog programa EU-a, koji ima kao glavni stup povratak izbjeglica.
„Ovo je povijesni dan, politički važan za regiju i za raseljene osobe koje čekaju na stalno rješenje", izjavio je Fuele.
Euractiv