Kina na pragu financijske krize

Kina se upravo bori s vlastitom krizom čije se posljedice još uvijek ne mogu sagledati. Već i u eudržavnim medijima mogu se naći alarmantne usporedbe s američkom hipotekarnom krizom, koja je 2008. uzrokovala globalni slom financijskog sustava. I dok Europljani od Kineza za spašavanje eura očekuju milijardske investicije, komunističko vodstvo se i samo bori s velikim rizicima u financijskom sustavu i opasnostima koje sobom donosi osjetno usporeni gospodarski rast.

Bankarski sustav u sjeni

Brige im ne zadaju samo hrpa "loših" kredita, koji su posljedica milijardskog programa za poticanje konjunkture ili velika zaduženost lokalnih vlasti. Kinesku vladu sad zabrinjava i bankarski sustav u sjeni koji se u zadnje dvije godine nevjerojatno brzo i nekontrolirano razvio.Ilegalni kreditiKineski premijer Wen Jiabao najavio je oštre mjere protiv lihvara i ilegalnih kredita. On je istodobno manjim i srednjim poduzećima obećao pomoć. Takvim privatnim tvrtkama, koje od velikih banaka nisu mogle dobiti kredite, "sivi" bankarski sustav već odavno pomaže. No za uzvrat traži izuzetno visoke kamate Procjenjuje se da između 10 i 20 posto svih novih kredita potječe s tog neformalnog kreditnog tržišta, koje je sad zapalo u krizu. Radi se o jednoj nepreglednoj mješavini tvrtki, ulagača, ilegalnih kreditora ili beskrupuloznih lihvara.

Kineski premijer Wen Jiabao najavio je oštre mjere protiv lihvara i ilegalnih kredita. On je istodobno manjim i srednjim poduzećima obećao pomoć. Takvim privatnim tvrtkama, koje od velikih banaka nisu mogle dobiti kredite, "sivi" bankarski sustav već odavno pomaže. No za uzvrat traži izuzetno visoke kamate.

Strah od napetosti

Takve kredite sve više koriste i špekulanti, kao i poduzetnici koji slabije poslovanje svojih tvrtki pokušavaju nadoknaditi unosnim ulaganjima koja obećavaju veliku zaradu. No situacija se promijenila na gore. Izvoz pada, a time i zarade. Gubici rastu. Brojne spekulacije na tržištu nekretnina pokazuju se pogrešnima. A vrijednost dionica na burzama je od europočetka godine pala za 13 posto. Vlada je zbog inflacije odlučila poduzeti odlučne mjere. Jer, nelikvidnost raste zato što puno novaca u sivoj ekonomiji potječe iz službenog bankarskog sustava. Raste broj tvrtki koje proglašavaju bankrot.

Kakva bi iskra u Kini mogla izazvati pravi požar velikih razmjera, još nitko ne može reći. Stručnjaci se slažu da financijski sustav u Kini sa svojim državnim bankama, kontrolom kapitala, visokim novčanim rezervama i niskom dozom transparentnosti funkcionira drugačije no bankarski sustav na Zapadu. Veliku bi opasnost mogao predstavljati gubitak povjerenja štediša. Kinezi su svjetski prvaci u štednji. Oni zbog niskih kamatnih stopa, koje je nametnula država, već u velikoj mjeri subvencioniraju banke, dok njihov novac istovremeno kroz inflaciju gubi na vrijednosti. Zbog toga se komunističko vodstvo plaši socijalnih i političkih napetosti.

S. K.
Deutsche Welle

 

Pon, 21-04-2025, 23:28:06

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.