Francuska: libijski rat predstavlja novo poglavlje u europsko-američkim odnosima
EU će u budućnosti igrati veću ulogu vis-a-vis Sjedinjenih Država u pružanju sigurnosti u Africi i na Bliskom istoku, rekao je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Govoreći francuskim veleposlanicima okupljenim u Parizu u srijedu, 31. kolovoza, francuski predsjednik rekao je da je rat u Libiji „lekcija" za vanjsku politiku EU-a: „Europljani su prvi put pokazali da su sposobni za intervenciju na odlučan način, sa svojim saveznicima, u otvorenom sukobu na njihovom pragu."
EUEU će u budućnosti igrati veću ulogu vis-a-vis Sjedinjenih Država u pružanju sigurnosti u Africi i na Bliskom istoku, rekao je francuski predsjednik Nicolas SarkozyOn je dodao da je Libija model – u kojem su Francuska i Velika Britanija preuzele vodstvo uz američku potporu – što obilježava novu podjelu rada između EU i SAD: „Američki predsjednik Obama predstavio je novu viziju američkog vojnog angažmana koji uključuje i to da Europljani preuzmu svoje odgovornosti."
Sarkozy je primijetio da Unija također treba imati vežu ulogu u arapsko- izraelskom sukobu.
„Uloga Sjedinjenih Država u bliskoistočnom procesu neosporna je i nezamjenjiva, ali svatko može vidjeti da nije dovoljna. Potrebno je proširiti krug pregovarača. Moramo imati na umu da je Europska unija glavni gospodarski partner Izraela i da je vodeći donator Palestincima.
Glede Sirije, dodao je da će EU učiniti „sve što je legalno moguće" da pomogne svrgnuti predsjednika Bashara Assada, dok ističe da svako europsko uključivanje je „moralno i politički opravdano", za sukobe koji trebaju imati mandat UN-a.
Sarkozy je govorio uoči summita u Parizu u četvrtak takozvane libijske kontaktne skupine.
Na sastanku će sudjelovati 60 izaslanstava na visokoj razini iz zapadnih i arapskih zemalja koje su podržale Natove udare na pukovnika Gadafija, kao i protuintervencijske Kina i Rusija i visoki dužnosnici iz Afričke unije, Arapske lige, EU, Natoa i UN-a.
Kao odraz novog modela odnosa EU-SAD, sastankom će dominirati Francuska, Njemačka, Italija, Španjolska i VB, koje šalju svoje čelnike. SAD će predstavljati državna tajnica, dok će Kina i Rusija poslati treće i četvrto rangirane diplomate.
SummitSummit u četvrtak predstavlja kraj vladavine Gadafija, koji je svoju vladavinu započeo udarom 1. rujna prije 42 godineSummit u četvrtak predstavlja kraj vladavine Gadafija, koji je svoju vladavinu započeo udarom 1. rujna prije 42 godine.
Izaslanici će također slušati libijske pobunjeničke lidere – iz Prijelaznog nacionalnog vijeća – koji će istaknuti svoje potrebe glede financija i potencijalne UN-ove mirovne misije.
UN korak po korak odmrzava desetke milijardi vrijednu imovinu Gadafija u svijetu. On također priprema planove da brzo pošalje 390 nenaoružanih vojnih promatrača i policajaca za održavanje mira.
Sarkozy i američki dužnosnici u svojim su izjavama u srijedu istaknuli da će libijski narod igrati vodeću ulogu u oblikovanju nove zemlje.
No, s francuskim građevinskim tvrtkama i talijanskim energetskim kompanijama koje već šalju misije na visokoj razini da potpišu ugovore, azijske i islamske sile izrazile su zabrinutost glede zapadnih namjera.
Glasnogovornik američke državne tajnice u srijedu je istaknuo da je Libija bogata zemlja i da međunarodna zajednica pokušava prodrijeti da njene imovine.
Sa svoje strane, People's Daily, list kineske vlade u komentaru objavljenom isti dan je rekao „Zapad nikada nije odustao od svoje sheme dominiranja pravcima razvoja u zapadnoj Aziji i sjevernoj Africi. Dominacija je povezana s gospodarskim interesima, prirodno. Premda dim baruta nije nestao u Libiji, borba zapadnih kompanija za naftu već je započela."
Iran je također započeo pregovore s Prijelaznim nacionalnim vijećem glede budućih odnosa.
Andrew Rettman
Euobserver