Izoliranje Assada
Dok se broj ubojstava u Siriji povećava, Sjedinjene Države i njihovi saveznici nisu jedini koji su izrazili svoje gnušanje. Brojni apologeti Bashara al-Assada odlučili su da više ne mogu šutjeti.
Arapska liga
DestabilizacijaMože se ostaviti po strani očita činjenica da članovi Arapske lige nisu jaki u demokraciji. Oni s pravom brinu da Assadovo ubilačko ponašanje moglo destabilizirati regiju, izazvati sveopći građanski rat između sirijske vladajuće manjine Alavita, šijitske podskupine, i većinskih sunitaPreko vikenda, Arapska liga konačno je zatražila od Sirije da „prestane prolijevati krv i da slijedi put razuma prije nego što bude prekasno." Ministri vanjskih poslova složili su se da pošalju glavnog tajnika skupine, Nabila el Arabya, u Damask s prijedlozima za prekid sukoba. Prema Al Jazeeri, oni uključuju održavanje predsjedničkih izbora, povlačenje vojske iz gradova, oslobađanje političkih zatvorenika i stvaranje vlade nacionalnog jedinstva.
ZaštitaAssad još ima nekoliko moćnih zaštitnika. Rusija i Kina, zajedno s Indijom, Brazilom i Južnom Afrikom, blokiraju američku rezoluciju u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kojom bi se moglo nametnuti šire međunarodne sankcije Damasku. Njihovo je suučesništvo sramotnoMože se ostaviti po strani očita činjenica da članovi Arapske lige nisu jaki u demokraciji. Oni s pravom brinu da Assadovo ubilačko ponašanje moglo destabilizirati regiju, izazvati sveopći građanski rat između sirijske vladajuće manjine Alavita, šijitske podskupine, i većinskih sunita. Čak i Iran, na vrhuncu hipokrizije, traži od Damaska da bude "strpljiviji" sa svojim narodom – a to je također znak da je zabrinut da bi se nestabilnost mogla proširiti.
Arapska liga može zasigurno pokušati, ali je Assad i prije obećavao reforme i nastavio ubijati. U utorak, njegove su snage ubile najmanje sedam osoba, kada su prosvjednici napustili džamije nakon molitvi na kraju ramazana. Arapska liga sada treba nametnuti oštre sankcije.
Turska također govori, ali ne dovoljno glasno koliko bi trebala. U nedjelju je predsjednik Abdullah Gul rekao da je „izgubio povjerenje" u sirijsku vladu, ali premijer Recep Tayyip Erdogan je još pružao Assadu pojas za spašavanje tražeći od njega „da sluša zahtjeve svog naroda." Turska, koja ima trgovačku razmjenu od 2,5 milijardi dolara godišnje sa Sirijom, treba zauzeti jasni stav kroz nametanje gospodarskih sankcija.
Utjecaj Europske unije
Obamina administracija zamrznula je svu imovinu sirijske vlade i zabranila američkim građanima i korporacijama da posluju s Damaskom. No, Washington ima ograničenu prednost. Europska unija, koja je najveći uvoznik sirijske nafte, mogla bi imati puno veći utjecaj. Europljani su objavili prošlog tjedna da će nametnuti nove sankcije, no članovi još raspravljaju o pojedinostima. Embargo na uvoz nafte je ključan, no sankcije bi također trebale biti nametnute na sirijske banke, energetske i telekomunikacijske kompanije.
Assad još ima nekoliko moćnih zaštitnika. Rusija i Kina, zajedno s Indijom, Brazilom i Južnom Afrikom, blokiraju američku rezoluciju u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kojom bi se moglo nametnuti šire međunarodne sankcije Damasku. Njihovo je suučesništvo sramotno.
The New York Times