MMF upozorava na mogućnost krize zbog zaduženosti država
Rastući teret dugova najrazvijenijih država svijeta, koji su ove godine dostigli rekord nakon Drugog svjetskog rata, neodrživ je i mogao bi izazvati fiskalnu krizu, upozorio je John Lipsky iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Prosječni dug u naprednim zemljama ove će godine prvi put nakon rata prijeći 100 posto njihovog bruto domaćeg proizvoda, rekao je Lipsky, zamjenik direktora MMF-a u govoru održanom jučer u Pekingu.
„Fiskalni problemi nedavne krize moraju se rješavati prije nego što spriječe oporavak i stvore nove rizike", izjavio je Lipsky. „Središnji izazov je kako spriječiti potencijalnu buduću fiskalnu krizu i istodobno stvoriti nova radna mjesta i podržavati socijalnu koheziju. Njegovo mišljenje sukobljava se s mišljenjem dobitnika Nobelove nagrade Josepha Stiglitza, koji je rekao na istom forumu jučer da je potreban daljnji fiskalni stimulus kako bi pomogao rast, a europske države usredotočene na stroge mjere štednje imaju „prilično pesimistične" prognoze.
Na kocki je održivi razvoj u razvijenim zemljama s obzirom na produbljivanje dužničke krize koja je zahvatila Irsku i druge europske zemlje. Prinosi na dugoročne obveznice mogli bi porasti od 100 do 150 baznih bodova (1-1,5 posto), zbog povećanja stopa duga od 25 posto nakon globalne financijske krize i projiciranog povećanja zaduženja u narednim godinama, kazao je Lipsky. Prinosi na irske desetogodišnje obveznice bili su na 9,5 posto koncem prošlog tjedna, za usporedbu s njemačkim koji su iznosili 3,19 posto i japanskim od 1,21 posto.
Ukupni američki javni dug iznosio je 14 bilijuna dolara na kraju 2010. godine, a to je povećanje od 72 posto tijekom pet godina, dok je japanski dug dvostruko veći od njegovog gospodarstva od 5 bilijuna dolara. U međuvremenu je europsko previranje prisililo političare da stvore pakete za spašavanje Irske i Grčke.
Dok je plaćanje kamata na dugove ostalo stabilno na oko 2,75 posto BDP-a tijekom zadnje tri godine, „visoki deficiti s dugovima i normaliziranjem gospodarskog rasta prije ili kasnije će dovesti do povećanja kamatnih stopa", kazao je Lipsky. Predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet kazao je u petak da banka još uvijek planira povećati kamatne stope u eurozoni slijedeći mjesec.
MMF procjenjuje da će fiskalni deficiti u razvijenim državama ove godine iznositi u prosjeku oko 7 posto BDP-a. Trošak otplate duga će biti povećan za 1,5 posto BDP-a do 2014. godine, čak i ako se kamatne stope povećaju za samo 100 baznih bodova, izjavio je Lipsky.
Studije MMF-a pokazuju da svako povećanje od 10 posto duga godišnje usporava realni gospodarski rast za oko 0,15 posto zbog suprotnih učinaka na ulaganja i nizak rast produktivnosti.
The Irish Times