Merzov prvi govor u Bundestagu
U srijedu u 13:20 Friedrich Merz, nešto više od tjedan dana otkako je izabran za desetog kancelara Savezne Republike Njemačke, stao je za govornicu Bundestaga. O tome je često sanjao tijekom dugog niza godina u kojima ga je bivša kancelarka Angela Merkel (također iz redova Kršćansko-demokratske unije CDU) brutalno marginalizirala. Sada je došao na svoje i pred okupljenim parlamentom drži svoje prvo obraćanje vlade. Merzu tom govoru pokušava probuditi optimizam u zemlji punoj nesigurnosti. Ili, kako to sam Merz kaže: „Stvoriti zajedništvo tamo gdje nam prijeti da ga izgubimo."
"Ukrajini se ne smije nametnuti diktirani mir"
Merz brzo daje do znanja što ga trenutačno najviše zaokuplja, gdje će njegova vlada sada postavljati naglaske: u vanjskoj politici. Zajedno s europskim partnerima, nova koalicija konzervativaca i socijaldemokrata želi još snažnije nego do sada stati uz Ukrajinu u njezinoj obrani od Rusije, i to i iz vlastitog interesa, kaže kancelar: „Ovaj strašni rat i njegov ishod odlučuju ne samo o sudbini Ukrajine. Ishod ovog rata odlučit će o tome hoće li i ubuduće pravo i zakon vrijediti u Europi i svijetu ili pak tiranija, vojna sila i golo pravo jačeg.“
To znači, kaže Merz: Ukrajini se ne smije nametnuti diktirani mir, nikakvo pokoravanje činjenicama koje su prethodno stvorene vojnom silom. Problem, toga je svjestan i predsjednik CDU-a, je u omu što Europa teško može djelovati ako politika američkog predsjednika Trumpa ostane nepredvidiva kao dosad. Prije nekoliko dana važne europske države postigle su s Trumpom dogovor da je prekid vatre preduvjet za mirovne pregovore s ruskim predsjednikom Putinom, ali Trump je potom ponovno povukao taj uvjet. Merz se i dalje zalaže za dijalog s tim izuzetno teškim partnerom, za kojeg u Njemačkoj trenutačno nitko ne zna je li uopće još uvijek partner.
Zatim Merz spominje Izrael i rat u Gazi, naglašava da „državni rezon", kako se naziva njemačka briga za Izrael, i dalje vrijedi i da Njemačka stoji uz Izrael. Novi kancelar daje i mnogo prostora ulozi Kine: „Vidimo da u kineskoj vanjskoj politici glavnu ulogu igraju suparništva. Stoga s najvećom zabrinutošću promatramo rastuću bliskost Pekinga i Moskve.“
Sve ove vanjskopolitičke teme daju do znanja da će od sada kada Ured kancelara i Ministarstvo vanjskih poslova leže u rukama iste stranke, vanjskopolitički impulsi i smjernice dolaziti i od samog kancelara.
Iznenadna pohvala bivšem kancelaru
Prije tjedan dana nova demokršćansko-socijaldemokratska koalicija je započela s ozbiljnim poteškoćama: Merz nije izabran za kancelara u prvom krugu glasanja, 18 zastupnika – očito iz redova Unije CDU/CSU i SPD-a, glasalo je protiv njega. To je presedan u poslijeratnoj povijesti Savezne Republike Njemačke. U drugom krugu Bundestag ga je ipak izabrao, ali od tada je Merzu jasnije nego ikad koliko je njegova koalicija krhka. I možda baš zato pronalazi iznenađujuće tople riječi za svog socijaldemokratskog prethodnika Olafa Scholza. Iznenađujuće jer je javna tajna da Merza i Scholza osobno veže vrlo malo. Sada novi kancelar kaže: „Vi, kolega Scholz, i vaša vlada vodili ste Njemačku kroz vrijeme izvanrednih kriza. Vaša reakcija na ruski napad na Ukrajinu bila je znakovita i povijesna!"
Poruka mladim generacijama u Njemačkoj
Kad je riječ o gospodarstvu, o problemima propadajuće infrastrukture u Njemačkoj, paralizirajućoj birokraciji, Merz govori ponajprije o velikoj nesigurnosti, osobito među mladima: „Pripadnik sam generacije za koju je, osim manjih zastoja, sve uglavnom išlo naprijed i prema gore. No mnogi u Njemačkoj, osobito mladi, danas sumnjaju u to vrijedi li to obećanje još uvijek i možemo li ga uopće ispuniti.“
Vlada kancelara Merza želi prvenstveno ograničiti birokratsku opsjednutost propisima i brzo smanjiti poreze na električnu energiju. To su željele i prijašnje vlade a da to nije lako sprovesti u djelo, toga je svjestan i novi kancelar.
"Migracija je posljednjih godina preopteretila zemlju"
U unutarnjoj politici migracija je zauzela širok prostor u govoru koji je trajao oko 45 minuta: tijekom predizborne kampanje Merz je obećao odlučno ograničiti ilegalne migracije, tražitelji azila trebali bi trebali biti vraćani s granica, kontrole bi se pojačale. Ovdje je Merz oštro kritizirao prethodne vlade: „Dopustili smo previše nekontrolirane imigracije i previše slabo kvalificiranih migranata je ušlo u naše tržište rada, a osobito u sustave socijalne sigurnosti." No SR Njemačka ostaje zemlja useljavanja, ističe Merz.
A zatim Merz završava rečenicom koja podsjeća gotovo na njegovu omraženu prethodnicu Angelu Merkel i njezinu poznatu izjavu „Mi to možemo!“ koju je izrekla nakon dolaska stotina tisuća izbjeglica 2015. i 2016. godine. Sada Merz kaže: „Možemo se oduprijeti svim izazovima, bez obzira na to koliko veliki bili i svladati ih vlastitim snagama."
Weidel: "Vi ste kancelar drugog izbora!"
Ali s jedinstvom je u ovim polarizirajućim vremenima teško a to je obilo očito i u Bundestagu i to već kod prve koja je govorila nakon Merzovog iznošenja vladinih planova. Predsjednica desno-populističke „Alternative za Njemačku“ (AfD) Alice Weidel sa zadovoljstvom podsjeća novog kancelara u svom govoru koliko je trnovit bio njegov dolazak na vlast prošlog tjedna: „Slabost i nestabilnost su poruke koje proizlaze iz vašeg povijesno lošeg početka. Vi ste kancelar drugog izbora!“ Od saveznih izbora AfD je najjača oporbena stranka u Bundestagu i jasno je da će Merzu otežavati život gdje god to bude mogla.
Iz redova gospodarstva, koje od nove vlade očekuje mnogo, su se mogli čuti zahtjevi za što bržim provođenjem obećanog u djelo. „Najavljen gospodarsko-političko program rasta važan je signal, ali je ujedno dugo očekivan i nužan. Sada je potrebna brzina u provedbi kako bi taj signal imao učinka: ključno je osigurati sigurnost planiranja za investicijske odluke u poduzećima i to već prije ljetne stanke", poručio je predsjednik Saveza njemačkih industrijalaca (BDI) Peter Leibinger, netom nakon održanog Merzovog govora. Mnogo očekivanja od kancelara na početku neizvjesnog izbornog razdoblja.
Jens Thurau
Deutsche Welle