Američko-kineski trgovinski konflikt
Pošta Sjedinjenih Američkih Država „privremeno" neće primati pakete iz Kine. Priopćio je to US Postal Service (USPS). O razlozima ništa nije rečeno, ali pisma će se i dalje moći primati i dostavljati korisnicima.
Pozadina je, međutim, očita: Trumpovo nametanje novih carina Kini na sav uvoz u SAD. Kineski online-trgovci su dosad mogli bescarinski u Sjedinjene Američke Države slati robe u vrijednosti manjoj od 800 američkih dolara. To su prije svega koristile online-trgovine poput Temua ili Sheina koje su jako popularne i u SAD-u. No, od utorka (4.2.) su i te manje narudžbe podložne carinama od deset posto koje je predsjednik SAD-a nametnuo Kini.
Pogođene i tzv. „de-minimis-pošiljke"
Dosad je skoro polovica tih takozvanih „de-minimis-pošiljki" dolazila iz Kine, kako je 2023. objavio Odbor za Kinu u Kongresu SAD-a. A samo u prvih devet mjeseci protekle godine su Amerikanci na osnovu tog pravila bescarinskih pošiljki ispod 800 dolara naručili robe u vrijednosti od 48 milijardi dolara.
Carine od deset posto na sve kineske uvoze u SAD su stupile na snagu u utorak (4.2.), no nije dugo trebalo čekati na odgovor iz Pekinga. Samo nekoliko minuta nakon stupanja na snagu američkih carina, Narodna republika je SAD-u nametnula protu-carine od 15 posto na ugljen i tekući zemni plin, kao i deset posto na naftu i zemljoradničke strojeve. Te carine za ove uvozne proizvode iz SAD-a bi na snagu trebale stupiti 10. veljače.
Kina nije Meksiko
Time je pokrenut sljedeći stupanj u trgovinskom konfliktu SAD-a i Kine – razlog za brigu? „Reakcija Kine se čini relativno umjerena", pojasnio je u razgovoru za tagesschau.de ekonomist Commerzbanke Bernd Weidensteiner.
Ali taj konflikt se ne mora još više zategnuti – barem ako se pita Donalda Trumpa. On je izjavio da će, kao već s Kanadom i Meksikom, i s Kinom u roku od 24 sata voditi razgovore. No, Kina nije Kanada ili Meksiko. Do dogovora s Pekingom najvjerojatnije neće doći tako brzo kao sa susjedima SAD-a, ocjena je analitičara. „U slučaju Meksika je Trump imao sasvim drugu polaznu točku za pregovore, te zemlje puno više ovise o SAD-u", kazao je Weidensteiner i dodao da „Kina vjerojatno neće tako brzo popustiti."
Prognoze minhenskog ifo-instituta upućuju na to da bi Kina trgovinski rat sa SAD-om znatno bolje mogla podnijeti od Meksika ili Kanade. Kineski izvoz bi, prema tim procjenama, opao tek za 3,8 posto, dok bi Kanada morala uzeti u obzir minus ukupnog izvoznog obujma od 28 posto, a Meksiko čak 35 posto.
Spektakularna propast ranijeg američko-kineskog dogovora
Na koncu, međutim, ni Peking nije zainteresiran za oštri trgovinski konflikt s najvećom makroekonomijom na svijetu, uvjeren je stručnjak Commerzbanke Weidensteiner. Kina želi ostaviti otvorenima sve opcije, kaže on, kako bi s Trumpom, kao i prije osam godina, pregovarala licem u lice. Za vrijeme Trumpovog prvog predsjedničkog mandata je došlo do „Phase One" dogovora u okviru kojeg su obje strane 15. siječnja 2020. potpisale sporazum o obećanju Kine o kupovini dodatnih američkih proizvoda u vrijednosti od 200 milijardi dolara u naredne dvije godine.
No taj dogovor je spektakularno propao već u svojoj prvoj godini provedbe, jer je Kina uvezla oko 40 posto manje robe nego što je bilo dogovoreno, kako je to izračunao Peterson institut za međunarodno gospodarstvo. Taj neovisni think thank iz SAD-a je zaključio da Kina nikad nije ni bila u stanju ispuniti obveze iz tog dogovora, pri čemu pandemija koronavirusa, prema procjeni toga instituta, snosi tek malu odgovornost.
EU-tržište bi moglo biti preplavljeno kineskim proizvodima
Ekonomista Commerzbanke, Bernd Weidensteiner, ipak zabrinjava da bi moglo imati posljedice po svjetsko gospodarstvo ako se igra carina i protu-carina između ove dvije gospodarske sile ponovno otkotrlja. On polazi od toga da bi moglo doći do porasta inflacije, i u zapadnim zemljama te da bi se taj konflikt mogao odraziti na gospodarski rast diljem svijeta.
Za Europsku uniju bi posljedice mogle izgledati tako što bi veće količine, prije svega jeftinih kineskih proizvoda preplavile EU-tržište te bi u tom slučaju „Europska komisija morala poduzeti mjere protiv Kine", kazao je Weidensteiner.