Katolici u Trumpovoj administraciji
Buduća američka administracija uključivat će veliku skupinu konzervativnih katolika – ljudi koji deklariraju da ispovijedaju autentičnu vjeru Crkve, a ne njezinu liberalnu izopačenost. Ne radi se samo o J. D. Vanceu, čovjeku koji je rođen kao protestant i prihvatio je katoličku vjeru prije nekoliko godina – očito protiv dominantne američke kulture, čak i među samim republikancima. Osim njega – iako možda ne bez njegova utjecaja – bit će i drugih predanih konzervativnih katolika u budućoj administraciji predsjednika Trumpa.
Primjerice, Thomas Homan je katolik, čovjek kojeg su američki mediji prozvali "carem granice". Odgovoran je za politiku protjerivanja ilegalnih migranata iz zemlje i zatvaranja granica kriminalcima.
Državno tajništvo - američko Ministarstvo vanjskih poslova - vodit će Marco Rubio. “Teološki i doktrinarno se potpuno slažem s Katoličkom Crkvom”, objavio je prije nekog vremena Rubio, koji je u prošlosti napustio Crkvu i kasnije se obratio.
Elise Stefanik, koju je Trump nominirao za buduću veleposlanicu SAD-a pri UN-u, također je katolkinja. Stefanik se uključila u borbu protiv pobačaja i pozvala republikance da čvrsto stanu u zaštitu života nerođene djece.
Katolik John Ratcliffe također će voditi CIA-u, a katolik Robert F. Kennedy bit će odgovoran za zdravstvena pitanja. Na žalost, budući šef Pentagona, Pete Hegseth, nije član Katoličke Crkve. Vojnik, međutim, očito ima sklonost prema slavi katoličkog srednjeg vijeka, budući da ima tetovaže simbola koji se odnose na križarske ratove.
Komentirajući ova kadrovska rješenja, kolumnist John Allen iz "Cruxa" ustvrdio je da to nikako nije slučajnost. Prema njegovom mišljenju, Donald Trump svjesno bira konzervativne katolike za svoju administraciju. Vidimo pokušaj izgradnje kršćansko-nacionalističke države, rekao je Allen.
Kevin Roberts, konzervativni katolik koji je na čelu Zaklade Heritage, također bi mogao imati utjecaj na oblik Trumpove administracije. Roberts je prijatelj J. D. Vancea i želio je uvjeriti Trumpa da se pridruži njegovom "Projektu 2025", koji uključuje radikalnu rekonstrukciju američke duboke države.
To ne znači da je sve u redu. Većina katoličkih republikanaca barem je deklarativno usvojila, primjerice, politiku nadoknade troškova in vitro za koju se opredijelio Trump, a što se odrazilo i na stranački program donesen ljetos. Republikanci također ne žele nastojati zabraniti pobačaj, već preferiraju da pojedinačne države mogu regulirati ovo pitanje.