Eurostudent: Hrvatska na dnu po mobilnosti studenata

PStudentirema podacima međunarodnog istraživanja Eurostudent provedenog u 25 europskih zemalja, Hrvatska je u akademskoj godini 2009./2010. bila na dnu europske ljestvice po pitanju međunarodne mobilnosti studenata, izvijestio je danas Institut za razvoj obrazovanja.

Od ukupne studentske populacije samo je dva posto studenata navelo kako je do sada imalo iskustvo studiranja u inozemstvu, dok je u europskim zemljama taj udio prosječno četiri puta viši (8 posto).

Institut ističe da hrvatski studenti kao najveću prepreku za studij u inozemstvu navode dodatne troškove vezane uz studij te da je onima koji su uspjeli studirati u inozemstvu glavni izvor financiranja bila obitelj (74 posto).

Prema istraživanju Eurostudenta za 2010., najviše stope mobilnosti studenata u Europi su u zemljama poput Finske (14 posto) i Nizozemske (13 posto), srednje stope su u zemljama poput Njemačke (9 posto) i Češke (7 posto), dok je najmanja mobilnost u Turskoj (3 posto), Poljskoj (2 posto) i Hrvatskoj (2 posto).

Hrvatska je započela sustavan rad na razvoju međunarodne mobilnosti u visokom obrazovanju, i to ne samo u cilju povećanja odlazne mobilnosti hrvatskih studenata i profesora, nego i privlačenja stranih studenata i profesora. S jedne strane, otkad je provedeno istraživanje Eurostudent, Hrvatska je ušla u program Erasmusa EU putem kojeg je u 2010./2011. u inozemstvu boravilo više od 500 hrvatskih studenata. U okviru Erasmusa u 2011./2012. očekuje se više od 1100, a u 2012./2013. očekuje se više od 1300 mobilnih hrvatskih studenata što ukazuje na povećanje trenda mobilnosti hrvatskih studenata.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa osnovalo je međuresornu Radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje međunarodne mobilnosti u obrazovanju, čiji je zadatak, između ostaloga, da predlaže izmjene i nadopune zakonske regulative te da preporučuje pojednostavljenje i promjene procedura vezanih za međunarodnu mobilnost.

Sajam stipendija i prateće obrazovne ponude, koji organizira Institut za razvoj obrazovanja 19. listopada, promicat će važnost međunarodne mobilnosti predstavljanjem mogućnosti studija i stipendiranja u 9 različitih zemalja.

(hkv-Hina)

Uto, 18-03-2025, 16:53:47

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.