Prof. dr. Miroslav Tuđman uz medijsku blokadu iznad 10% glasova?
Ovih se dana vezano uz predsjedničke izbore u hrvatskim medijima mogu popratiti razne ankete o popularnosti predsjedničkih kandidata među hrvatskim građanima. Neke od njih su, već po samom načinu na koji su pitanja postavljena više, a neke manje objektivne. Primjerice Portal Večernjeg lista predsjedničkim izborima posvetio je posebne stranice, na kojima se između ostalog čitateljima pruža mogućnost sudjelovanja u anketi s pitanjem –«Da su sutra predsjednički izbori, kome biste dali svoj glas?». Međutim, u Večernjem su listu po samo njima znanim kriterijima već unaprijed «procijenili» koji kandidati imaju šanse, pa je ponuđeno samo nekoliko imena - Bandić, Hebrang, Josipović, Pusić, Vidošević - među kojima dakle nema Miroslava Tuđmana. Kao da je bilo teško, kada su se već otvarale posebne stranice za praćenje predsjedničke kampanje, dodati još nekoliko imena. Primjetno je kako se anketi u trenutku pisanja ovog teksta odazvalo vrlo malo čitatelja, a više od 20% glasova skupio je odgovor - glasao bih za drugog kandidata. S druge strane, situacija s anketom u Slobodnoj Dalmaciji je kudikamo drugačija.
Naime, po anketi Slobodne Dalmacije koja je čitateljima postavila isto pitanje, ali s većim brojem imena kandidata, njih desetak, prof. dr. Miroslav Tuđman je na uzorku od oko 500 čitatelja imao 11% i zauzeo treće mjesto iza Ive Josipovića i Milana Bandića, koji su sakupili 22%, odnosno 23%. Anketa je krenula ujutro, a u kasnim popodnevnim satima dogodila se promjena trenda, odnosno puno glasova počeo je dobivati Andrija Hebrang. Ipak, znakovito je primijetiti da je omjer glasova ostalih kandidata pri tome ostao podjednak kao i na uzorku od 500 glasova, iz čega se može zaključiti kako je prije nagloga Hebrangovog uspona uzorak od 500 ljudi već bio dao dosta pouzdane rezultate.
Sukladno tome, moglo bi se zaključiti kako prof. dr. Miroslav Tuđman, barem što se ankete Slobodne Dalmacije tiče, kotira dobro, pogotovo ako se u obzir uzme njegova konstantna nenazočnost u medijima, što je već tema za neki drugi tekst. Dakle, bez obzira na moguće medijske manipulacije svjedocima kojih smo gotovo svakodnevno, i bez obzira na njihov subjektivni i nerealni pristup prezentiranja informacija (barem u većini slučajeva), činjenice ipak govore drugačije. Govore da prednost Miroslava Tuđmana općenito, a onda i u odnosu na kandidate takozvane desnice (Jurčevića (3%), Hebranga (8%) pa čak i Vidoševića (8%) kojeg neki neargumentirano tamo svrstavaju) već u samim počecima službene kampanje postoji. Kako će se stvari dalje razvijati - ostaje za vidjeti, 27. prosinac sve je bliže i bliže.
M.M.B.
{mxc}